Byty a domy jsou drahý… Jo, a nájmy taky

Jak se zdá, tak tohle téma lidi celkem zajímá, protože když na něj přijde řeč na sociálních sítích či diskuzních fórech, téměř všichni se tam zapojí a během chvilky máte mega-flamewar. A ano, řeč je o současné situaci na trhu s byty a domy.

Hromada lidí se snaží koupit nějaký byt nebo dům (někde jsem slyšel, že každý pátý v ČR, lol), ale brzy zjistí, že byt pod 4 miliony neseženou. Domy jsou na tom ještě hůř. U domů cokoliv pod pět milionů bude v takovém stavu (polorozpadlý, plíseň), že do rekonstrukce nalijete dalších pět mega, abyste mohli normálně žít jako lidi.

Říká se, že za to můžou údajně “zlí spekulanti“. Tj. spekulant ví, že cena bytu půjde nahoru, tak si třeba několik bytů koupí, počká rok a zase prodá, přičemž na rozdílu vydělá hromadu peněz. Ovšem… opravdu za to mohou? Inu, dle mého názoru je to jen polovina příběhu.

(Mimochodem, takový Walter Block ve své knize Obhajoba neobhajitelného v kapitole spekulant předložil řadu zajímavých argumentů, proč jsou spekulanti pro ekonomiku a společnost ve skutečnosti užiteční.)

Prvním problémem je inflace způsobena špatnou monetární politikou státu, což znamená, že když vám budou ležet peníze na účtu, jejich reálná cena postupně klesne (tj. za milion budete moct koupit méně věcí, než třeba před rokem), takže je lepší ty peníze nenechat jen tak na účtu hnít, ale nalít je do nemovitosti (kde se naopak jejich hodnota zvýší).

Problémem je také (a hlavně) státní byrokracie, jako je stavební povolení (někteří lidé na něj čekají roky a stále ho nedostali), územní plánování (tj. nemůžete si stavět, kde chcete, ale pouze tam, kde to stát dovolí) a mnoho MNOHO další byrokracie.

Ostatně, známý mi říkal, že našel skvělý a levný byt, ale pak zjistit, že tenhle byt není byt, nýbrž “ateliér“. Proč? Inu, prodejce mu říkal, že to nemůže prodat jako byt, protože interiér nesplňuje podmínku “dostatečného osvětlení,” které stanovuje zákon.

Takže majitel bytu nemůže byt prodat, ačkoliv by chtěl a zájemce ho nemůže koupit, ačkoliv by chtěl. A tak oba mají hovno, ale hlavně, že se soudruzi můžou poplácat po ramenou, jak jejich byrokracie nás ochránila před “nedůstojným bydlením“, jak to nazývají.

+Jsou tu daně +další regulace, které s bydlením přímo nesouvisí, ale nepřímo je mohou ovlivňovat (ekonomika je totiž velmi komplexní).

Každopádně pointa je, že za vysoké ceny nemovitostí může prostě a jednoduše stát. Stát a jeho zásahy do ekonomiky. Znamená to, že developer nemůže postavit 60 bytů, ale třeba jen 30, protože další náklady utopí v byrokracii. A díky tomu připadne na jeden nově postavený byt či dům třeba padesát zájemců.

Vždycky to bylo s domy a byty na hovno, ale když přišla éra Covidu, z nějakého důvodu se to projevilo na plno. Zřejmě lidé ušetřili víc peněz, když nemohli cestovat, nejezdili do práce, jeli home-officy a tak dále. Plus zdražil materiál, protože během pandemie to bylo složitější s dovozem a vývozem.

Důvod, proč jsem se rozhodl napsat tenhle článek (kromě toho, že mě ta situace sere, protože bych rád koupil byt, ale místo toho budu mít dalších dvacet let hovno), je to, že v diskuzích se občas vyskytují úplně nesmyslné představy o tom, jak to s bydlením je…

Raději dám stranou to, že si spoustu lidí myslí, že situace není způsobena státem a naopak je stát ten, kdo to musí vyřešit… A volají po dalších regulacích a daních. Tady už nepomůže ani svěcená voda, takže tady nebudu nic dodávat.

Snad jen, že pokud jste někde slyšeli někoho vyprávět o tom, že za to všechno může Airbnb, tak rád bych dodal, že tenhle mýtus byl již vyvrácen.

Každopádně k věci:

1) „Však nemusíš bydlet v Praze, ne?“

Spoustu lidí v diskuzích pořád dokola vytahuje Prahu. Předpokládají, že když si stěžujete na to, že ten byt stojí šest až osm milionů, nejspíše ho hledáte v Praze. Zkrátka a dobře, byty nejsou drahý, to je ty musíš slevit ze svých požadavků a nechtít bydlet v centru hlavního města!

Nechápu, odkud se tenhle nesmysl vzal (možná z televize). Jako jo, domy a byty budou v Praze zřejmě dražší, než ve zbytku země, nicméně když obětujete pár vteřin vašeho života a zagooglíte nějaké malé vesničky někde daleko mimo civilizaci, kam skoro nic nejezdí a žije tam něco kolem stovky obyvatel, tak zjistíte, že i tam jsou domy za pět plus mega. To jsou pořád docela těžký prachy. Levný byty a domy jsou pouze v no-go zónách (rozuměj, problémové čtvrti, kde se to hemží fetkama, a kde vás v noci okradou).

2) Musíš prostě víc makat, najít si lépe placenou práci… Život je prostě boj a věci nejsou zadarmo!!

Tyhle moudra a proslovy bych bral, kdyby ceny domů/bytů byly opravdu tržní, ale vzhledem k tomu, jak je trh deformován, je naprosto legit si na vysoké ceny stěžovat a poukazovat na jejich nesmyslnost.

Nicméně byty/domy jsou celkem nedosažitelný, i když vyděláváte hodně peněz. Představte si, že máte třeba plat 60 tisíc a můžete si dávat měsíčně bokem až 50 tisíc. To znamená, že za rok našetříte tak 600 000 kč. To znamená, že na byt za 4 miliony budete šetřit asi 7 let. To znamená 7 let bydlení u rodičů nebo v nějaký prdeli, ze které chcete rychle vypadnout. Blbý, co?

A hle, většina lidí ani nemá takový plat, aby si mohli dávat bokem až padesát tisíc. Ve skutečnosti si většina lidí nemůže dávat bokem ani pět tisíc, natož pak padesát.

Já pochopitelně nejsem nějaký levičák, co křičí, že má právo bydlet zadarmo, nebo že by mi stát měl darovat byt. Naopak, mně by stačilo, kdyby se stát do toho přestal úplně montovat. Nepotřebujeme ho k ničemu, ani jeho byrokracii.

Každopádně pokud jste si našetřili třeba 1 milion korun, tak byste se mohli domnívat, že za to už by se možná dal sehnat nějaký malý byteček někde v malým městě, co? Omyl… S melounem si můžete pořídit garáž, možná menší chatu, možná lodní kontejner, možná skladové prostory, ale rozhodně ne byt.

Samozřejmě, že vydělávat více je lepší, než méně, ale i s nadprůměrnými platy je vlastní byt celkem sci-fi.

3) „Všichni ve vlastním bytě/domě bydlet nemůžeme!“

Občas se také setkávám s názorem, že všichni mít vlastní bydlení nemůžeme! Někteří to formulují dokonce jako jakési morální pohoršení, že lidé jsou „rozmazlení, rozežraní, protože chtějí vlastní bydlení!“, což je teda dost píčovina. Sorry, soukromí je základní lidská potřeba.

Každopádně co se týče nájmů, tak ty jsou také docela dost drahé. Opět stačí dvě vteřiny googlení a pročtení řady inzerátů. Většina nájmů se pohybuje kolem deseti tisíc. Takže když člověk vydělává třeba patnáct tisíc, tak bude mít celkem problém to utáhnout, zvláště když bude muset ještě platit za jídlo, internet, dopravu apod.

Co říct na závěr? Inu, přestaňte furt používat ten argument s Prahou, s vyděláváním víc peněz a s tím, že bydlet ve vlastním bytě je rozmazlenost. Jsou to nesmysly a situaci nijak nepomáhají. Navíc je v nich lenost, protože spoustu těchto věcí jde vyvrátit vteřinovým googlením.

Situace nebude lepší ani v budoucnu. Bohužel se tohoto problému chytnou různé levicové politické strany, začnou nabízet “řešení” v podobě další byrokracie, dalších regulací a dalších daní, což povede ještě k větší nedostupnosti bydlení, ještě horším cenám a vše bude ještě horší. Socialisté však žijí někde mimo realitu, takže se naopak pochválí, jak nás zachránili před tím “divokým trhem“. Stát není řešení, stát je problém.

3 Comments

 • Aslanex says:

  Tenhle clanek mi prijde teda dost povrchni. V podstate stejne jako tvi oponenti rikas, ze je to vsechno na hovno a dokud se nezbavime statu, nemuzeme s tim nic delat.

  • Matthias says:

   Dá se s tím dělat hodně… můžeme ořezat byrokracii, zjednodušit stavební řízení, snížit daně :))

   Nemusíme rovnou rušit stát…

 • ellie says:

  s takovým témetam se teď roztrhl pytel.

  V Ostravě jsou i domy do 4 milionu a fakt krásné.

  Já šetřím, ale budu asi bydlet v nájmu, protože jako student fakt nemám 4 mega z fleku. Mamka má vl. byt, babička ji ho koupila za sociku a tehda stal cca 300 tis a ja ho stejně jednoz zdědím.

  Jo, drahé byty mě serou

Leave a Reply

Your email address will not be published.