Jen tak o Youtuberech

Dneska bych chtěl mluvit o „Jůtubrech“. Všiml jsem si, že se na ně občas nadává takovým tím stylem: „Youtuber? Co to je sakra za práci? To někdo vydělává tak, že dělá opičky před kamerou?“ a někdy ty úvahy dokonce jdou takovým tím směrem jako: „To je ta dnešní divná doba, kdy děcka čumí na nějaké hloupé youtubery…“ Do jisté míry to chápu. Když jste třeba rodič a váš třináctiletý potomek je hotovej z nějakého youtubera, podobně jako předchozí generace žraly Tokio Hotel, tak si jistě pomyslíte, že youtubeři jsou nějaký mrdky pro děcka.

Dovolím si ale nesouhlasit – youtubeři jsou hrozně fajn. A lidi, co je kritizují jsou jen líní. To máte podobně jako s hudbou. Když někdo nadává, že „ta dnešní hudba je sračka“ a za starých dobrých časů byla lepší, je to obvykle línej člověk, co nechce investovat trochu času do toho, aby našel nějaké dobré méně známé (=nemainstreamové) kapely a šel víc do hloubky. Prohrabal se okrajem a undergroundem.

To samé u youtuberů. Pokud si někdo ze zvědavosti pustil jedno video a zrovna nějaký hloupý sračkový kanál, kde se dějí věci jako pranky a nebo narazili na nějakou úplnou žumpu jako TvTwixx, který obsahuje hovadiny, co jsou vyloženě na kulku do hlavy, tak pochopitelně nabyl dojmu, že youtubeři jsou hlavně tohle… Ale ne. Není to tak.

Youtube, fak jé

Youtuberů je dneska hrozně moc, protože už není takový problém na sebe namířit kameru a natočit se, jak prndám na nějaké téma. Takových deset let zpátky to byl daleko větší problém (pomalejší internet, Youtube videa omezený na 10 minut, méně dostupné hard-disky s hromadou TB atd.)

Jsou youtubeři, co mluví skoro o všem možném o nemožném – politika, ekonomie, někteří učí cizí jazyky, někteří točí různé videotutoriály, třeba o programování nebo o IT. Někteří cestují nebo navštěvují různé akce a vyrobí z toho nějaký report (tzv. “vlog”). Někteří chovají různé méně běžná zvířata. Někteří se do hloubky zajímají o filmy nebo hudbu.

Ve starých dobách jsme měli televizi, jenže televize je z velké části jen pro VIP lidi. Tj. do televize se nedostane každý, ale jen profíci. Různé pořady vede nějaký moderátor, moderuje rozhovory s osobnostmi, všechno točí profesionální štáb, každý slovo má za sebou scénář… A to je trochu nuda, protože je to umělé.

Vemte si třeba takové cestopisy. Cestopisy, co běžely a stále běží v televizi jsou nuda. Nedávno jsem v čekárně u zubaře viděl v televizi nějaký cestopis z Afriky natočený profi štábem. Ukazovali jen zásadní památky a takové ty věci, co se o nich učíme v hodinách zeměpisu. Různá suchá fakta, všechno podáno takovým tím dokumentárním stylem.

Oproti tomu jsem narazil na jednoho youtubera – angličana, co cestuje po Japonsku (Abroad in Japan). A on do toho dovede promítnout i ty běžný lidský věci. Třeba zmínil různé problémy, které měl na letišti nebo v restauraci, když se snažil objednat jídlo bez znalosti japonštiny, kterou na začátku ještě neuměl. A ještě to dovedl podat tak vtipně, že se na to dobře koukalo. Pak vyprávěl, jak v japonské škole učil angličtinu a jaké zajímavosti zažil, jakých si všiml rozdílů v myšlení Japonců oproti Anglii a tak dále.

Dost mě baví i různí youtubeři, kteří žijí v Česku, ale nejsou to Češi. Třeba občas narazím na jednu Američanku (Dream Prague), co se přestěhovala do Prahy a popisuje, jak na ni život v Česku působí a jak děláme některé věci jinak, než byla zvyklá z Ameriky. A opět, je to zajímavé, je to vtipné a je to poučné jiným způsobem, než informace z televize či knížek.

Je to jako když vám něco vypráví nějaký zajímavý člověk, ale vy víte, že byste ho nikdy nepotkali, když žije na druhé straně planety.

Zajímavý je taky jeden youtuber Rick Beato, který má kanál hlavně o hudbě. A má tam seriál jménem What makes the song great, kde vezme nějaký známý song, třeba od Nirvany nebo Pearl Jam a rozebere je na kousíčky, vysvětlí různé zajímavé prvky, které se v tom songu vyskytují a občas fakt zíráte, že písně, co běžně znáte jsou daleko komplexnější, než byste čekali.

Zajímavý je taky Cinemamassacre, což je jeden z nejstarších kanálů vůbec (vznik již v roce 2006). Patří člověku jménem James, co točí různé rozbory starých videoher a/nebo filmů. Případně mluví i o jiných věcech. Má skvělý smysl pro humor a umí mluvit dost poutavě.

Pak je tu třeba Steve T. který dělá videa o metalové hudbě a opět – naprosto top a ještě umí dobře na kytaru.

Pochopitelně nesmím zapomenout PewDiePie – to je nejodebíranější youtuber na světě a druhý nejodebíranější kanál na Youtube vůbec. Sleduje ho 103 tisíc milionů uživatelů (tedy veškerá populace ČR krát deset a nějaký dropky). PieDiePie je ze Švédska (momentálně ale žije se svou Italskou přítelkyní v Anglii) a jmenuje se ve skutečnosti Felix Kjellberg. Jeho kanál byl hlavně o videohrách, ale postupem začal točit i různé další věci. Často také rozebírá oblíbený online fenomén – memes.

Sem tam na něj koukám (ne však denně, protože bych nedělal nic jiného). Myslím, že si první příčky na Youtube zaslouží, protože je neskutečně vtipný, má přirozený smysl pro humor, srší z něj charisma a dělat videa ho evidentně baví.

Ještě mě napadá další hromada lidí, kteří by stáli ze zmínku – Filthy Frank (ačkoliv skončil, jeho videa jsou stále k dispozici – hodně ujetý humor). Nesmí chybět ani iDubbbz a MaxMoeFoe. Pokud chcete méně humoru, ale spíše poučné věci, tak je tu třeba Vsauce.

Hodně dobrých lidí je i mezi českými překvapivě. Ne všichni točí jen pitomé pranky a tady tyhle věci. Vědecké kladivo Martina Roty asi znáte. Pak je tu pochopitelně Kanál svobodného přístavu. Taky mám rád Retro Nation.

Mou pointu už jste zřejmě ale pochopili. Youtube není garbage dnešní doby, ale perfektní vynález, který podle mě už i dost zásadním způsobem nahradil televizi a řekl bych, že i blogy. (Já jsem třeba staromódní tady s tím svým blogískem, ale bohužel neumím souvisle mluvit na kameru, aniž by to byl megacringe). Jediná nevýhoda Youtube je, že patří obří mrdce Google a je často brutálně znásilňován zcela absurdními copyright pravidly, kdy vám zablokují video, protože tam zazněly dvě shodné noty jako v písničce od Lady GaGy.

2 Comments

 • ellie says:

  No já Tvtwix zase žeru 😀 mě baví jejich humor, jak si dělají z lidí prču. Ale samozřejmě je rozdíl být youtuber a jen vkládat videa na youtube. Krom youtuberů, které asi považuješ za odpad (moda, kosmetika – jak se líčit, recenze) mě zajímají i filosofické videa – nahrané workshopy jak pracovat s myslí. Občas vaření atd.

  A nevím jestli to víš. Ale jedna sexualožka pochopitelně dává ráda o sexu a občas ji YT maže videa, protože se to na YT nehodí 😀 cenzura.
  Mám ráda YT, sice jiné kanály než ty, ale tam se dozvím vše.

  • dfsdf says:

   S TvTwixx mám hlavně morální problém… s jejich pořizováním si různých exotických zvířat, o kterých ví úplný hovno, čímž zvyšují obecně přesvědčení, že taková zvířata si pořizují jen dyliny.

Leave a Reply

Your email address will not be published.