Ne, tvoje myšlenka není originální, ani nová

Kdybych se chtěl pouštět do kritiky různých levicových myšlenek, asi bych nedělal celé dny nic jiného. Takže na to radši kašlu… Je tady ale jedna věc, u které mi to nedá a do levičáků si kopnout prostě musím.

Občas totiž narazím na někoho, jak propaguje nějakou levicovou nebo etatistickou myšlenku, ale to není všechno… On tu myšlenku podává jako něco strašně originálního, novýho, co je prostě naprosto revoluční a nikoho nikdy taková myšlenka před tím nenapadla. Třeba se pletu a oni to takhle doopravdy nemyslí, ale mám prostě z těch lidí takovej pocit.

Surfuju třeba takto na netu a narazím na nějaký Facebook nebo Twitter post, který je plný levicových klišé:

  • Když už existuje minimální mzda, měla by existovat maximální mzda. Tedy maximální strop, který omezí boháče kolik maximálně můžou vydělat.
  • Měli bychom mít světovou vládu. Vlády na úrovni států či nadnárodní organizace typu EU už nestačí. Svět je moc globalizovaný a potřebujeme někoho, kdo na to dohlídne.
  • Měli bychom víc zdanit XYZ (a za XYZ si můžete dodat cokoliv).
  • Měli bychom do škol zavést předmět XYZ (porozumění FakeNews, propagace EU atd.)
  • UBI. UBI. Even moar UBI.

Prostě furt dokola ty samé hovadiny, které už jsme slyšeli stokrát. Tyhle ty staré slinty, které najdete už ve spisech různých filozofů sto let zpátky, tak se najednou podávají v médiích jako novinka. Tuhle třeba zahlídnete rozhovor s nějakou celebritou a nadpis rozhovoru se nese v duchu: “Je na čase, abychom…” a následuje právě nějaké to levicové klišé. Po chvíli narazíte na další takový rozhovor – nějaký umělec typu Hřebejk nebo něco takového – a nadpis zní: “Svět by si měl konečně uvědomit, že…” a následuje opět další suprová strašně “originální” věc. Jak musíme brát bohatým a dávat chudým. Jak musíme bojovat proti konzumní společnosti. A tak dále.

Vždycky si říkám, proč si myslí, že jsou hrozně originální? Nebo se tak aspoň tváří? Že vlastně konečně objevili způsob, jak zachránit svět, a jak přivést tu velkou změnu, která konečně dá veškeré globální problémy do pořádku. Jenže vždycky je to nakonec jen nějaký socialismus, o kterém jsme slyšeli stokrát. Ne, myšlenka, že bychom měli zrušit peníze není nová. Ne, váš nápad, že by stát měl chudým přidělovat byty už tu byla. Ne, další zdanění dalších věcí nás fakt nespasí. Ne, učebnice zadarmo pro všechny studenty fakt není revoluční myšlenka. Ne, tvoje myšlenka, že musíme omezit dovoz z Číny není zcela nový pohled na věc. Ne, myšlenka, že by se měla zkrátit pracovní doba na 4 dny v týdnu není žádná bomba století. Ne, tvůj slint, že kapitalismus je zlo není tvoje originální myšlenka, ale stokrát ohrané klišé, které jsme slyšeli ažaž. Ne, nepřišela doba, kdyby si civilizace měla uvědomit, že je nejvyšší čas na základní nepodmíněný příjem. Fuck off.

Ne levičáci, nejste originální a vaše myšlenky nejsou nové. Jsou staré jako Metuzalém. The end.

1 Comment

  • Aslanex says:

    Tohle by se ale dalo použít i na pravičáky… Myšlenka nemusí být nová, ale můžeme být jako společnost v nové situaci nebo můžeme mít nové zkušenosti nebo jenom jinou společenskou náladu. A pravičáci často říkají to samé: Nechceme se KONEČNĚ vybodnout na daně? Apod. To je prostě jen úvod do myšlenky, která autorovi připadá zatím neodiskutovaná.

Leave a Reply

Your email address will not be published.