O diskuzích 2 – Plot-twist argument

Dnes bych chtěl mluvit o zvláštním druhu argumentu do diskuze, který nazývám plot-twist argument. Slovo plot-twist obvykle označuje to, když dojde k nějakému dějovému zvratu v příběhu… Luku, jsem tvůj otec! Bum, plot-twist. To nikdo nečekal.

V diskuzi je to argument, který totálně změní chod celé diskuze. Představte si, že nějaký muž zahlídne ve městě svou přítelkyni, jak se objímá s nějakým cizím chlapem. On pak udělá žárlivou scénu: “Ty mě podvádíš? Viděl jsem tě s nějakým chlapem! Ty štětko!” a ona odvětí. “To byl můj otec.” Plot-twist!

V diskuzích však obvykle takový argument není, ale lidé si často myslí, že jejich argument je přesně tenhle plot-twist, který mění úplně vše, ale ve skutečnosti to nemění nic. Ve skutečnosti je to jen úplně blbej argument, co je totálně o ničem.

Bohužel, představa, že mají v rukávu tenhle plot-twist, tenhle totální über killer argument, je nutí se chovat v diskuzích arogantně, sprostě, útočit do druhých, nazývat je různými slovy jako “dement” a “trapnej kokot” apod. Případně zpochybňovat vzdělání a znalosti svých oponentů ve stylu: “Ty snad ani nemáš základku, debile!”

Jako vždy bude nejlepší demonstrovat věc na příkladu.

Nedávno na Twitteru psal jeden zastánce EU, že “My všichni jsme občané EU.”, načež jsem mu oponoval, že já teda občan EU fakt nejsem.

Prozradím dopředu, že jeho plot-twist argument byl: “My jsme občané EU, protože se to píše na našem cestovním pase.” ale nepředbíhejme.

Když jsem na něj zareagoval odmítnutím jeho tvrzení, nejdříve mi sprostě vynadal, pak několikrát zopakoval, že vůbec nechápu, jak funguje EU. Ještě mě několikrát obvinil z nacionalismu, sympatiemi k Babišovi, Zemanovi (oba podporují EU, takže to nedává smysl), Putinovi, Okamurovi atd.

Trpělivě jsem přešel jeho útoky a postupně z něj vytáhl, proč si myslí, co si myslí a on s tím konečně přišel. S tím jeho totálním plot-twist argumentem… Čekal jsem, že řekne něco velkolepého, něco, kdy si najednou uvědomím, jak jsem strašně hloupý a nevzdělaný. Prostě KABOOM, teď to řekne a já jenom: “Bože, to jsem si vůbec neuvědomil… jak jsem mohl nedomyslet takovou věc?!” a budu si sypat popel na hlavu. Podobně jako ten příťa, co zjistí, že to není milenec, ale tatínek.

“Jsme občany EU, protože se to píše na cestováním pase!” – BUM!

Cože? LOLOL What?

Za prvé, je mi fuk, co říká nějaká byrokracie. Ta může říkat, že jsem třeba Včelka Mája, ale stejně Včelka Mája reálně nebudu.

Za druhé, ne všichni mají cestovní pas (já třeba ne), jsem pak furt občanem EU? Dle jeho logiky?

Za třetí, pochybuju, že se tam něco takového fakt píše. Spíš je tam jen něco, že jsem z členské země EU a proto se můžu pohybovat v ostatních členských zemích.

Za čtvrté, co to tady vůbec zkouší? Důvodem, proč tvrdil, že jsme občany EU byla nějaká jeho ideologie, tak, proč se odvolává na byrokracii? Například, někteří lidé tvrdí, že Zeman není jejich prezident. Pochopitelně čistě papírově/byrokraticky jejich prezidentem je, ale chápu, že to myslí jako odmítnutí jeho osoby, a že ho neuznávají. Je naprostá manipulace ideologicky zvolat, že jsme občané EU a pak se odvolávat jen na nějaký kus papíru, kterým cestovní pas je.

Odmítl jsem jeho plot-twist argument, vysvětlil jsem mu, proč je to nesmysl. On se ho však nechtěl vzdát a použil ho znovu ještě 2x, přičemž ignoroval moje argumenty, jako bych je neřekl. To je běžné, někteří natolik svým plot-twist argumentům věří, že na nich lpí a protiargumenty nevidí/neslyší.

Já se osobně necítím být občanem ničeho. Já jsem Čech, což je dané tím, že jsem se narodil v České zemi, mluvím česky a tak dále. Není to nacionalismus, vlastně to není moc ani vlastenectví, ale prostě to tak je. Kdybychom žili v anarchii, stále bych patřil do toho národa, kde se narodím.

Dále se cejtím být Evropanem, protože jsem se narodil v Evropě. A cejtil bych se tak, i kdybych se narodil třeba ve Švýcarsku nebo Norsku (ani jedno není člen EU).

To ale jen tak na okraj. Jak vidíte, takhle tedy funguje plot-twist argument. Argument, o kterém si oponent myslí, že je natolik zásadní, že na něm postaví celou diskuzi, ačkoliv je to ve skutečnosti docela nic moc argument, který rychle vyvrátíte. Někdy je však oponent natolik v šoku, jak jste si s jeho super argumentem hravě poradili, že ho na vás radši vytáhne ještě 25x a doufá, že pak bude fungovat. Takže tak.

1 Trackback or Pingback

Leave a Reply

Your email address will not be published.