Jsou Češi nejhorší národ všech dob?

Často se setkávám s takovým zvláštním jevem. Spoustu Čechů má neustálou potřebu nadávat na ostatní Čechy. Prakticky do každé druhé úvahy obvykle zakomponují něco o Češích.

„No jo, to jsou ti typičtí Češi.“

„No jo, to je ten náš národ Švejků a brouků Pytlíků.“

„No jo, to se může stát jen tady u nás v českém Kocourkově.“

„Prostě není blbější národ, než ten náš.“

„Myčeši prostě!“

Obvykle se také poukazuje na naší politickou situaci („Jen blbej národ jako Česko si může zvolit Zemana nebo Babiše.“). A v poslední době pochopitelně se hodně lidí také zaměřilo na koronavirovou pandémii („Jsme best in Covid.“).

Já chápu, že je to prostě takový běžný český folklór. Devadesát procent Čechů si myslí, že devadesát procent Čechů jsou pitomci.

Já osobně nejsem nijak extrémně veliký vlastenec a můj vztah k mé rodné vlasti není žádné terno. Přesto mi tohle nadávání na Čechy vadí. A proč?

–Je to totiž učebnicový confirmation bias–

Možná jste se někdy setkali s psychologickým jevem, který se jmenuje confirmation bias (česky: konfirmační zkreslení). Jedná se o jev, kdy má člověk tendence všude vidět a pamatovat si věci, které potvrzují jeho osobní názory a postoje. A zároveň ignorovat či vypouštět z hlavy věci, které naopak jeho světonázor vyvrací.

Díky tomu se pak lidé neustále utvrzují ve svých přesvědčeních. Rasista, který nemá rád cikány, všude vidí potvrzení, že jsou opravdu tak špatní, jak si myslí, že jsou. Žena, která si myslí, že každému chlapovi jde jen o sex nebo muž, který si myslí, že každá žena je štětka… Oba naráží za každým rohem na něco, co jejich přesvědčení potvrdí.

Někdy si lidé schválně vytváří kolem sebe názorovou bublinu. Čtou pouze knihy, které obsahují jen to, s čím souhlasí. Udržují kolem sebe kamarády se stejným pohledem na svět. A tak dále.

Děláme to všichni, je to přirozený a prostě to tak je. Lidský mozek vnímá svět subjektivně. Jenže dle mého názoru by o tom měl člověk aspoň vědět a uvědomovat si to. Měl by vědět, že vidí svět zkresleně a je to jen jeho perspektiva. Měl by vědět, že reálný svět může vypadat jinak, než si ho maluje ve své hlavě.

–Každý národ vnímá sám sebe zkresleně–

Češi vidí sami sebe tak trochu zkresleně. Proč? Za prvé, jakožto Češi vyhledáváte informace hlavně z českého prostředí. Obklopujete se českými kamarády, slyšíte od nich české historky o dalších českých lidech. Za druhé, jakožto Češi budete sledovat české zprávy, českou politiku a sbírat velice detailní informace o českých událostech, které ve vás budou vyvolávat určité emoce, (protože se vás to do jisté míry týká).

Jakožto Češi nejspíše nebudete sledovat třeba lotyšské zprávy, lotyšskou politiku a lotyšské události. Pravděpodobně ani nevíte, kdo je současný prezident, nebo premiér Lotyšska.

Díky tomu, že máte detailní znalosti o tom, jak to tu chodí a velice podrobně sledujete místní politiku, můžete nabýt dojmu, že je to tu naprosto hrůzostrašné. Řídí to tu lidé jako Babiš apod. Je to tady samá korupce a podvod (Čapí hnízdo a jiné aféry) a tak dále a tak dále.

Několikrát jsem se zamýšlel, jestli je to tak opravdu jen tady v ČR. Inu, poptal jsem se několika svých nečeských kamarádů, jak jsou na tom oni. Kamarád z Portugalska si stěžoval, že v jeho zemi vyhrál volby nějaký zkorumpovaný politik, který do vlády dosadil svou rodinu a své přátelé. Kamarád z Dánska mi vyprávěl, že v Dánsku vyhrála volby extrémistická nacionalistická pseudo”pravicová” strana. Kamarád z Turecka mi říkal, že všichni Turci jsou nevzdělaní kreténi, kteří podporují Erdoğana. Můj učitel angličtiny, který je z Anglie, je přesvědčen, že typický Angličan je arogantní a namyšlený, a proto prý vyhrál Brexit. V Izraeli byly v červnu 2020 veliké protesty proti jejich premiérovi (podobně jako u nás proti Babišovi), a to kvůli korupci a špatné organizaci protikovidových opatření. Známý z Brazílie mi nedávno líčil, že poslední dva prezidenti byli socialisté, kteří Brazílii jen zadlužili a nic víc.

–Žil jsem rok v zahraničí a bylo to tam lepší–

Často také potkávám Čechy, kteří žili třeba rok nebo dva někde v zahraničí a nemohou si to vynachválit. Totálně nadšení mi vysvětlují, jak je v té a oné cizí zemi všechno lepší a úžasnější, zatímco návrat do ČR byl pro ně jako návrat do Sovětského svazu. Mám třeba známého, co pár let žil v Německu a do dnes mi vypráví, jak je tam všechno lepší, úřady a byrokracie jsou lépe řešené, lidé jsou tam milejší a tak dále.

Dokazuje to, že ČR je fakt totální díra?

Osobně si myslím, že jejich pohled je také velice zkreslený. Za prvé, když už někdo jde bydlet do cizí země, obvykle je to proto, že danou zem má rád, má k ní vztah a proto si ji zvolil. Za druhé je to opět confirmation bias, protože takový člověk prostě vyhledává a pamatuje si věci, které se mu líbily, aby si potvrdil, že je to tam lepší.

Navíc v tom hraje roli i celá řada rozmanitých emocí, protože když už někdo jde žít jinam, tak má radost, že zažívá něco nového a zajímavého. Většinou má radost i ze sebe samého, protože zvládl udělat nějaký odvážnější životní krok. Proto může být život v cizině spojen hlavně s pozitivními vzpomínkami…

–Říkáš tedy, že všude je to stejný?–

Ale dobře, uznávám… Opravdu se může stát, že některé věci jsou jinde vymyšlené, promyšlené a nastavené lépe. Dejme tomu, že potřebujete nějaký úřední papír xyz k něčemu konkrétnímu, a zjistíte, že v ČR je to hodně složité a vyřizování trvá hrozně dlouho. Je nutné oběhat hromadu úřadů, vypsat hromadu lejster apod. V zahraničí to může být mnohem jednoduší, protože to prostě tamní stát vymyslel inteligentněji nebo prostě požaduje méně nesmyslů kolem.

Opět, je to důkaz, že tedy jsme nejhorší země všech dob? Nemyslím si. Některé věci v ČR mohou být nastavené hůř, ale jiné zase mohou být nastaveny lépe. Hodně záleží na konkrétní zkušenosti a na tom, čeho člověk přesně chce docílit, a co si potřebuje vyřídit.

Podle mě se to ale nedá tak úplně zobecnit.

–Lidé jsou všude stejní–

„Tvrdíš tedy, že opravdu jsou všichni lidé snad stejní a není rozdíl mezi Čechem a Němcem a Španělem?“ ptáte se?

Pochopitelně nebudu tvrdit, že neexistuje něco jako “národní povaha”. Jasně, Italové a Španělé jsou hodně extrovertní a vášniví, Finové zase velice introvertní a tiší (pokud zrovna nechlastají nebo nejsou v sauně). Jsou to ale stereotypy a není to moc dobré zobecňovat, protože každý člověk je jiný.

Souhlasím, že třeba Češi mohou mít určitou mentalitu. Kupříkladu se v Česku více sere na pravidla a zákony. Zatímco v USA na sebe všichni pořád volají policii, tady v ČR každý mávne rukou nad tím, že máte doma ilegální pálírnu slivovice nebo obci přiznáte vlastnictví jen jednoho psa z pěti. A tak dále.

Mně osobně povaha Čechů v některých ohledech sere, v některých se mi naopk líbí. Ale mám to tak i u ostatních národů.

Před lety jsem byl každopádně také veliký hater všeho českého a neustále jsem prohlašoval, že ČR je hloupá buranská země, plná východního myšlení a závistivých socek. Na tom úžasném západě je všechno lepší!!

Časem mi došlo, že to ani není můj názor, který pochází z mé hlavy, ale zastávám ho čistě jen proto, že ho zastává můj okruh přátel. Snažil jsem se na věc podívat více nezaujatě a zjistil jsem, že sice opravdu existuje nějaká národní povaha a Češi mají specifický způsob myšlení a chování, ale zároveň mi došlo, že polovina toho, co jsem si o Češích myslel, je skutečně jen v mé hlavě. A že prostě vidím jen to, co chci vidět.

–Best in Covid–

S příchodem koronavirové pandémie se představa, že jsme nejhorší národ všech dob a každý Čech má ve svém mozku něco jako češství, které ho nutí se chovat jako brouk Pytlík, výrazně posílila. Mnohdy celkem oprávněně, protože za celý uplynulý rok se tu zkurvilo vše, co se dalo. Čísla rychle rostou, spoustu zavedených opatření je velice pochybná, očkování jde hodně špatně a pomalu, (což stojí další životy lidí), nákup vakcín je naprostá katastrofa, komunikace s lidmi stojí za prd (já do teď nevím na 100 %, jestli je legální jít k zubaři), ekonomika v hajzlu, nucené práce zdravotníků, policajti mlátí lidi za to, že si na vteřinu sundali respirátor, aby se poškrábali na nose, přetížené nemocnice, papaláši, co si chodí na fotbal a tak dále.

Prý jsme my Češi ve zvládání koronakrize nejhorší na světě! #BestInCovid. Počkat, opravdu ale jsme? Já si myslím, že ano i ne.

Ano, momentálně můžeme být v situaci, že je všechno v hajzlu a vylosovali jsme si ty nejhorší dementy, kterým to svěříme (Prymula, Hamáček, Babiš, Blatný). Na druhou stranu si myslím, že i tady je hodně confirmation bias.

Za prvé, my nemáme informace o tom, co se děje v jiných státech. Co se děje třeba v… například v Rumunsku? Za prvé tamní situaci nejspíše nesledujeme (většina Čechů je ráda, že se vyzná v chaosu českých opatření, natož aby řešila nějaká zahraniční). Pokud se k nám nějaká informace dostane, je to informace konečná, a my nevíme, co jí předcházelo.

Kupříkladu média napíšou, že v Rumunsku se zavedlo opatření X. Ale my vidíme pouze X, ale nevíme, co se dělo před tím. Třeba před X bylo nějaké úplně jiné opatření, ale bylo strašně dementní. Jakmile se zavedlo, lidé začali nadávat, politici se polekali a předělali ho. Pak to předělali znovu a znovu a znovu. A pak teprve přišlo konečné X, o kterém víme. Nicméně jsme prostě nesledovali v reálném čase ten chaos před tím a neprožili všechny ty emoce kolem. To, že si o tom přečteme později nám moc neřekne o tom, jak to v dané zemi chodí.

(Každopádně to vypadá, že každá země a její vývoj kolem koronaviru má – překvapivě – podrobnou stránku na wiki. Když už jsem si vybral Rumunsko, tak tu je třeba jeho wiki stránka: https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Romania – dle ní se tam také řítí do třetí vlny, viz: The third wave had began to become noticeable in statistics by 2 March…. several restrictive measures were taken, including closure of schools for students in the 8th and 12th grades, restaurants, cafes, gambling halls, cinemas and cultural institutions.[135])

Všude kolem sebe slyším, že typický Čech na pravidla sere, nedodržuje je, sdílí na sociálních sítích dezinformace a lži, či dokonce konspirace o tom, že žádný koronavirus ani neexistuje apod. A prý je to opět jen věc ryze česká a jinde jsou mnohem rozumnější.

Zvláštní, ale já jsem na Facebooku viděl nejrůznější konspirační a dezinformační videa třeba i od nečeských přátel. Někdy se dokonce jedná o ten stejný obsah. Viděl jsem videa z USA, kde různí lidé odmítali nosit roušky, chodili bez nich do nákupních domů, ochranka je vyhazovala a oni řvali “This is America! I have my rights!” a tak dále. O nezodpovědných lidech v USA toho existuje spoustu, např. můj oblíbený youtuber iDubbbz o tom natočil video. Youtuber Gus Johnson vytvořil tenhle vtipný skeč. A dokonce si z nezodpovědných lidí stihli udělat legraci i v seriálu South Park.

Na Redditu na /r/coronavirus se schází lidé z celého světa, aby tam diskutovali věci kolem koronaviru. Většina lidí tam často nadává na svou zemi ve stylu: „To jen u nás se sere na opatření.“, „To jen u nás jsou takoví blbci.“ a tak dále.

Několikrát jsem se setkal i s tím, že cizinci chválili Česko… No fakt! Někteří se třeba dočetli o některých opatřeních, které tu zavedl Blatný a reagovali: „Ty jo, ten má koule… To by u nás neměli odvahu zavřít obchody/nařídit roušky/zakázat pohyb mezi okresy.“ Mně to dává smysl, protože z jejich perspektivy to skutečně může vypadat tak, že náš stát něco doopravdy dělá.

Každopádně i když uznám, že jsme, co se týče covidu, úplně v píči, tak si nemyslete, že jinde je to OK. Koronavirus pořád terorizuje celou planetu a špatně je na tom i celá řada dalších států. A pořád si myslím, že představa, že ČR je nějaká horší ve svém přístupu, než kdekoliv jinde, je jeden velký bias, navíc zesílený emocemi zoufalství.

Ne jen česká vláda stojí za prd.

–Proč na tom vlastně záleží?–

Osobně si myslím, že neustálé nadávání na Čechy „No jo, typičští Češi!“ je věc naučená. Lidé to dělají proto, že to dělají další lidé kolem nich. Celá řada těch, kteří jsou opravdu přesvědčení o tom, že co Čech, to buran, jen podlehli konfirmačnímu zkreslení, což je velice známý, prozkoumaný a detailně popsaný psychologický jev.

Možná si říkáte: „Hele, proč na tom záleží? Není to jedno? Tak si pár lidí zanadává na to, že Češi jsou burani a nemají rádi české Pepíky. No, a co má být? Tak je nech, ať si to užijí.“

A jasně, nezáleží na tom ani v nejmenším. Nicméně podle mě to má dva celkem nebezpečné důsledky.

Za prvé, spoustu lidí volá po různých drakonických či totalitních opatřeních. A to jen kvůli přesvědčení, že Češi jsou špatní. Chtějí policejní stát, kontroly, přísné zákony a omezení, protože „nad českým Jardou je potřeba držet přísnou ruku!“ Chtějí osekávat různá lidská práva, protože si je podle nich „Češi nezaslouží“ apod. Už několikrát jsem se setkal s různými extrémními názory, které byly často založené jen na iracionální nenávisti k Čechům.

A za druhé, existuje mnoho nápadů, které jsou ale absolutně špatné, nesmyslné, hloupé a škodlivé. A čas od času se objeví někdo, kdo tenhle nápad chce uvést do praxe. Může to být třeba nějaký politik, co o tom začne přesvědčovat další lidi. A bohužel, někdy se mu to může opravdu podařit uvést do praxe, což ve výsledku způsobí všechny ty negativní důsledky, které to nutně musí mít.

A v té chvíli byste čekali, že mnoho lidí řekne: „Hm, tak jo, je to špatný nápad, nejvyšší čas ho odmítnout.“ Jenže pak to přijde… Mnoho lidí místo toho řekne: „Ono by to určitě fungovalo dobře, ale selhalo to, protože… protože my jsme Češi. Jasně, tyhle věci s českým Pepíkem nejdou, ale jinde určitě fungují dobře.“

Jenže tyhle nápady selhávají všude a vždycky. A mezi takové nápady patří například: nepodmíněný základní příjem, potravinová soběstačnost a kvóty na místní potraviny, dotační politika, budování velkého a neomezeného státu, minimální mzda, socialismus obecně a tak dále.

A právě proto si myslím, že je třeba vidět nad rámec našeho češtví a chápat, že tyhle nápady jsou prostě samy o sobě pitomé. A jsou pitomé nezávisle na státu, kde jsou zaváděné.

(A ještě za třetí, mně to nadávání na Čechy prostě sere, protože nemám rád tyhle klišé nudné názory, co zastává každý druhý, ale myslí si, jen že on je ten jediný výjimečný, kdo na tohle svou neskonalou inteligencí přišel. #SoDeep)

5 Comments

 • Snowman000 says:

  To akoze nie su vo vsetkom najhorsi Slovaci aj so svojim psychopatickym Matelkom?

 • Kateřina K. says:

  Ta otočená vlajka je nějaké poselství?

 • Dimot9 says:

  Dík za článek, hezky napsaný 🙂
  Zaujal mě odstavec kde píšeš o základním příjmu a dalších sociálních dávkách. Hned jsem si vzpomněl na knihu, kterou jsem nedávno četl, která řeší problém automatizace a jaké problémy to přináší. (Roboti nastupují: Automatizace, umělá inteligence a hrozba budoucnosti bez práce – Martin Ford).

  Jako jedna varianta řešení byl uvedený právě základní příjem (pod podmínkou že všechny ostatní dávky např potravinový se zruší, protože by už nedávaly smysl). V kontextu všech těch problémů mi to dávalo docela smysl. Navíc se mi líbilo označení tohoto přístupu jako “občanská dividenda”. Doporučuji přečíst, je tam dost různých přínosů.

  Jsem k tomu ale zatím skeptický z toho hlediska, že by se to muselo faaakt hodně dobře promyslet aby to fungovalo pořádně, aby toho nikdo nevyužíval atd.

  Máš na to názor nějaký?

  • Matthias says:

   Ahoj,

   upřímně jsem proti podmíněnému příjmu, myslím, že je dokázáno, že je takový koncept nefunkční + že nám stroje/automatizace vezmou práci je taky víceméně už vyvrácená představa 🙂

   Díky

   M.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *