Internetový troll

V poslední době se nějak podivně roztrhl pytel se zvláštním jevem. Spoustu veřejných osob, což můžou být nejrůznější politici a jiné veřejně působící jedinci (např. ekonomové, žurnalisté) používají slovo Troll a používají ho docela často. Co je však zarážející, že ho používají NAPROSTO ŠPATNĚ a naprosto NEMAJÍ VŮBEC PÁRU, CO TO SLOVO ZNAMENÁ.

A tak jsem si říkal, že bych o tom moh napsat nějaký článek, ve kterém tohle vysvětlím.

Někdy mezi lety 2009 až 2014 byl hrozně oblíbený internetový meme zvaný Trollface.

O čem tohle všechno bylo? Vzniklo to někde na 4chanu a troll byl jednoduše ten, kdo různé zlobil, otravoval nebo provokoval druhé. V podstatě se jedná o něco, co existovalo vždycky a vždycky existovat bude. Lidi se mezi sebou vždycky budou různě zlobit a dělat si různé naschvály.

Nutno podotknout, že trolling neměl být nic zlého nebo špatného, ale spíše to měla být jen prdel.

Příkladem budiž jeden můj asi nejúspěšnější trolling, co se mi povedl před lety. Jeden web vyhlásil soutěž o nejlepší design blogu a spoustu lidí otevřeli photoshopy a začali navrhovat různé věci. Já jsem se do soutěže také přihlásil, ale byl to pouze vtip. Vytvořil jsem design, kde jsem nastavil ostré červené pozadí a výrazně modré písmo, což byl naprostý cancer pro oči. A pak to přidal mezi soutěžní příspěvky.

Dostávalo se mi reakcí ve stylu: “Au! Moje oči! :D” a “Sakra! To mě dostalo?! :D”

Bylo to nevinné, lidi to evidentně pobavilo a nikomu nebylo ublíženo.

Postupně se ale z nějakého důvodu význam slova troll posunul a začalo se to slovo vnímat negativně, jako urážka. “Ty jsi troll!” je stejný jako říct “Ty jsi zmrd!” Prostě troll je někdo, kdo je zlý a dělá druhým lidem zlý věci.

A najednou je z toho urážlivá nálepka. Najednou vidíte politika typu Zdechovský, jak třeba píše na sociální sítě různé výplody typu: “Baví mě trollové, kteří tvrdí, jak je Euro blbost! :DDD” a tak dále. A zkrátka troll je pro ně každý, kdo s nimi názorově nesouhlasí nebo ho prostě jen nemají rádi.

Na zdi na Facebooku se mi taky několikrát objevily sponzorované příspěvky, které se snaží proti trollům bojovat. Existují i nějací lidi, co se nazývají elfové jako protiklad ke trollům, kteří chtějí bojovat proti dezinformacím a fejk njůůůs. Viděl jsem video, které dokonce tvrdilo, že trollové jsou lidi, které někdo platí za to, aby na netu propagovali určitý názor. Třeba šířili, že Rusko je fajn a Putin je borec.

Heh? Tohle ale přece nejsou trollové. Tihle lidi jsou cokoliv, ale určitě ne trollové.

Člověk by řekl, že se prostě jen posunul význam slova. V jazyce se tohle stává každou chvíli, protože lidská řeč je prostě dynamický systém.

Jenže to se nestalo. Co se stalo doopravdy je to, že slovo trolling vyšlo z módy a lidi ho přestali používat, ale protože někteří politici z kategorie Ok. Boomer zaspali dobu, úplně nevidí do současného online světa a jsou lehce odtržení od reality, začali si to slovo interpretovat po svém a používat ho i navzdory jeho zastarání.

U organizací, jako ty, jejichž reklamy se mi objevují občas na zdi, je to zase o tom, že oddělení marketingu zaměstnává nějaký lidi, co přišli s nápadem:

“Hele, nemáte někdo nápad, jak můžeme oslovit mladé lidi?”
“Co takto zkusit nějaký memes? Dnešní mladí žerou memes!”
“Nevím, co to je, ale zkusím vygooglit. Hmm, hezký, tu se píše o nějakým trollovi… Tak to dáme do našeho videa a lidi to chytne. Hustý.”

A výsledek je naprostý cringe.

Na to můžu říct: Tak už dost! Nepoužívejte slova, jejichž význam totálně nechápete. The end.

Jo, a až to uvidíte někoho zase používat to slovo blbě, dejte mu odkaz na tenhle článek.

3 Comments

 • ellie says:

  Když čtu v založené zpovědi: holky jsou hajzli” tečka, odeslat. Tak si taky myslím že je to troll, aby jen dosáhl kontrovérzní diskuse.
  Takže to nemusí být vždy proto, že někdo nesouhlasí, ale protože to vypadá tak průhledně že tomu stejně nevěřím.

 • Anonymous says:

  Obávám se, že váš výklad slíva troll není správný. To slovo mělo v daném kontextu převážně negativní konotace ve smyslu podlého, jízlivého, formalistního a rigidního až zpátečnického chování. V zásadě jde o to provést něhkomu něco ošklivého tak, aby se nemohl bránit. Typickým příkladem je patentový troll: https://www.google.com/amp/s/mspoweruser.com/patent-troll-trolls-htc-google-in-germany/amp/ Článek je starý jedenáct let, ale titulní obrázek je o mnoho starší. Vaše fenomenální paměť je bohužel krátká a silně ovlivněná vaším sociálním kontextem.

  • matt-off says:

   Ten článek není o slově troll, ale o slovním spojení internetový troll a o významu v jakým se mezi lidmi normálně užíval mezi lety 2010-2015, než v jakým ho používají někteří dnes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.