O diskuzích 1 – Chechtající se dement

Hádat se s lidma online na sociálních sítích je naprostá ztráta času, ale člověk někdy v rámci prokrastinace se s někým sem tam chytne. Tak už to tak bývá. Když už se s někým dohaduju, snažím se bejt celkem slušnej (ne vždycky se mi to daří) a během toho potkávám řadu různých typů lidí, kteří mě v různé míře serou víc a míň.

Co ale považuju za nejhorší typ je něco, co osobně nazývám chechtající se dement a to je něco, na co jsem si po letech vypěstoval takovou alergii, že to pomalu dávám do blokace už zcela automaticky, protože nerad bych na to narazil znovu.

Abych demonstroval chování těchto lidí, vytvořil jsem tenhle fiktivní rozhovor, který je však based on true story.

Oponent: Hele, ty jo, teď čtu v tvým profilu, že jsi anarchokapitalista. To tomu fakt věříš, že to může fungovat?

Já: Zdravím. Jo, věřím, že je to lepší systém společnosti, než to, co máme dnes.

Oponent: To mě teda zajímá. Vysvětli mi, jak to funguje.

Já: No, tady vám můžu doporučit nějakou literaturu a videa (přidám odkazy).

(potud ještě ok).

Oponent: Sorry, ale připadá mi to jako celkem utopie a blbost 😀 😀

Já: Můžu vědět proč?

Oponent: Prostě je to úplně naivní kravina 😀 😀 To přee nemůže fungovat 😀 😀 To fakt někdo věří, že si lidi můžou dělat co chcou a má nastat anarchie?

Já: Ignoruju nálož smajlíků a úplně irelevantních poznámek a zaměřím se na to poslední, což je strawman argument, ale dá se s tím pracovat. No, ale anarchokapitalismus přece není o tom, že si lidi můžou dělat, co chtějí. Rozhodně nikdo neříká, že můžete chodit po ulici a zabíjet lidi apod. Jen říkáme, že pravidla nemá tvořit stát centrálně, ale spíše se mi zdá ok třeba koncept polycentrického práva.

Oponent: To je úplná blbost 😀 😀 😆 😀 😀 😆 😂 🤣 😀 😀 Taková kravina 😀 😀 😂 🤣 🤣 😀 😀 😆 😀 😂 🤣 Jak tomu někdo může věřit 😀 😀 😀 😂 🤣 😂 🤣 😆

Já: S čím přesně nesouhlasíte?

Oponent: 😀 😀 😀 😆 😀 😀 😀 MADE MY DAY 😀 😀 😀 😆 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😆 😆 😆 😀 😀 😀 LOL 😂 🤣 😂 🤣

A tady můžu diskuzi ukončit, protože chechtající se dement se přepnul do režimu, kdy tapetuje diskuzi smajlíky.

Aby bylo jasno, tak to vypadá, že můj oponent má záchvat smíchu. Popravdě ne. Ve skutečnosti je ten druhý nejistý a snaží se vypadat jakože je vysmátý, což je forma pasivní agresivity.

O to víc mě sere, když někdo se mnou takovou diskuzi začne jako první a vypadá nejdříve, že je celkem zvědavý a má otázky a mohla by to být rozumná diskuze, ale pak uprostřed debaty začne mít čím dál víc takový ten tón ve stylu “No jasně, vole 😀 😀 “, kdy už vím, že za chvíli spustí svůj smajlíkomet.

Někdy se však stává, že těmhle lidem dám najevo, že to myslím zcela vážně a chci diskutovat zcela vážně a slušně a jestli by se nemohli chovat civilizovaně. A buď skutečně přestanou aspoň na chvíli dělat tyhle opičky, nebo naopak se to naprosto zvrhne, kdy už od nich nic jinýho, než spam nedojde.

Každopádně, co k tomuhle lidi vede? Jako jo, já taky občas potkám někoho, kdo píše takový hovadiny, že je fakt těžký zachovat vážný tón diskuze, ale někteří takto reagují téměř na jakýkoliv nesouhlas v diskuzi.

Okay, možná si říkáte, že když se to týká tak kontroverzního tématu jako je anarchokapitalismus, tam je složitý se udržet a nerozjet drama. Možná trochu běžnější témata by mohly udržet diskuzi kapku více civilizovanou? OMYL!

I celkem normální témata vyvolávají takové reakce.

Nedávno třeba na Twitteru navrhla nějaká politička, že by menstruační vložky ženám měl platit stát, protože je to základní lidská potřeba a veškeré ekonomické argumenty, které padly proti, byly ihned obrácené zastánkyněmi ve stylu: “No jo, typický chlap neví, jaký to je mít menstruaci a jak to člověka někdy vyřadí na celý den z provozu” atd…

Když se se jedné slečně snažil vysvětlit, že není rozdíl mezi tím, když si koupí vložky za 30 kč a mezi tím, když jí stát vezme 30 kč na daních a koupí ji vložky, tak opět začala smajlíko-kanonáda…

Chvíli jsem jí trpělivě pokládal různé otázky z oblasti ekonomie, jako jestli ví kolik platí daní, a jestli by chtěla, aby pracovníci v těch továrnách na vložky dělali zadarmo apod. na to všechno reagovala útoky a smajlíky. Nakonec jsem jí zeptal, jestli by se mnou nemohla diskutovat slušně, neboť já s ní slušně jednám.

Její reakce: Já s tebou jednám přece slušně 😀 😂 🤣 😂 🤣

To mě dostalo… No jo, lidi tohle chování považují za slušné. Jasně, slušnost je do jisté míry subjektivní, ale jestli lidem tohle připadá slušný, tak jsem asi z jiné planety.

Dřív jsem si myslel, že když se mi někdo takhle jakože hrozně pobaveně vysmívá, tak možná opravdu jsem já ten blbej a tvrdím nějaký naprostý nesmysl. A tak jsem z těch chechtajících dementů zkoušel vytáhnout nějaký argument – sice to dá dost práce, ale člověk si říká, že pod hromadou těch smajlíků musí nějaký být. A možná si říkáte, že pak to přijde – chechtající se dement se přestane smát a konečně mi dá argument a pak BUM, je to totální killer argument – argument, u kterýho si najednou uvědomím, že jsem úplně blbej a řeknu si “ty vole, jak to, že jsem přehlídl tuhle zásadní věc? Vůbec jsem si neuvědomil… bože!” a pak uznám, že jsem si zasloužil maximální posměch…

Eh…. Ne, to se nikdy nestalo. Když už z chechtajícího se dementa dostanu nějaký argument, tak buď je to nějaké staré ohrané klišé a prázdná fráze z dob krále klacka, nebo totální strawman, kdy prostě ani nerozumí tomu, co vlastně tvrdím.

Co je ještě víc creepy je, když někomu takovýmu vlezu na profil a zjistím, že je to třeba politik nebo někdo, kdo má dvě VŠ nebo je to nějaká známá osobnost, co píše pro nějaký známý časopis apod. Jako wtf…

Co dodat? Přestaňte se takhle v diskuzích chovat. Ne, nejste jakože strašně v pohodě a nad věcí, když tohle děláte. Ne, nevypadáte cool, když diskuze zajebete smajlíky – naopak, vypadáte, jakože máte nějaké mentální postižení. Pokud neumíte normálně diskutovat online, tak neleze do internetových diskuzí. The end.

4 Comments

  • Přesný 😉 😉 Díky!

  • aoetjg says:

    Obcas proste chces nekomu vmyst do tvare jakej to je curak. Je to takovy uklidnujici a ocistujici. Zanadavas si a zvedne se Ti nalada. Anarchokapitalisti jsou celkem snadnej cil, protoze ji malokdo bere vazne (tj. nikdo se jich nezastane).

  • vitsoft says:

    Typický chlap sice neví, jaký to je mít menstruaci, ale taky tím občas trpí. A co toaletní papír, to je přece taky podobná základní lidská potřeba!

1 Trackback or Pingback

Leave a Reply

Your email address will not be published.