Závislost na smartphonech jako deep téma

Kapela Nightwish nedávno vydala nový videoklip (Noise), který ukazuje, jak jsme hrozně závislí na smartphonech, protože furt čumíme na ty mobily debily a úplně přehlížíme fakt, že naše planeta jde do kytek, jelikož ji ničíme a tak dále.

Videoklip o přílišné závislosti na smartphonech vydal před nějakou dobou také Moby. (Are You Lost In The World Like Me?)

A víte, kdo ještě má videoklip, který kritizuje, že je naše společnost závislá na mobilních telefonech? No přece Ortel! (Kybertoaleta) Evidentně dovedl vymyslet tohle deep téma mnoho let před Nightwish 😀

Sorry, ale tohle téma mi připadá dost jako takový hrozně ohraný klišé. Začalo to už někdy v roce 2013, kdy se spoustu lidí začalo bouřit proti smartphonům. Kritizovali je, že jsou na hovno a stačí jim jejich starý mobil, co umí posílat SMSky a volat (což nedává smysl, protože smartphone není mobil, ale spíš počítač, ale whatever). A postupně přišlo upozorňování na rostoucí závislost.

Každý druhý psal na svůj blogísek, nebo na diskuzní fóra nebo na sociální sítě, jak to s těmi smartphony zašlo hodně daleko, všichni do nich furt čumíme. Prej už je to tak hrozný, že dva lidi, co sedí vedle sebe, si spolu píšou, aby se nemuseli bavit. Lidi už nedovedou jít po ulici, aby 10x nečekli svůj telefon a tak dále.

Někdy po roce 2015 už to začalo být ohraný téma a lidi už tak nějak akceptovali, že smartphony jsou součástí našich životů a pohoda. Tak trochu se o tom přestalo mluvit. Přesto se ale čas od času někdo jako by najednou vzpamatuje a přinese tohle téma znovu na přetřes. Ať už je to váš kamarád, co o tom začne mluvit a vypadá, že objevil Ameriku. Nebo nějaká kapela právě jako Nighwish, která to chce řešit v roce 2020, kdy už smartphone používá i vaše babička s dědečkem, kočkou i psem.

Nechápejte mě špatně. Já nemám nic proti tomu, když se otevřeně mluví o tom, že tyhle věci jsou návykové. Každopádně návykové je COKOLIV, co lidem způsobuje příjemné pocity (za pomocí hormonů jako dopamin, serotonin a tak dále), takže závislí můžeme být na pornu a masturbaci, na cukru a kofeinu a alkoholu, na drogách, na online hrách, na seriálech, na televizi, na nezdravém jídle a tak dále. A pochopitelně i různé notifikace vyskakující na telefonu, na které máte chuť ihned kliknout a legrační videa na sociálních sítích, co musíte olajkovat.

Prakticky je to už rozhodnutí těch lidí, jestli si myslí, že je to pro ně problém a chtějí s tím něco dělat. A je ok, když se někdo rozhodne, že svůj smartphone zahodí do pole, nebo aspoň zruší všechny notifikace, nebo si nainstaluje launcher, co povolí jen pět aplikací max (opravdu existuje btw).

Nevadí mi, když se různí blogéři, youtubeři, hudební kapely snaží být deep a rozebírají různé společenská témata.

Ale ty smartphony… to je fakt takové klišé. Co mi vadí víc je to, jak to všichni podávají jako revoluční myšlenku. Podávají to stylem “všichni jsou blbí, jen já jsem objevil, že mobily jsou návykové a teď všem musím otevřít oči.” a přichází paradox, kdy populární a oblíbené téma a víceméně stádní názor je naopak prezentován jako něco velice výjimečného. Každý druhý, co si uvědomil, jak jsou telefony návykové, věří, že JENOM on vidí pravdu a celej svět kolem něj je slepý.

Dnes je to podobné s ekologii. Každý druhý si myslí (nebo se tak aspoň tváří), že jen on chápe a rozumí tomu, že jsme v průseru a životní prostředí je ve sračkách. A nikdo kromě něj to nechápe! Lidi jsou hloupí a ignoranti! Kašlou na to a přitom je to naprosto vážné! To hloupé stádo, co kouká jen na Netflix (na smartphonu ideálně), ale naprosto nechápe, že se blíží pohromy jako je globální oteplování a plasty v oceánech.

A přitom je to naopak. Ekologie je momentálně velice populární téma, kterým se zabývá každý druhý a řeší ho snad všechny národní i nadnárodní organizace. To je opět takový ten bias, kdy někdo s populárním názorem sám sebe přesvědčí, že on patří k té probuzené menšině, o čem jsem psal třeba tady: Já sám proti celému světu.

Každopádně už se na ty smartphony vyserte. Ne, nejste deep ani super výjimeční, když lidem řeknete, že moc často čumí do mobilů. Jsou rozhodně zajímavější témata, pokud se chcete zabývat problémy současné společnosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.