Povinná maturita z matematiky? Pls.

Protože se teď řešilo zrušení kolem povinné maturity z matematiky, rozvířilo to stejný shitstorm jako když se zaváděla. Najednou si všímám, že na sociálních sítích je spoustu lidí matematikou úplně posedlá a říkal jsem si, že se k tomu musím taky vyjádřit, takže s chutí do toho.

Začnu tak, že je mi docela fuk, jestli povinná maturita z matematiky je nebo není. Státní školství je obecně celý takový nějaký na hovno, takže jeho podoba na tom moc nezmění. Pokud si někdo myslí, že povinná maturita z matematiky je dobrá věc a stojí si za ní, tak ok, nemám problém s jeho názorem. Ostatně mně to může bejt fu(c)k, protože já do školy půl dekády nechodím.

Nicméně argumenty, které jsem na podporu toho názoru zatím slyšel byly velký špatný. Byly často založené na značně mylných předpokladech, a dají se snadno vyvrátit. Pojďme se na ně podívat.

Maturita musí bejt těžká, aby byla prostě těžká. The difficult for the sake of difficulty.

Prvním argumentem, který často zaznívá je to, aby maturita byla těžká.

“Prostě pokud někdo chce ten papír, tak musí ukázat, že něco umí. Nemůžeme mu to jen tak dát zadarmo. Musí prostě něco předvést.”

Okay, rozumím téhle argumentaci, ale nesouhlasím, že smyslem maturity je, aby byla obtížná. Argumenty, které zaznívají proto, že maturant musí prostě něco předvést a nemůže to dostat zadarmo a nemůžeme to dát všem, ale odfiltrovat odpad, se dají použít i u maturity z čehokoliv. Se stejným argumentem bychom mohli zavést povinnou maturitu z chemie, fyziky, zeměpisu a tak dále. Koneckonců jestli vám jde čistě o obtížnost a o to, aby maturita nebyla zadarmo, co kdybychom zavedli, že maturitu dáme jen těm, co zdolají Mount Everest?

Co hůř, někdy tyhle argumenty zaznívají jen z čisté zlomyslnosti. Spoustu lidí prostě má radost, když může mladým lidem pořádně zatopit. A tak si zanadávají, jak ta dnešní hloupá nevychovaná mládež, co furt čumí do mobilů a do Facebooku, zažije i nějaký ten teror v podobě matematiky. Dobře jim tak, ať trpí.

Každopádně si myslím, že pointa maturity není přece v obtížnosti. Respektive pointa vzdělávání obecně není o tom, že musíte zvládnout něco obtížného a čím obtížnější, tím lepší. Ono je to mnohdy naopak. Lidi, co jsou v něčem dobří, jsou v tom dobří právě proto, že je to baví a naplňuje. A naopak, pokud někomu něco nejde a frustruje ho to, nikdy v tom nebude dobrý a je ok, když se na to vykašle.

Dodávám, že pochopitelně by to měla být věc té konkrétní školy, jak si nastaví pravidla. Jedna škola může dávat maturitu jen za docházku, druhá může chtít po studentovi, aby uměl spočítat trojný integrál, analýzu průběhu fce, programovat v C++, plynně hovořil třemi cizími jazyky, měl za sebou odbornou práci za téma: Hlavní ekonomická role Japonska v mezinárodním obchodu. A zvedl aspoň 150 KG.

Trh si už pak poradí s tím, čemu bude přikládat váhu. A pokud zaměstnavateli dojdou na pohovor dva lidi, kde jeden má maturitu ze školy, která je známá tím, že to dá každému za docházku, zatímco druhá klade velké nároky, tak hned bude vědět, komu dá přednost.

Tak jako tak tenhle papír ztratil na trhu smysl a zaměstnavatele spíše zajímají reálné výsledky. Zajímají ho spíše projekty a konkrétní aktivity člověka. Vytvořil jsem tyhle webový stránky, naprogramoval jsem tenhle hack-tool, přeložil jsem tyhle odborný články z němčiny do češtiny, má větší váhu, než mám tenhle papír jménem maturita.

A ne, povinná matematika tomuhle cáru papíru nevrátí prestiž a váhu. Nezačne se brát vážně. To se nestane už nikdy a je fuk, jaký hovadiny stát udělá a co nastaví povinně.

Matematika je prostě kurva důležitá!!!

Dalším argumentem, což technicky vzato argument není, nýbrž jen premisa, která teprve potřebuje argumentačně podložit, ale OK, je, že matematika je důležitá.

Jednoduše: Není. Proč by měla? Jak se tahle důležitost určuje? V jakých jednotkách? Jak se měří? Odkud se bere? Proč by měla být matematika důležitější, než zeměpis nebo třeba dějepis nebo třeba přírodopis?

“Ale matematiku potřebuješ pořád, všude. Jednou si budeš brát půjčku a budeš ji potřebovat spočítat. A dalších x případů.”

…Je argument popravdě na nic. Protože za prvé nikdo přece neruší matematiku obecně, ale jen to, že bude povinná u maturity. Za druhé argument, že se mi může hodit, selhává v tom, že hodit se mi může cokoliv. Jednou se mi bude hodit znalost z přírodopisu. Jednou se mi bude hodit znalost ze zeměpisu.

Co takto nechat na těch lidech samotných, co se jim bude hodit a neřešit to za ně? Až někdo bude potřebovat matematiku, ať si ji jde studovat.

“Ale co když se stane, že jednou budeš opravdu nutně potřebovat matematiku a zachrání tě to, že jsi ji měl?”

Tohle je typický argument založený na tom, že jsem vlastně hrozně hloupý a potřebuji nějakého úředníka, aby mě zachránil před sebou samotným. Tohle je úplný bullshit.

Bez matematiky budeme všichni hrozně hloupí!

Argumenty některých lidí se vydávají i takovým tím stylem: “Lidstvo je čím dál hloupější, svět je v prdeli, mládež je zkažená, dekadence západní civilizace, vše se v prdel obrací, bla bla. Není divu, že v naší společnosti vyhrává volby Babiš.” a zrušení matematiky je dalším střípkem do mozaiky toho, jak se svět rozpadá.

Dokonce i někteří libertariáni přišli s tím, že stát chce, aby jeho ovečky byly hloupé.

Svět opravdu nestojí a nepadá na povinné maturitě z matematiky. A opravdu s ní nevyřešíme různé současné problémy, kterým jako lidstvo čelíme. Opravdu lidé nezačnou být chytří a nepřestanou volit Babiše, když budou mít povinnou maturitu z matematiky.

A ne, svět není čím dál horší a nejde do hajzlu. Místo dojmů radši sledujte nějaká konkrétní data.

A čemu je teda povinná maturita z Češtiny a jazyků, co?!

Já nejsem zastánce toho, aby byly ze zákona povinné ani tyhle dva předměty.

The end.

1 Comment

  • ellie says:

    Souhlas!!!!!!!!!!!!

    Stejně papír dneska nemá skoro žádnou váhu. Je to formalita a zaměstnavatel se dívá jak píšeš na zkušenosti apod. I na blbou prodavačku chtějí zkušenosti a když ne, tak sorry – to se stalo mě i kámošce, neumíš s pokladnou, ale máš znalosti kosmetiky, ale i tak smůla.

    Ty aktivity jsou asi pro některé obory. Viz projekty, stáže apod, ale ne každý se chce ubírat stejným směrem a někde se to prostě musíš naučit i v práci, i systém, ne jen znalost jako takovou.

    Prostě tento systém mě sere. Školy jsou, zkušenosti ne a nikdo tě nechce, ale hlavně že máš maturu, je to k hovnu

Leave a Reply

Your email address will not be published.