Nenávist ke kapitalismu je produkt kapitalismu (he?)

Nenávidět kapitalismus je už strašné klišé. Slyším od různých lidí prakticky denně, jak nenávidí kapitalismus, protože to je systém zla. Na každé demonstraci se musí vyskytnout nejméně jeden transparent s nápisem PRYČ S KAPITALISMEM. Kapitalismus je údajně konzumní svět, ve kterém žijeme. Svět, kdy si lidé berou půjčky, aby si mohli koupit věci, které nepotřebují, jen proto, aby udělali dojem na lidi, které stejně nemají rádi.

Konzumní svět je plný lidí, co nakupují nesmysly na Vánoce a v létě jezdí k moři. Konzumní svět kapitalismu jsou velké korporace, které mají moc a lidé, jejichž mozek vymyly reklamy.

Není divu, že se proti tomu někdo bouří a připadá si jako rebel, který stojí sám proti zbytku světa. Ta unikátní sněžná vločka, která prokoukla, jak marnivé je trávit život nakupováním kravin a braním si půjček.

Uvědomil jsem si, jak je nenávist ke kapitalismu romantická a antisystémová, když jsem sledoval seriál Mr. Robot. Motiv seriálu je prakticky o tom, jak parta hackerů chtějí zničit jednu velkou korporaci, položit systém peněz a celkovou ekonomiku. A pak jsem si přečetl různé názory na seriál a všichni v tom vnímají tu romantiku.

Tedy, ti hodní hackeři, ti rebelové, co bojují proti zlému systému. Představa, že patříte k těm, co nesnáší banky a korporace je velice vzrušující. Nezapomínejme ale, že sám seriál Mr. Robot je komerční kapitalistický produkt – seriál, napsaný profesionálními scénáristy, kteří ví, co lidi přitáhne k obrazovkám a zainvestovaný nějakým producentem v kvádru.

Jeden známý nedávno viděl pořad A DOST!, kterej uvádí Tuna. A tenhle známý mi říká, že kapitalismus je zlej, protože v tom pořadu vidí, jak dělají potraviny z nebezpečných a nezdravých sraček, všechno šidí a ojebávají, aby to bylo levný. Prodávají nám sračky a my za to ochotně platíme nesmyslný částky. No jo, akorát pořad A DOST! je taky kapitalismus.

Ten pořad je produkt, který dalo dohromady nějaké studio, mají peníze ze sledovanosti a z něčeho, co se nazývá shock value, tedy pozornost získaná šokem. Tj. jeden obrovský clickbait. “Takže Tuna lže?” ptá se mě kamarád. Říkám mu, že to, co Tuna říká je pravda říznutá přeháněním, polopravdama a dalšíma věcma, co donutí lidi na to koukat.

A pak jsou tu média. Média nejsou taky nic jiného, než služba nabízená na trhu. Lidé poptávají informace, média je nabízí. Nějaké suché informace o tom, že se stala dopravní nehoda už nikoho neberou. Opět tam musí být shock value.

A největší shock value byla zpráva o tom, jak pouze 1 % lidí vlastní cca 80 % veškerého bohatství na světě. Spoustu lidí tato zpráva vytočila. Svět je tak zatraceně nefér! Lidé z toho nabyli dojmu, že veškeré bohatství je jako jeden velký společný koláč a my si z něj všichni musíme co nejvíce urvat. A pokud si nějaký boháč urve kus, vezme ho těm chudým. Tj. všichni bohatí jsou bohatí na úkor chudých.

WRONG!! Takto ekonomika nefunguje. Pokud je někdo bohatý, nevzal ty peníze chudým, ale to bohatství VYTVOŘIL tím, že do společnosti nalil nějaké hodnoty, které lidé chtějí. Bohatí lidé spíše dělají chudé bohatšími, protože obvykle jim dávají práci a peníze samy o sobě jsou oběživo, které tento bohatý člověk posílá dál, dalším lidem, lidem, co pro něj pracují. Bohatství se spíše celoplošně zvětšuje a to jen díky trhu.

Ovšem tato zpráva zkrátka prodává lidem šokující odhalení o světě – svět je totálně ve sračkách. Jenže je to opět jenom produkt, který lidi donutí tato média konzumovat.

Není to paradoxní, jak jsou antikapitalistické věci zacyklené samy o sebe? Trh vlastně paradoxně dokazuje svou funkčnost tím, že lidem dává to, co poptávají. A lidé poptávají hejty na kapitalismus.

Není divu, že mladí píšou na sociální sítě, že nesnáší kapitalismus a odesílají to ze svých iPhonů. Není divu, že nějaká popová hvězda vydělá miliony na písni, která kritizuje kapitalismus.

Takže asi tak.

Na závěr jen dodávám: Veselý Vánoce, zmrdi!

4 Comments

  • ellie says:

    Ahoj, chtěla byt ti popřát stastné a veselé. K článku nemám co říct, páč mě politická témata neberou, ale snad ti nevadí že ti takhle popřeju, protože tě ráda čtu a přijdeš mi moc podnětný diskutér a člověk, co umí přemýšlet a jsem ráda že jsem na tebe narazila už kdysi na foru 😉

  • Luk says:

    Zmrde!

  • Autodestrukce kapitalismu says:

    Jsem si vzpoměl na citát Lenina: “kapitalista nám prodá i provaz, na kterém ho oběsíme.” Obecně tohle je dost slabina kapitalismu. Naštestí komouši nakonec všechno rozkradou, takže jim nezbyde ani na ten provaz

Leave a Reply

Your email address will not be published.