Hitler všude kolem nás

Nedávno organizace Zvířata nejíme vytočila hromadu lidí, protože na výročí holokaustu dala na sociální sít příspěvek, ve kterém přirovnávala jatka ke koncentračním táborům.

Pochopitelně se celé řadě lidí tohle přirovnávání zdálo přes čáru. A to dokonce i mnohým veganům.

Trochu mi to připomnělo jednu situaci, kterou jsem zažil na střední. Spolužák prohlásil, že „Tady (myšleno tady ve škole) je to jako v koncentráku!“, což zaslechla učitelka, která procházela kolem. Ta se následně vytočila a začala mu nadávat.

V naší společnosti je běžné, že se velice často různí lidé přirovnávají k Hitlerovi („Putin, Trump, atp. jsou jako Hitler!“), různé opatření zase k nacistickému Německu („Ty opatření proti koronaviru jsou hrozný! Tady už je to jako v nacistickém Německu!“) a pochopitelně se různé věci přirovnávají ke koncentračním táborům („Ta detenční zařízení proti lidem, co nedodržují covidová opatření jsou novodobé koncetráky.“)

Hitler

Někteří tato přirovnání považují za velice neuctivé, ba přímo nechutné, s ohledem na všechny oběti nacistického režimu. Jiní to možná neshledávají natolik urážlivé, ale je to dle nich dost nízká a ubohá logika.

K oběma pohledům na věc bych se rád vyjádřil.

Je neuctivé přirovnávat různé věci k Hitlerovi, nacismu a koncentrákům?

Osobně chápu, že vše kolem druhé světové války je stále velmi kontroverzní. Proč? Dva důvody… Za prvé je to příliš čerstvé. Neuplynulo od ní ještě ani sto let a lidé, kteří zažili druhou světovou či dokonce byli v koncentračním táboře stále žijí kolem nás. Různé zvěrstva a genocidy, které se stali třeba někdy ve středověku nás už tolik neberou…

A za druhé se to stalo přímo tady uprostřed Evropy. Opět, zvěrstva, co se děly někde daleko na východě od nás, nás nechávají chladnými. Můžete nosit tričko s Pol Potem a spoustu lidí ani nebude vědět, koho to na tričku vlastně máte. Zkuste si ale vzít tričko s Hitlerem či hákovým křížem a brzo dostanete do držky.

Na druhou stranu nepovažuji za neuctivé, když se věci přirovnávají k nacismu a Hitlerovi atd. Jednak to lidé dělají právě proto, že je to silné a kontroverzní téma, takže jejich přirovnání je tu od toho, aby vyvolalo konkrétní emoce.

Je ale obecně dobře, když se téma zlehčuje. Ne s ohledem na oběti, ale s ohledem na nacismus samotný. Koneckonců Hitler je neustále zesměšňován. Dělali si z něj srandu v seriálech jako The Simpsons, South Park, Family Guy…. Též v různých filmech a já nevím kde všude. Dokonce i v počítačových hrách. Kupříkladu ve Wolfeinstein 3D vystupuje Hitler jako boss, kterého musíte zničit.

Z Hitlera si lidé dělali prču už i za jeho života. Charlie Chaplin natočil film Diktátor. Hitler ho dokonce viděl a hrozně zuřil.

Tohle zlehčování je dle mého názoru zcela žádoucí a správné. Zlé diktátory a režimy je nutné neustále zesměšňovat a ponižovat. Oslabuje to jejich moc a ukazuje to, že nebyly nic jiného, než rakovinou naší společnosti.

Ostatně i sám Arnošt Lustig byl jednou v pořadu Uvolněte se prosím a říkal tam vtip. „Víte, jak poznáte, že nacista má umělé oko? Protože vypadá lidsky.“ Když ho řekl, zasmál jsem se, ale zároveň mi trochu přeběhl mráz po zádech, když jsem si uvědomil, že Lustig byl opravdu v koncentračním táboře.

Nacismus sám o sobě se stal něčím velice abstraktním. Jakýmsi synonymem pro absolutní zlo. A tak je přirozené, že jej lidé neustále přirovnávají ke všemu, co nemají rádi, nebo je to sere, nebo se toho bojí. Já osobně jsem přirovnal různé lidi k Hitlerovi mnohokrát. A mnohokrát jsem byl k Hitlerovi přirovnán pro své různé názory a postoje, byť neměly s Hitlerem nic společného.

Jasně, jsou situace, kdy je to vhodnější, a kdy méně. Jasně, není to vhodné třeba právě na nějaký den výročí holokaustu. Jasně, někdy záleží také na tom, jak to podáte.

Ale obecně si nemyslím, že je tohle přirovnávání nutné odsuzovat. Že je něco špatného či dokonce nemorálního na tom použít obrat „X je jako koncentrák!“ A to dokonce i v případech, kdy je to řečeno s jistou nadsázkou.

Je přirovnávání k nacismu špatná argumentace?

Někdy se setkávám s tím, že někteří to vyloženě neodsuzují, ale považují to za velmi nízkou diskuzní taktiku. A je to do jisté míry pravda, protože to přirovnání samotné automaticky neznamená, že vaše argumentace dává smysl, vy máte pravdu a vyhráli jste diskuzi.

Ostatně jakožto anarchokapitalista slyším, že anarchokapitalismus je jako nacistické Německo docela často.

Mimochodem, víte, co je to Godwinův zákon? Tento zákon říká, že: Pravděpodobnost, že se v online diskusi objeví porovnání s Hitlerem či nacisty, se s růstem délky diskuse blíží jedné.

Což mi připomíná, že na wikipedii existuje veliká šance, že narazíte na Hitlera, když budete proklikávat různé náhodné wiki články. A je fuk jakým wiki článkem začnete.

Každopádně ano, přirovnávat věci k Hitlerovi může být ubohé, protože to samo o sobě nestačí. Avšak když si to člověk dobře obhájí a vyargumentuje své analogie a přirovnání precizní logikou, poskytne ucelená vysvětlení a bude to víc než jen výkřik, je takové srovnání zcela v pořádku.

Naopak někdy může být ubohé takové srovnání odmítnout jen kvůli „To se přece nedá srovnávat!“ a “Je v tom rozdíl, protože Hitler byl horší.“

Kupříkladu můžete kritizovat sčítání lidu:

„Nechápu, proč musím státu odevzdávat své osobní informace. Co je mu po tom? Navíc se ukazuje, že stát může tyto informace zneužít proti nám. Příkladem je nacistické Německo. Hitler využil lékařské záznamy k tomu, aby vytvořil seznam Židů či jiných dle něj závadných lidí. A následně nebyl problém tyhle lidi stíhat a zavírat.“

A někdo na to může reagovat: „Tvé srovnání nedává smysl! Připadá ti snad, že dnešní stát staví koncentrační tábory a systematicky vyvražďuje své občany?!“

Jenže srovnání smysl dává. Poukazovat na zneužitelnost sčítání a uvést srovnání s nacistickým Německem se mi zdá stále platné, byť současný stát nejde tak daleko, aby nás vyhlazoval v táborech. Argument platí – skutečně stát může zneužít naše informace ke špatným účelům. Ano, Hitler a jeho přístup k lékařským záznamům je dobrý příklad. A ne, nemusí to zneužití nutně znamenat genocidy. I cokoliv méně závažného je dostatečný důvod být proti sčítání a upozorňovat na jeho rizika. Nebo být proti jakémukoliv hromadnému sběru informací o nás ze strany státu.

Takže asi tak.

2 Comments

  • Marek says:

    Nemůžu než nesouhlasit.

    Bohužel, se spíš setkávám s tím výkřikem do tmy, stylem dochází mí argumenty, tak tak hodím nacisty nebo “strejdu” Dolfa a tím je diskuze uzavřená a při jakékoli protiargumentaci jsem smeten ze stolu, jakožto sympatizant či podporovatel…

  • Marek po druhé says:

    Chybička se vloudila –
    Nemůžu víc než souhlasit*

Leave a Reply

Your email address will not be published.