Nechoďte k volbám!

Pokaždé, když se konají volby, vyrojí se všude straně moc hlasů ze všech stran, které řvou „BĚŽTE VOLIT!“ a „BĚŽTE K VOLBÁM!“ A ne jen, že to křičí každý druhý běžný člověk, ale také je to slyšet ze strany různých celebrit a influencerů a tak dále. A každý se snaží tvářit, že říká straně převratnou a revoluční myšlenku. „Lidi, běžte k volbám! Je to fakt mega důležitý, kurva!“ a dokonce to provází jakýsi mindset, který zastává názor, že je vlastně jedno KOHO budete volit a z JAKÝHO důvodů, ale hlavně… abyste prostě šli, no matter what. A tenhle nátlak je tak obrovský a emocionální, že když někde řeknete: „já volit nédu!“, spoustu lidí se zhrozí, jako byste jim právě přiznali, že jste psychopatický sériový vrah a kanibal, co vraždí děti a žere jejich těla jako Čikatilo. A pak si člověk nemá myslet, že stát a demokracie nejsou náboženství.

Vzhledem k tomu, že jsou tyhle hlasy všudepřítomné a dostávají mnoho prostoru, snad nebude vadit také jeden hlas, tedy můj, který bude říkat přesný opak. A já říkám, lidi, vyserte se na to a nechoďte k volbám.

Pokud vás volby nezajímají, nesledujete politiku celoročně a vůbec tomu nerozumíte, tak je naprosto OK, když volit nepůjdete. Naopak je absurdní, když je někomu politika ukradená, ale pak: „Kamarádi šli volit, tak jsem šel s nima a oni mi řekli, že mám volit X, tak jsem volil X s nima, abych nekazil partu.“

Znám takových lidí mraky. Třeba moje maminka se o politiku nezajímá, ale vždycky se den před volbama zeptá kamarádek, kdo zrovna frčí a koho má volit a tomu to pak dá, aniž by věděla, kdo to je. Nebylo by lepší, kdyby se na to vykašlala? Proč bychom takový lidi měli nutit a tvářit se, jak je mnohem lepší, když jdou volit, než kdyby nešli?

Nechápejte mě ale špatně – nemyslím si, že existuje něco jako objektivně správný způsob, jak volit. Jasně, že když to někdo někdo hodí nějaké straně proto, že se mu líbí její logo a vypadá hezky na billboardech, že je to trochu povrchní a hloupý důvod, že…

Nicméně, i když si člověk sedne na prdel a nastuduje si dopodrobna programy stran a skoukne všechny debaty, tak je jeho volba stále dost biased a emocionální, takže i tady je to furt takový všelijaký. Ale čistě pocitově mi to připadá o chlup lepší, než nutit naše příbuzné a babičky, aby šli volit a říkat jim, komu to mají hodit a ještě se tvářit, že děláme něco úžasného, chválihodného, ač to není nic jiného, než zneužívání a de facto podvod.

To už vlastně blízko k tomu podplatit partu bezdomovců, aby to hodila vaší straně.

Rád bych také vyvrátil pár pseudoargumentů, které kolem voleb často padají:

1) Cože, ty nejdeš volit?! Lidi jako ty nevolí, ale pak nejvíce nadávají na všechno, stěžují si a sami nic neudělali pro zlepšení!

U tohohle argumentu mi ani tak nevadí obsah sdělení, jako spíše automatizace s jakou to lidi vypouštějí z pusy. Není nic víc creepy, než lidi, co se chovají na povel úplně stejně a ve stejných situacích říkají to samé, jako by byli naprogramovaní roboti.

Ale ne, je to kokotina. Lidi, co nechodí k volbám jsou obvykle lidi, který ta politika vůbec nezajímá a vůbec jí nesledují. Tvrdit, že tihle lidi si nejvíce stěžují, je mýtus a ničím nepodložená blbost. Politiku nejvíce komentují ti, co se o ni logicky nejvíce zajímají.

2) Menší zlo, bla bla.

Já chápu koncept menšího zla. Když jedna strana bude chtít zvýšit daně o 10 % a druhá jen o 2 %, tak ta druhá je asi menší, zlo, že?

Jenže menší zlo je ve skutečnosti velice teoretický koncept a politika, zákony, svoboda, ekonomika atd., jsou velmi komplexní věc a těžko jde míra nějakého zla změřit. Ve skutečnosti každá strana bude dělat řadu rozhodnutí, které mohou někomu někde nějak ublížit.

Já jsem si naivně myslel o spoustu stranách, že jsou menším zlem, ale pak jsem zjistil, že z jejich strany přichází jen jiný druh zla. Dřív jsem podporoval Svobodné, protože s nimi sdílím některé pravicové téze, jakože dotace jsou špatné a měly by se zrušit, nebo že je nutný opustit EU, nebo že chceme méně byrokracie a úřadů. Jenže v diskuzích mezi členy Svobodných se zase vyskytují nacionální slinty, podpora sraček jako je potravinová soběstačnost, homofóbní žvásty a žvásty o tradiční rodině. Sorry, nejsem alt-right a tohle není pro mě. Některé lidi z té strany jsem poznal blíže a zjistil jsem, že jsou to vychcaný svině, takže bych si radši usekl ruku, než abych je podpořil svým hlasem.

Ale popojdem.

3) Každý hlas nevoliče je hlas pro Babiše

Krátce se ještě vyjádřím k tomu, že v ČR funguje něco jako nějaký poměrný systém hlasů, kdy se hlasy těch, co nejdou volit, rozdělí mezi vítěze, či co. A proto se říká, že každý nevolič vlastně volí Babiše a tak dále. A proto by měl každý volit, no ne?!

Až na to, že já jsem tenhle debilní systém nevymyslel a nevím, proč lidi po mně na ulici měli házet cihly kvůli tomu. Fuck off!

Mimochodem, co je špatného na tom volit Babiše? Já myslel, že demokracie and shit. You know, že hlavní je jít k volbám. Nebo najednou nejde o to jít k volbám, ale jde o to, abych volil toho, koho chcete vy?

Tohle je obecně zajímavý fenomén. Už několikrát jsem na netu narazil na diskuzi, kde se někdo rozčiloval na tím, jak lidi nechodí volit a jak mladí na to serou a jak ho to hrozně trápí. A prostě demokracie, vole! Jenže po chvíli diskutování o pár příspěvků později vidíte tohoto člověka manipulovat ostatní do toho, aby volili stranu X. Někdo třeba zmíní: „já bych šel, ale nevím koho.“ a on na to: „Hele, tak to hoď X!“ Případně se v takové diskuzi někdo přizná, že bude volit ANO, SPD, KSČM… a v takové chvíli se spustí shitstorm. Takže jo, běžte k volbám, ale opovažte se volit tak nebo onak, zmrdi!

4) Změna

Ještě poslední věc. Existuje mýtus, že volby přináší něco jako nějakou změnu. „Chcete změnit společnost k lepšímu? Tak běžte volit!“ Omyl!

Ve skutečnosti to není tak, že společnost si odhlasuje změnu a nastane změna. Ona se ta změna udála už dávno před tím, ale pak se to u těch voleb projeví. Dejme tomu, že máme nějakou společnost X a ta je extrémně sexistická. Ženy v takové společnosti nemají právo studovat školy a budovat kariéru, protože „patřej k plotně“ a tak dále. Myslíte, že společnost X si jen tak ve volbách odhlasuje, že chtějí, aby jim vládla strana, co dá ženám právo jít studovat a pracovat? A tím se mindset společnosti změní? Ne.

Společnost X dojde ještě před tím k tomu, že ženy mají mít nějaká práva a přestane být sexistická. A důsledku toho pak třeba ve volbách vyhraje strana, co bude podporovat práva žen, dovolí jim studovat a pracovat. Je to spíše side-effect. A ve skutečnosti ani společnost nepotřebuje změnu byrokracie. Pokud by se obecně změnil mindset lidí, tak by prostě byli víc benevolentní a začali by hledat způsoby, jak obejít byrokracii a zákony. Celkově by nad tím mávli rukou a sralo by se na to.

A funguje to i opačně. Pokud by mindset společnosti X byl stále velmi sexistický, tak by nepomohla ani změna byrokracie. I kdyby stát zavedl, že žena má právo jít studovat a pracovat, stejně by tím lidi opovrhovali, hledali způsoby, jak v tom ženám zabránit a koukalo by se na to skrz prsty, přičemž na ženy by byl vyvíjen nátlak, že mají zůstat u plotny.

Chcete změnu? Mnohem lepší je sednout na prdel, otevřít nějaký knížky a snažit se pochopit svět kolem sebe, vzdělávat se a vzdělávat i ostatní lidi kolem. Osvěta společnosti dělá dlouhodobě daleko větší změnu, než jedno hození blbýho lístku někam do blbé krabice.

Serte na volby!

Mimochodem, moje slova potvrzuje i fakt, že se každodenně setkávám s hrozným totalitním mindsetem mnoha lidí. Mnoho lidí nesnáší Babiše a neustále chtějí volit „proti němu“ a říkají, že podpoří cokoliv, co se ho zbaví. Mám třeba známou, co sice nesnáší Babiše, protože měla malý obchůdek, podnikala a on jí zavalil byrokracii a EET, což jí zkomplikovalo život. Jenže vzápětí si dovedla nasrat do huby tím, že podporovala jinou byrokracii a zákazy všeho druhu… Od zákazu kostýmů v centru Prahy, až po zdanění bytů. Když se to netýkalo jí, ale ostatních lidí, tak byla pro.

S tímhle mindsetem je fuk, jestli vykopeme Babiše, protože po něm přijde nějaký další Babiš. A dokud lidi budou furt myslet, že stát je udatný rytíř na bílém koni, co nás přijede zachránit před vším zlem na světě, tak stále je úplně fuk, jak dopadnou volby.

Je na vás, jestli k volbám půjdete nebo ne. Ale pokud ne, tak si nenechte vnutit, že vy jste ti špatní a můžete za to, jak ty volby dopadnou. Hovno! Nevolit je naprosto OK, zůstat doma na zadku je naprosto OK. A připadá mi na hlavu, že jsou lidi, co jít volit nechtějí, ale ostatní je do toho začnou tlačit a oni pak na poslední chvíli to hodí nějaké dementní straně na základě nějakýho pseudoargumentu, kterým si to ještě rychle obhájil, aby jim to mohl hodit, a pak na to zapomenout. Fuck this!

3 Comments

 • Aslanex says:

  Vtipnej je taky argument “Tvůj hlas může změnit svět, každej hlas se počítá!

  Ehm, ne. Pravděpodobnost, že tvuj hlas bude ten, kterej zrovna změní počet křesel ve sněmovně, je malinká. Ještě menší je pak pravděpodobnost, že to změněné křeslo přinese skutečnou politickou změnu k lepšímu.

 • v6ak says:

  Popravdě by mě zajímalo, na čem stojí ten argument, že nevolič volí de facto Babiše. Ano, ve srovnání s tím, kdyby volil někoho jiného než Babiše, bude mít Babiš procentuálně více hlasů. Ale to platí o všech stranách. Se stejnou logikou lze místo Babiše dosadit libovolnou jinou stranu.

  Možná k tomu přispělo zaokrouhlování po krajích, které IIUC v roce 2021 už nebude. To zvýhodňovalo velké strany, a tedy výsledek možná hodně zhruba odpovídal tomu, že hlasy nevoličů dostal vítěz. Ale princip byl jiný: Intuice napovídá, že by každá strana měla za každé dosažené půlprocento dostat jedno křeslo, plus je potřeba nějak vyřešit „zaokrouhlení“. To víceméně dělá D’Hondtova metoda a těch pár zbylých křesel rozděluje spíše ve prospěch větších stran. Strana s pěti procenty by tedy dostala 10 křesel.

  To je ovšem přílišné zjednodušení. Na dosažení jednoho křesla je potřeba IIRC v menším kraji někdy i přes 10 % v rámci kraje. V roce 2006 tak třeba Zelení získali celostátně 6,29 %, ale místo intuitivně očekávatelných 12 – 13 křesel dostali jen 6 křesel. (Ne že by mi bylo líto zrovna Zelených…) Přerozdělování hlasů voličů stran pod 5 % nebo dokonce nevoličů v tom ale není.

 • RIP George says:

  Tohle už dávno vyřešil george Carlin

  https://www.youtube.com/watch?v=xIraCchPDhk

Leave a Reply

Your email address will not be published.