2020

Tak jo, končí další rok a před rokem jsem psal nějaké to zhodnocení roku 2018, a teď bych mohl udělat nějaké to zhodnocení celé dekády, protože ehem, končí dekáda 2010-2019, tedy desátá léta jednadvacátého století.

Přemýšlím, co se za posledních deset let stalo, ale problémem je, že toho bylo kurevsky hodně. Bylo to jako na horské dráze. Staly se ty nejhorší věci v mým životě, ale i ty nejlepší. Několikrát jsem dost zásadně změnil svůj pohled na svět. Splnil jsem si hromadu svých životních snů, ale o hromadu věcí jsem i přišel. A obecně přišla hromada životních milníků a jinak zásadních věcí. Udělal jsem hromadu chyb, udělal jsem hromadu dobrých věcí.

Během svého života jsem nosil v hlavě spoustu otázek – o světě, o sobě samém a tak vůbec. Na spoustu těchto otázek jsem za posledních deset let nalezl odpověď. Byla tu však jedna otázka, na kterou jsem odpověď dlouhá léta neznal a nalezl ji až teď na konci tohoto roku. A bylo to totálně WOW!

Vím, jsem hrozně vágní a nekonkrétní, ale nechci tu psát příliš osobní věci, sorry. Hehe co? Má osobní blog a nechce tu psát osobní věci? Inu, přesně tak! 😀

A co bych chtěl v roce 2020?

Minulý rok jsem si dal předsevzetí, že budu víc číst (knihy) a četl jsem opravdu hodně, ale zdaleka ne tolik, jak bych chtěl, takže doufám, že se mi toho podaří přečíst následující rok daleko víc. Na rok 2020 jsem si zakázal kupovat nové knížky, protože jich mám tisíce a neustále utrácím za nové, aniž bych dočetl ty staré. Tenhle trend musí skončit.

Další věc, chtěl bych skončit s cukrem. Prakticky jsem celý život závislý na cukru – mám rád sladkosti a slazené nápoje. Mnohokrát jsem zkoušel přestat, ale vždy jsem do toho spadl znovu. Začal jsem zjišťovat proč a zjistil, že cukr je extrémně návykový jako tvrdé drogy. Mnohdy se přirovnává ke kokainu. A hlavně ho člověk musí odříznout úplně, protože postupné snižování dávkování nefunguje. Jak to?

Protože lidský mozek závislý na cukru a dopaminu (což díky cukru v mozku vzniká) má velké tendence chtít víc a víc. Dáte si jednu malou čokoládu a začnete chtít další. Nedá se přestat.

A tak jsem si řekl, že zkusím cukr omezit úplně. Cukrem nemyslím cukr, co je třeba v bramborách, rýži nebo chlebu. Mám na mysli vyloženě sračky jako je čokoláda, sladkosti, čáry moučkového cukru vyšňupanýho plastovým brčkem a tady tohle všechny. A jak jsem řekl, udělal jsem.

První týden mi bylo divně. Měl jsem bolesti hlavy, cítil jsem se hrozně unavený a občas na mě přišly takové podivné stavy, kdy všechno bylo jako v mlze. Prvních deset dní bylo nejhorších. Avšak po dvaceti dnech už to bylo ok. Dokázal jsem si, že život bez cukru je možný. Postupně jsem ztratil až 8 kg na váze!

A tak chci v roce 2020 pokračovat a vzít to ještě víc do extrému. Chci taky omezit rostlinný oleje a nakonec i kofein.

Chci se taky na plno dát do španělštiny. Zapsal jsem se na kurz pro následující semestr, tak uvidíme, co mě tam čeká. Ještě nikdy jsem na jazykovku nechodil.

Tak uvidíme, jak to dopadne! Na závěr můžu jen zopakovat to, co jsem napsal minulý rok, protože to stále platí:

Takže, to je tak vše! A mé novoroční poselství? Dejte šanci anarchokapitalismu – je to skvělá filozofie, která dává smysl a vysvětluje mnoho věcí o našem světě. Nemusíte se stát anarchokapitalisty, stačí, když se na určité věci zkusíte podívat z jiného úhlu, než kdykoliv před tím. Podporujte Svobodu učení a Liberální institut. Dejte šanci kryptoměnám – Bitcoinu, Litecoinu, Moneru a tak dále. Jsou to úžasné a dechberoucí technologie. Užívejte života a nacházejte štěstí ve svém nitru. Buďte sami sebou, i kdyby se to ostatním lidem kolem nelíbilo (ale nikomu neubližujte). Snažte se více chápat druhé, méně suďte. Bojujte se svým strachem a naučte se smířit s věcmi, které nemůžete změnit. Hledejte cesty, jak změnit věci, které změnit můžete. Nebijte děti, nepodporujte stát, odmítejte EU.

Žijte a nechte žít

Hezký nový rok všem – Matthias 2019

1 Comment

  • ellie says:

    Díky tobě jsem se dostala k anarchokapitalismu. Tedy že něco takového existuje a celkem se mi to líbí, akorát mi někteří říkají že jsem ostuda, když soudím ostatní 😀
    Nejvíc se mi stejně ale líbí svoboda učení.

Leave a Reply

Your email address will not be published.