Logika – díl pátý – jak funguje pravděpodobnost

Odkazy na předchozí díly:
Díl 1 – Logika – co to je a jak to funguje
Díl 2 – Logika – jak se NEvyvozují závěry
Díl 3 Logika – co je to argument
Díl 4 – Logika – jak funguje analogie

Už dlouho nosím v hlavně tenhle nápad na článek o pravděpodobnosti a teď, když se šíří koronavirus se to docela hodí.

Matematika mi nikdy nešla a vím, že pravděpodobnost je spíše matematická věc, kde se dají spočítat věci jako že když dvacekrát hodíte kostkou, jaká je šance, že vám aspoň dvakrát padne šestka a tak dále.

Chci se na věc ale podívat spíše z pohledu běžného intuitivního chápání pravděpodobnosti. Myslím, že pravděpodobnost má velký vliv na náš život, aniž bychom rozuměli matematice. Bohužel někteří i bez té matematiky úplně nerozumí tomu, jak to funguje.

Když třeba někdo prohlásí: “To jsou furt kecy, že máme žít zdravě. Můj dědeček chlastal a kouřil jak fabrika a dožil se sto pěti let.”

…Tak nerozumí pravděpodobnosti. Neplatí pravidlo, že kdo žije nezdravě automaticky umře dřív, ale má větší pravděpodobnost, že umře dřív. Stejně jako když budete jen tak z prdele přebíhat přes šestiproudovou dálnici tři hodiny v kuse sem a tam, tak to neznamená, že vás něco musí nutně přejet, ale asi máte daleko větší šanci, že se tak stane, než, když to dělat nebudete.

V souvislosti s koronavirem – včera jsem dostal dotaz: “Jak to, že zemřel třicetiletý? Vždyť to ohrožuje jen lidi nad šedesát, ne?!”

Opět – lidi ve vyšším věku mají větší pravděpodobnost, že je koronavirus zabije, když to chytí, ale to neznamená, že se to nestává i jiných věkových kategoriích.

Každopádně pravděpodobnost má velký vliv na náš život, aniž bychom si to uvědomili. Mohl bych denně chodit venku s helmou na hlavě, protože co kdyby náhodou upadla ze střechy taška a trefila mě do hlavy? Inu, stát se to může, ale je to tak nepravděpodobné, že se nemusím obtěžovat.

Oproti tomu já u sebe nosím pořád deštník tak poslední celý rok, protože se mi několikrát stalo, že mě přepadl déšť a já jsem brutálně zmokl. A právě proto existuje určitá pravděpodobnost, že najednou začne pršet, tak u sebe nosím deštník. Je to daleko větší šance, než, že mi spadne na hlavu taška.

Teď je dobrý nosit roušky, protože je určitá vyšší pravděpodobnost, že můžete chytit koronavirus. Ještě před měsícem ta pravděpodobnost byla výrazně nižší.

Pravděpodobnost i doplňuje informace, které nemáte. Třeba když se zeptám – je v Gruzii alespoň jedna řeka? A vy víte, že ano, aniž byste studovali mapu a měli jakékoliv znalosti o Grúzii, protože je šíleně nepravděpodobné – z celé řady důvodů – aby tam nebyla žádná.

Poslední věc – lidé mají někdy pocit, že některé věci jsou pravděpodobnější, než jiné. Například když vám pětkrát za sebou padne na kostce šestka, tak máte pocit, že vám u příštího hodu padne zase šestka, protože HLE, to je snad osud. Pravdě je ale taková, že u dalšího hodu je šestka stejně pravděpodobná stejně jako ostatní čísla na kostce.

Takže tolik k pravděpodobnosti:)

2 Comments

  • ellie says:

    Pravděpodobnost je fajn, ale spíš ji beru v některých věcech orientační. Jsou i jiná témata než logika a to je třeba filosofie. A filosofové zase zastávají jiné termíny proč se to stává, no spíš se to právě vymyká veškeré logice a je to pro lidi, co jsou otevřeni pro více nereálné věci 🙂 a mezi nimi se řadím i já.

  • klusik says:

    Naprosto souhlasím s tím, že lidi s pravděpodobností vůbec neumí, nemám co víc k tmu ale dodat, protože vše píšeš v tom článku a je to super, dík 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published.