Film Ježek Sonic (2020)

Jako malý kluk jsem vyrůstal hraním videoher s ježkem Sonicem. Byla (a stále je) to taková série plošinovek, kde v hlavní roli byla postava modrého ježka, co umí běhat nadzvukovou rychlostí (odtud jméno). Já jsem ho hrozně žral (a stále žeru).

Bohužel se série trochu zvrhla. Z těch dvojrozměrných her, co vycházely v devadesátkách už moc nezbylo. Místo toho se začaly vycházet různé 3D hry a Sonic v 3D světě moc nefungoval. Fanouškům se tolik už další a další díly nelíbily a začalo se mluvit o tom, že by společnost Sega, která za Sonicem stojí, měla nechat konečně sérii umřít. Tj. důstojně odejít.

Sonic je každopádně natolik známá postava, že podobně jako Mario, nebyl pouhou herní sérií, ale objevila se také řada jiných děl – komixy, knihy, seriály a filmy… Je toho obrovská hromada, co za těch třicet let vzniklo.

No, a teď Hollywood přišel s novým filmem… Sonic už sice nějaké filmy má (třeba ten z roku 1999), ale všechny jsou obvykle animované a spíše béčkové. Tohle je však totální A titul.

Když se asi před rokem objevil trailer, byl jsem v šoku, protože animátoři vytvořili Sonica v takovým stylu, že vypadal jako podivný humanoidní cosi s dlouhýma nohama a podivným napůl lidským obličejem. A nebyl jsem jediný na světě, koho to značně znepokojilo, protože skoro celý fandom kolem Sonica začal šílet “Co to kurva je?!”

Studio se omluvilo a posunulo vydání o 1 rok s tím, že design Sonica předělají. Uf… To je vlastně hezké, protože je to snad poprvé, co filmoví tvůrci skutečně poslechli fanoušky.

Jinak já jsem si myslel, že je to marketingový trik, který má způsobit, že se o filmu prostě bude mluvit. Schválně vydají hrozný design, aby vzbudili poznornost, a pak řeknou sorry a opraví ho. Evidentně jsem se ale spletl, protože to doopravdy vypadá jako velké selhání studia, která je stálo hodně peněz a dokonce nechali vyhodit hromady lidí.

Nalevo design, který fanoušci nepřijali kladně. Na pravo pak konečný výsledek po úpravě.

Minulý rok na podzim vyšel nový trailer s předělanou animací a tentokrát Sonic vypadal hodně dobře. Přesně tak, jak bych čekal, že by Sonic měl vypadat!

A tak jsem si řekl, že na to musím do kina. Vzal jsem kamarádku a šlo se.

Očekával jsem, že to bude buď hrozné, nebo průměrné. K mému velkému překvapení to bylo docela fajn.

Příběh začal ve světě Sonica, kde už si od mala jen tak žije. Stará se o něj sova jménem Longclaw a ta mu radí, aby se ukrýval, protože jeho schopnost chtějí zneužít druzí. Ti druzí se pak objeví – ježurové Sonica napadnou, začnou po něm střílet šípy a Sonic se za pomoci kouzelného prstýnku musí přesunout na jinou plaletu. A tou planetou je Země. A tak se octne v lidském světě, kde žije sice spokojeně, zato osamoceně, jelikož o něm nikdo nesmí vědět.

To však nepotrvá dlouho. Sonicovi se podaří způsobit takový menší výpadek proudu. Tím upoutá pozornost Pentagonu, kde se to začne řešit na meetingu, a generálové nakonec pověří Doktora Robotnika, aby příčinu výpadku vypátral. Robotnika hraje Jim Carrey a jako vždy dokázal, že je výborný herec. Robotnikovi vzdechl naprosto šílenou osobnost totálního egomanika a geniálního vědce. A bude se snažit Sonica za každou cenu chytit.

Hlavní postavou je ale překvapivě policista – Sonicem přezdívaný “Pán koblih”, který bude Sonicovi pomáhat. Pán koblih pracuje v Green Hills, ale chce to dotáhnout v životě někam dál, takže se nechal přeřadit do San Franciska. Jeho životní plány naruší však právě setkání s tvorem z jiné planety – se Sonicem.

Tak, a máme zápletku, která povede k řadě akčním, vtipným i poměrně epickým momentům.

Tvůrci zvládli perfektně vybalancovat svůj customer target, protože je to vskutku rodinný film se vším všudy. Ne jen, že zaujme děti, kteří ježka Sonica z dob minulých neznají, ale ani jejich rodiče se nebudou nudit. Humor dětský i dospělý je tu šikovně sladěný podobně jako třeba v Simpsnových. Ne jenom to – Humor se skutečně povedl, protože ve filmech tohoto typu se obvykle stává, že je humor buď trapnej, nebo aspoň snesitelnej. Nicméně v Sonicovi mě rozesmálo hned několik hlášek. Když Robotník řekne: “Tak to jsem nečekal… Ale čekal jsem, že se stane něco, co nebudu čekat, takže se to nepočítá.” tak to prostě pobaví. Ne, že ne.

Film také potěší nostalgické fanoušky Sonica, na které filmy cílí, protože je tam obrovská hromada odkazů na herní sérii. Je tam i několik momentů odkazující na současnou kulturu. Některé docela povedené (Sanic meme), některé méně (Fortnite taneček).

Vzhledem k tomu, že je to spíše komedie a spíše pro děti, tak odpustíte i nejrůznější logické chyby, jako třeba, že Sonic je jindy tak rychlý, že dovede zastavit čas, ale jindy se neumí vyhnout šípu z uspávací pistole. Nebo, že hledaný terorista jen tak vejde do budovy a ukáže recepční průkaz jako by nic.

V roce 2020 bych už nečekal, že by mě zaujaly efekty ve filmu – koneckonců už v roce 2001 jsem byl třeba na Pánu Prstenů. Přesto mě ale několikrát zaujalo, jak CGI ježek perfektně a přirozeně zapadne do hraného prostředí. Vím, že v poslední době se mi několikrát u různých filmů stalo, že mě CGI bilo do očí a rušilo, ale v Sonicovi se to fakt povedlo.

Potěší také konec filmu, který má pro fanoušky ještě jedno veliké překvapení.

Každopádně já film můžu doporučit. Po dlouhé době jsem se u něčeho fakt celkem pobavil a užil si návštěvu kina.

Leave a Reply

Your email address will not be published.