Já sám proti celému světu

Dnes bych chtěl mluvit o zvláštním jevu, se kterým se u lidí dost často setkávám, když je vidím vyjadřovat nějaký svůj názor. Jde o to, že spoustu lidí se snaží svůj názor podávat stylem, že jsou jediní, kdo tento názor má. Nebo když ne jediní, tak patří jen k nějaké menší hrstce. Zkrátka stojí sami proti celému světu.

Příkladů je spoustu. Nejvýraznější je asi odpor k politické korektnosti.

“Ta dnešní debilní politická korektnost! Každá blbost někoho uráží! Když se natočí film, ve kterém není obsazen dostatečný počet černochů, tak je označen za rasistický! Někdy ze starých filmů vystříhávají násilné scény, aby je mohli znovu vysílat v televizi! Svět je už v prdel obrací!”

O nenávisti k politické korektnosti mi říká prakticky každý druhý a je to popravdě hrozně populární názor. Možná je to jen má bublina, ale zkrátka to vidím často. A přesto tihle lidi prezentují svůj názor stylem, že jsou vlastně jediní, kdo to prokoukl a zbytek světa se totálně zbláznil. Oni si často představují, že celý svět ovládli vylízaní levičáci, social justice warriors, a oni sami s tímhle hloupým světem musí bojovat.

Občas sleduji britského Youtubera, co se jmenuje Joseph Paul Watson. Je to takový ten typický konzervativní téměř konspirační “I love Trump” typ, co kritizuje dnešní “hloupý levicový svět”, politickou korektnost, moderní umění, islámizaci Evropy, gay parades, a tady tyhle věci.

V jednom videu mluvil o tom, že současná konzervativní politika je “punk dneška” a novodobé “counter-culture”, což je něco jako rebélie a bouření se proti současnému systému a establishmentu. Tím vyjadřoval, že jste v menšině, pokud jste proti multikulturní společnosti, politické korektnosti a myslíte si, že rodinu tvoří bílý heterosexuální muž a žena plus jejich děti.

Heh… NOPE. Joseph Paul Watson není žádný punk, ačkoliv se tak rád tváří. Jeho videa jsou populární. On sám na svým kanále má 1.77 milionů odběratelů. Trump vyhrál, Brexit vyhrál, přesto se tváří, že podpora Trumpa a Brexitu je menšinová věc, proti které jde armáda zlých levičáků. Tihle konzervativci jsou totiž hrozně selektivní, co se týče informací a aplikují něco, co se nazývá cherry-picking. V tomhle ohledu mě štve, že jim občas něco smaže Facebook a občas něco Youtube. Oni to pak berou potvrzení toho, že jdou proti sami celému světu a ostatní se jejich pravdy snaží umlčet.

Otázkou je odkud se tohle vlastně bere? Odkud lidi, co mají relativně populární a většinové názory, berou pocit, že je to naopak – že patří k naprosté menšině? Inu, mám pár teorii.

Jedna je, že člověk má zkrátka velkou tendenci si všímat věcí, které nesnáší. To znamená, že třeba nesnáší Y a vidí dvacet pětkrát v řadě X, ale pak po dvacáté šesté vidí Y, tak si to Y ihned zapamatuje. V praxi to znamená, že třeba vyhledává informace na netu, jako jsou zprávy apod. a vidí hromadu relativně normálních informací, avšak v té hromadě třeba najde zmínku o tom, jak někdo kritizoval nějaký film, protože tam hrají jen samí běloši. A tuhle zprávu si ihned zapamatuje, protože potvrzuje jeho představy o současném levičáckém politicky korektním světě. A zkrátka to začne vidět všude. Čili celé je to jeden velký confirmation bias.

Druhá teorie je, že každý člověk se cejtí dobře, když je v menšině, protože si pak připadá výjimečný. Prostě všichni ti lidi kolem dělají nějakou hloupou věc jako ovce, ale on jediný to prokoukl a postavil se proti tomu. Je zkrátka chytřejší a lepší.

Třetí je, že tak ze sebe člověk může udělat mučedníka, jelikož je vlastně utlačovaná menšina. Tj. ten otloukánek, kterému celá společnost křivdí…

A to jsou možné důvody, proč se lidi s jinak naprosto klišoidními, populárními a většinovými názory snaží vypadat, že patří k menšině. Zkrátka to dělá jejich názor hodnotnější. Je to najednou víc, než jen názor. Najednou je to myšlenka, za kterou stojí za to bojovat.

Paradoxní je, že tihle lidi doopravdy nemají odvahu zastávat nějaký nepopulární názor. No vážně! Jak dlouho myslíte, že by člověk doopravdy vydržel v menšině? Zkuste mít názor, který vám pofluše úplně každý. Názor, který napíšete na sociální síť a nedostane se vám žádné podpory z vašeho okruhu přátel. Názor tak menšinový, že i nejbližší lidé z vašeho okolí budou kroutit hlavou a říkat, že jste pako. Budete pak schopni za tenhle názor bojovat? Popravdě, ne. To byste nevydrželi. Za chvíli byste si to raději nechali jen pro sebe, protože by vás to za chvíli totálně frustrovalo a vysávalo. Ta romantická představa o tom, jak někdo jde sám proti celému světu zní hezky, ale reálně to takhle nechodí.

1 Comment

  • ellie says:

    Ty ses zaměřil na politiku. Ale nedávno jsem založila diskusi hodně kontroverzní že morálka a monogamie neexistuje a všichni mi to dali sežrat. Ale tím se tam nějak netajím a pořád propaguju v diskusi. Popravdě ale argumentovat proti 20 lidem sama? To nejde snad ani technicky 😀

3 Trackbacks and Pingbacks

Leave a Reply

Your email address will not be published.