Mé dojmy z sars-cov-2

Možná jste si ještě nestačili všimnout, ale po planetě se šíří smrtící virus označený jako sars-cov-2 lidově nazývaný koronavirus, protože tenhle virus patří do třídy koronavirů. A způsobuje onemocnění jménem covid-19, které se lidově nazývá naprosto v prdeli. Ještě v lednu to vypadalo nevině, ale situace se tak brutálně zvrhla, že to přestala být prdel. Seriously.

A momentálně nemluví nikdo o ničem jiném. Je pravda, že čísla vypadají creepy as fuck a je fakt, že tahle čísla jsou pouze oficiálně potvrzené případy a reálná jsou ještě mnohem MNOHEM vyšší. Time to panic as fuck.

A jelikož svět nežije ničím jiným, nemůžu pochopitelně se také nevyjádřit, jelikož mám na to svůj názor a názor je koneckonců jako díra do prdele – každý nějakou má.

Jak by se řešila pandémie v anarchokapitalismu?

Jakožto ankap dostávám často otázku, jak by se pandémie řešila v anarchokapitalismu, na což moc neumím odpovědět, jelikož nejsem odborník na virové pandémie a navíc si neumím představit, že by se to mohlo řešit jakkoliv jinak, než se to řeší dnes. Tj. zavírání celých měst do karantény, omezení pohybu, rušení, zavírání obchodů akcí a tak dále.

V ankapu by to nedělaly státy, ale majitelé různých měst, oblastí, územních celků, případně pojišťovny, které by si takové pravomoci definovaly v nějakých interních pravidlech, na které by se odvolávaly na smlouvách, které by s nimi klienti podepisovali. V teoretické bezstátní společnosti by měl takovou pojišťovnu nejspíše skoro každý (stejně jako skoro každý má dnes třeba účet u banky).

Taky si myslím, že šíření viru je do jisté míry porušením principu neagrese, takže i bez centrální autority jako je stát, je určitě legit trestat lidi, co jsou nakažení a stejně lezou mezi lidi. To platí i pro lidi, co jsou podezřelí, že MOHOU být nakažení a stejně jdou ven mezi lidi.

Každopádně mi pár lidí naznačilo, že je dobře, že stát máme, protože bez něj by to řešit snad vůbec nešlo. Prostě potřebujeme autoritu, co vyhlásí stav nouze, zakáže lidem se pohybovat z místa na místo a tečka. Osobně si myslím, že tohle by v ankapu šlo taky a argumenty proti, co jsem slyšel spadají typicky do kategorie “hledám problémy, kde nejsou“.

Každopádně za koronavirus může popravdě stát. Já vím, trochu odvážné tohle jen tak říct, jako by nic. Vlezl mi snad ankap na mozek natolik, že stát vidím za každým zlem na světě?

Stát pochopitelně nemůže za všechno, ale hrál několik zásadních rolí v tom, aby se věc dostala takhle daleko. V Číně měli velkou autoritářskou komoušskou vládu (a stále mají), což pochopitelně vedlo k tomu, k čemu to vede vždycky. K obrovské chudobě. A lidé neměli co jíst. Chudoba a krize a války vedou k tomu, že lidi jedí sračky – nachytají krysy a různou havěť a sežerou je.

Zatímco v bohatých státech jako jsme třeba my tady v ČR řešíme, jestli je etické jíst maso a vymýšlíme si různé paleo, keto, vegan, raw ultra mega diety. V Číně v některých provinciích mají takové ty trhy – wet markets – kdy mají v klíckách naházené na hromadě psy a kočky a krysy. Mrtvoly leží na zemi v kalužích krve, co akorát spláchnou tekoucí vodou. Pak je různě opálí letlampama a… dobrou chuť.

Tenhle cancer, který bych nedal do pusy ani kdybyste mě mučili, je tam normální a tradiční. A byla to právě komunistická chudoba, co je naučila tohle jíst.

Někteří mluví, že by se takové trhy měly zakázat, a že včera už bylo pozdě. Zakázat ale znamená, že ten stejný stát, co to způsobil, to má řešit, což je trochu paradox. Já myslím, že potřebují přesný opak – méně státu. Potřebují idálně minarchistický liberalismus, jak ho popsal Ludwig Von Mises. To povede k takovému bohatnutí a prosperitě, že lidi za chvíli zapomenou na to, že by měli krysy ze země.

Pochopitelně to není tak jednoduchý… Zákazy podle mě povedou jen k tomu, že se to přesune na black market. Oni potřebují dostat tyhle věci z hlavy a to jim nevyžene byrokracie. Potřebujeme, aby budoucí generace Číňanů říkala: “Ale fuj, dědečku, nežer tu krysu z podlahy. Tady, dej si hamburger, nebo quinoa bowl.”

Kromě toho, že komunistická Čína přinesla chudobu, co lidi naučila jíst luskouny, je fakt, že když se virus vyskytl, tak se nejdříve vše zatloukalo a dokonce se trestali ti, co o tom začali otevřeně mluvit. To bohužel vyeskalovalo do obrovských čísel.

Hodně lidí bere tuhle pandémii jako “důkaz, že skutečně potřebujeme stát… možná dokonce i nějaký větší stát – třeba světovou vládu” a já to teda vidím naopak. Celá tahle věc je spíše ukázkou, že se už států musíme konečně zbavit.

A to ani nemluvím o problémech, které stát prodejcům roušek způsobuje (viz tenhle Twitter účet: https://twitter.com/Endijka) a to samé soukromým klinikám. To poslední, co ke globální pandémii potřebujeme jsou dementní socialistické nápady.

Globalizace

Další věc, kterou bych rád zmínil je globalizace. Inu, žijeme v natolik globalizovaném světě, že se virus z Číny rozšíří do světa během chvilky. Momentálně je na světě 195 států a z toho 145 má nějaký případ koronaviru.

Hodně lidí na globalizaci často nadává. Důvodů je celá řada. Kromě samotného viru, který se rozšířil hlavně díky tomu, že je svět otevřený a lidé mohou cestovat odkudkoliv kamkoliv… hodně lidí také kritizuje nesoběstačnost – tj. když se zavřou hranice kvůli viru, tak pak nemáme vlastní potraviny, abychom přežili, protože všechno dovážíme.

Kritika globalizace mi nedává moc smysl, jelikož díky globalizaci všechno co dnes máme, máme. Osobně bych doporučil přečíst knihu Globalizace od Johana Norberga (Liberální institut nabízí – můžete zadat kód “koronavirus” a měli byste dostat 20 % slevu – nevím jak dlouho takhle akce platí a jestli bude platit až vydám tenhle text, ale snad jo).

Pokud se vám nechce číst celá knížka, doporučil bych esej Já, tužka.

Kdo opravdu chápe globalizaci, ten ví, proč je to jen a jen dobrá věc. Možná jedna z nejlepších, co potkala naši civilizaci – ačkoliv má pochopitelně i pár nevýhod (to by bylo ale na dlouho).

Myslím, že globalizace nám pomůže tenhle virus také rychle porazit. Už teď máme globální statistiky v reálném čase, které můžeme rychle sdílet (např. na https://www.worldometers.info/coronavirus/), můžeme také rychle sdílet poznatky o tomhle koronaviru (ostatně, jen díky globálnímu šíření informací víme, že vůbec existuje).

Jeden expert na pandémie včera na Redditu měl AMA (ask me anything) a tady vysvětluje, proč je při boji s virem důležitá celosvětová spolupráce vědců

Během španělské chřipky lidstvo na takové úrovni nebylo a zemřelo 100 milionů lidí. Takže dost keců, že je globalizace špatná.

Ještě pár věcí na závěr

Je tohle ještě hodně, co bych chtěl k situaci dodat, ale už to zkrátím. Za prvé budu ďáblův advokát. Hodně lidí nadává na omezení, které přišlo. Vlády všude po světě zakázaly různé události (ruší se fotbalové zápasy, koncerty, hudební festivaly, dokonce největší výstava videoher E3) a tak dále. A zakazuje se také pohyb osob přes hranice.

Já chápu, proč je to úplně na hovno. Ne jen z lidského hlediska (lidé do toho nalili hodně peněz, času, bylo to pro ně důležité, je za tím mrda práce) a chápu i velký negativní efekt, co to bude mít na ekonomiku (čeká nás nejspíše mega krize).

Chápu i obavy, že stát těchto opatření využije k posilnění moci. Tj. zavede si různé pravomoci a možnosti, všechno ve jménu krizových opatření kvůli koronaviru, kterých se nezbavíme dalších padesát let, co koronavirus už ani nebude existovat.

Nicméně jak říkám, jsem ďáblův advokát a rušení cestování a vyhlašování karantén a rušení akcí docela chápu. Neumím si představit, jak to udělat jinak, pokud nechceme, aby se to ještě zhoršilo.

Hodně lidí taky kritizuje, že na takové pandémie nejsme prý připraveni a nezvládáme to. Nemáme nemocnice, nemáme vybavení, nemáme doktory a blíží se velký průser. Jasně, chápu, ale nejde to moc jinak. Neumím si představit, že třeba postavíte nemocnici, kde jste si spočítali kapacitu a víte, že ji budete potřebovat pro nějaké číslo X a za třicet let přijde nějaká pandémie, kde najednou nemocnice pro X lidí nestačí, protože potřebujete ošetřit X krát tisíc. Je pravda, že kdyby tyhle věci neřešil stát, bylo by to určitě daleko lepší, ale pořád by se nestalo to, že by zázražně přibyla hromada nemocnic, doktoru, testů atd…

Zkrátka není v lidských silách být připraven na všechno. Ani vy se denně nechováte tak, abyste se připravili například na požár, zemětřesení, povodeň, krádež atd. natož pak celá společnost… Nejde prostě žít tak, abyste byli připraveni na jakoukoliv náhlou krizi. Zpětně je pak snadný říct, když se na náměstí plného lidí odpálí terorista, že město nebylo na takovou hrozbu připraveno a selhalo a měli to udělat líp. Stejně jako je snadný říct, že svět není připraven na virovou pandémii.

Takže asi tak. Pořád je toho tolik, co bych chtěl dodat. Ale momentálně to nechme být. Bohužel si myslím, že teď nás čekají docela těžký časy, hodně omezení, ekonomický kolaps atd. Myslím, že koronavirus změní celý svět (a už ho za poslední čtyři měsíce docela změnil). Ukazuje se, že naše civilizace je opravdu v některých ohledech křehká.

Nezbývá než doufat, že se to podaří co nejrychleji vyřešit. A že bude počet obětí co nejmenší. Co nejmenší destrukce ekonomiky. A že škůdce jménem stát nadělá co nejméně škod.

Já si každopádně nemyslím, že je to poslední pandémie a popravdě nás čeká ještě hromada dalších, které přijdou ještě za našich životů. Bohužel, ať je člověk sebechytřejší tvor planety, pořád nás tady tyhle malý jednoduchý organismy dovedou brutálně ochromit 🙂

Za přečtení jinak hlavně stojí tenhle článek: Koronavirus – proč musíme jednat hned

1 Comment

  • ellie says:

    Hele, měly se uzavřít hranice hned. Přijde mi že někteří čekali, než se sem dostane, aby pak mohli něco jakože dělat

    Jinak jsem ráda za takové opatření, ale fakt je to brutus.

Leave a Reply

Your email address will not be published.