S anonymem se nebavím!

Chtěl jsem tenhle článek začít větou: “Rozmohl se nám tu takový nešvar!”, ale musel bych takhle začít každý článek, vzhledem k tomu, že skoro vždycky píšu o podivných nešvarech, které se nám tu rozmohly. A tak si tuhle hlášku z Pelíšků odpustím.

Každopádně jsem docela často svědkem toho, jak na sociálních sítích typu Facebook a Twitter se občas vyskytují lidi, co mají takovou zvláštní posedlost – neustále řeší, jestli někdo vystupuje pod pravým jménem nebo ne.

Vzor:

Jan_Novák: Píše nějaký názor.
anonym1: Slušně nesouhlasí s názorem Jana Nováka
Jan_Novák: S ANONYMEM SE NEBAVÍM! RÉÉÉÉ! POUŽÍVEJ PRAVÝ JMÉNO! SEŠ JENOM TROLL! DÁVÁM SI TĚ DO BLOKACE! JSI LIDSKÁ TROSKA A NULA A KOKOT A Z LIDÍ JAKO TY BYCH VYRÁBĚL MÝDLO! RÉÉÉ!

Okay? Sorry, tyhle reakce jsou úplně dementní. Proč? Protože je to ad hominem útok a pokud anonymní uživatel přijde s nějakým zásadním argumentem do diskuze, tak jeho argument platí bez ohledu na to, jestli používá pravé jméno nebo ne. Je velmi srabácké jeho argument ignorovat a nezabývat se ním jen proto, že je to anonym.

Pochopitelně vím, odkud tohle přišlo. Ono se totiž říká, že když je člověk anonymní, tak bývá drzejší a útočnější, jelikož mu nehrozí žádné následky. Člověk vám klidně anonymně řekne, že by vaše matka měla chcípnout, ale neměl by koule vám to říct do očí osobně, jelikož byste mu jednu vrazili. Okay, tuhle představu chápu, ačkoliv si myslím, že je to už takové klišé a není to úplně pravda. Za prvé i spoustu lidí s pravým jménem dovedou být v online diskuzích docela akční. Za druhé, spoustu lidí má značně prořízlou pusu i osobně.

Kdybyste vyčetli někomu, že je anonymní jen když je opravdu útočný a sprostý, tak asi okay, ale na poměrně slušný nesouhlas a/nebo zásadní argumenty reagovat frází: “S anonymem se nebavím. Běžte trollit jinam,” je prostě debilní. Nevím jak to nazvat jinak.

Nehledě na to, že lidi s pravým jménem jsou anonymní stejně jako ti s nepravým. Pokud se někdo jmenuje na netu Jan Novák, je anonymní stejně jako ten, co se jmenuje třeba konomrd_22. Proč? Protože na sociálních sítích si každý může zadat do jména co chce. A že tam někdo zadá Jan Novák ještě neznamená, že u počítače opravdu sedí Jan Novák a ne třeba Tomáš Marný. Pochopitelně si můžete nechat profil ověřit, což funguje jak na Facebooku, tak i na Twitteru. U jména se vám pak objeví modrá ikonka, která potvrzuje, že vaše jméno je pravé. A jste to opravdu vy.

A v zahraničí se to běžně používá – má to skoro každý blogér, yourubér, politik, celebrita, novinář, či jiná osobnost. V Česku jsem to snad skoro nikdy neviděl. A hlavně jsem to neviděl u těch, co všem kolem nadávají za to, že jsou anonymní. Zvláštní je, že tenhle poměrně zásadní argument je vždycky ignorován. Nikdy jsem ale neslyšel nic, co by ho vyvracelo.

Sakra, já začnu používat nějaké smýšlené jméno, třeba Jan Zapletal a oni mi dají pokoj 😀 Ostatně já dřív vystupoval s pravým jménem, ale protože mám netypické jméno, tak si stejně mysleli, že jsem anonym. Tak mám asi smůlu 😀

Co je ale ještě horší problém, než že je to ubohý způsob, jak se vyhnout diskuzi a konfrontace svých názorů, je to, že se tu ignoruje jedna zásadní věc. Vlastně dvě věci.

Za prvé – já mám právo být anonymní.
Za druhé – neexistuje nic jako právo na to mít moje osobní informace.

Člověk v každodenním životě filtruje informace, které o sobě sděluje. Něco jiného řeknu nejbližšímu kamarádovi, něco jiného kolegovy v práci, něco jiného doktorovi a tak dále. A je moje věc, s kým budu sdílet své bydliště, věk, číslo svého účtu, telefonní číslo, sexuální orientaci, náboženské vyznání, politické přesvědčení a tak dále.

A mezi tyhle choulostivé věci patří, podle mě, i jméno. Je moje věc, jestli ho budu lidem sdělovat nebo ne. A pokud nechci, aby náhodní šulínci na netu věděli mé pravé jméno, tak jim ho prostě neřeknu. Neexistuje nic jako že na něj mají právo a já ho musím sdělovat. Fuck off. Nikomu do toho nic není.

Ostatně znám celou řadu lidi, co si nepřejí sdílet svoje pravé jméno. Ať už proto, že jim záleží na jejich soukromí. Nebo třeba své jméno prostě nesnáší, jelikož s ním mají spojené třeba špatné vzpomínky v dětství. Obvykle si vymyslí nějakou přezdívku, a pak se jim říká touhle přezdívkou.

Jsou i lidi, co znám pouze jejich přezdívkou, se kterou vystupovali na netu. A když jsem je potkal někde osobně, třeba jsme se sešli v čajovně, stále jsme si říkali přezdívkama. A jejich pravý jméno jsem zjistil třeba až po čase, kdy jsem ho stejně pak zapomněl, jelikož jsem byl zvyklý na tu přezdívku.

Mimochodem, jeden nejmenovaný blogér (ok, byl to pan Hulán) před mnoha lety napsal článek, kde tvrdil, že bychom neměli být na internetu anonymní a předvedl několik argumentů, které jeho tézi podpořily. Jeden z nich byl, že v reálném životě také nejsme anonymní.

To je poměrně zajímavý argument, až na to, že… JSME? Já nevím, ale když chodím po ulici, tak lidi přece neví, jak se jmenuju. Nemám to napsané na čele. A když mě někdo zastaví, aby se mě zeptal, jak se dostane na nádraží, tak nepotřebuje vědět moje jméno. Když dojdu do restaurace a objednám si jídlo, rovněž nikomu neříkám, jak se doopravdy jmenuju. Takže ne, argument invalid.

4 Comments

 • Prezdivky says:

  A navic, i kdyz vyplnim svoje prave jmeno, tak co z toho ten clovek ma? Jmeno je jen jedna z mnoha souasti me identity. Proste pokud se dovi, ze jsem kolektivista48 nebo ze jsem Adam Řežábek, tak se z toho dovi stejne (nic). Pokud nema nejake informace sparovane s mym jmenem, tak mu je stejne uzitecne jako prezdivka.
  Dokonce muze byt prrzdivka nekdy uzitecnejsi nez prave jmeno. Pokud neco napise satoshi nakamoto (prezdivka) tak je to mnohoem mene anonymni nez kdyby to napsal neznamy pan Jim Hacker (i kdyz on je satoshi (i kdyz to nikdo nevi))

 • ellie says:

  Že bychom na netu neměli být anonymní? Jo, ale zase nám to weby poskytují vystupovat si jak chceme. Nikdo po nás nechce občanky, každá doména chce ať vyplníme pole a tam si každý může dát co chce. Proto ten jeho argument mi nepřijde domyšlený. Je zajímavý, ale dá se vyvrátit.

  Jinak ano, všimla jsem si, že lidé bez profilovky, bez nicku jsou hodně agresivnější. Protože prostě je nikdo nezná, tak si myslí že můžou.

 • klusik says:

  Jo, souhlas. Patřím tedy k těm, kteří nezvedaji telefon skrytým číslům a číslům, které nemám v seznamu. Jsem divnej, vím 😀😀

 • Glutexo says:

  Nejlepší je, když tě všichni znají pod tvou přezdívkou a Facebook tě pak donutí si ji změnit na jméno, pod kterým tě nikdo nezná.

Leave a Reply

Your email address will not be published.