Vše, co jste chtěli vědět o autismu a báli jste se zeptat

Na sociálních sítích se velice aktivně šíří a sdílí rozhovor z INFO.CZ o tom, jak jistý psychiatr MUDr. Matýs tzv. “na dálku” hodnotil švédskou aktivistku Gretu Thunberg hlavně pokud jde o její duševní stav. Prohlásil několik kontroverzních věcí a v důsledku toho ho “Česká psychiatrická společnost České lékařské společnosti” (nevím, jestli je ten název takhle správně, ale uvádí to tak články na netu :D) začala řešit, a někteří jeho kolegové z branže se od něj distancovali. MUDr. Matýs se následně nas… naštval, dal výpověď a poskytl další rozhovor, kde ze sebe udělal mučedníka. Mimochodem, MUDr. Matýs má vskutku pozoruhodné reviews.

A já jsem se rozhodl k tomu něco málo napsat, protože jeho výroky o autismu jsou prostě a jednoduše objektivně NEPRAVDIVÉ. Nebo aspoň nejsou úplně přesné.

Šéf dětských psychiatrů: Greta prožívá strach a úzkost. Svět je pro ni černobílý

Psychiatr Matýs: Trvám na svém. Na autismus tu nasedají parazitické skupiny

Schmarcz: Psychiatr Matýs útočil na Gretu přežitými bludy. Sám vyvolává strach a nenávist

(Mimochodem, info.cz nechápe rozdíl mezi “psycholog” a “psychiatr”, protože jsem narazil na mnoho míst, kde to používali jako synonyma… to jen tak na okraj 🙂

Pár poznámek

1) Nebudu do toho míchal politiku. Takže:

 • politika, kterou dělá Greta Thunberg dáme stranou. Dodám jen, že nejsem její fanoušek.
 • Rozhodně nejsem zastánce toho, aby byl MUDr. Matýs za svoje výroky nějak trestán, pronásledován, vyšetřován nějakými úřady a tak dále. Myslím, že kdo ho považuje za dobrého psychiatra, ať sám vyhledává jeho služby. Kdo ne, tak ne. Já nikomu do života kecat nebudu.
 • Budu zde zcela ignorovat narativ jeho fanoušků a obdivovatelů, co ho teď sdílí s poznámkami jakože je to hrdina, co se postavil zlým levičákům a sociálním inženýrům a pořádně to natřel Gretě. Sice některé Facebookové komentáře mi připadají na úrovni voličů Okamury, ale budiž.

2) Zcela se vyhneme ad hominem a argument z autority, čili:

 • Ne, nebudu brát zřetel na argument: “Ale on je psychiatr! On má praxi! On prostě ví! Rééé!”
 • Je mi fuk, jestli je to “svérázný voják a proto si tzv. otvírá hubu a říká věci, jak si myslí”, jak uvedlo info.cz.
 • Kašlu na jeho konspirační teorie, že po něm jdou korporace a zájmové skupiny a jejich lobby, nebo mučednické žvásty, jak je nesnášen, protože říká pravdu.
 • A ještě budeme ignorovat, že “diagnostikoval na dálku”, což všechny nasralo asi úplně ze všeho nejvíce, ale mně to popravdě sere naopak nejméně.
 • Nebudu zde ani brát zřetel na Gretu Thunberg.

Nic z toho mě nezajímá. Mě zajímají jen čistá fakta.

Abychom si rozuměli 1+1=2 a tohle platí bez ohledu na politiku a bez ohledu na to, jestli to prohlásil matematik s dvacetiletou praxí nebo dítě z první třídy.

Takže jdem čistě řešit pouze konkrétní výroky MUDr. Matýse.

Ještě před tím bych ale rád napsal o autismu obecně.

Co je to autismus (porucha autistického spektra)

Autismus jsou prostě nějaké vzorce chování, které jsou dané tím, že se daný jedinec narodí s trochu odlišnou strukturou mozku (a právě díky snímkům mozku víme, že je to reálná věc, ne nějaké intelektuální výmysly – má to zcela fyzické projevy).

Když vidím různé lidi na sociálních sítích psát, že je to “mentální postižení” a “Greta je retardovaná”, vidím tu zásadní nepochopení toho, co to autismus je. Někdo by řekl, že slovíčkařím a klidně to můžeme nazvat “postižení”, avšak problémem je to, co tenhle pojem představuje.

Lidé si totiž člověka s autismem představují jako někoho, kdo snad neumí ani mluvit, vydává možná nějaké podivné zvuky, potřebuje, aby se o něj ostatní starali, převlékali ho, přebalovali, vodili ho všude za ručičku, protože jinak se ztratí uprostřed města a nedostane se domů.

Autista takhle skutečně vypadat MŮŽE, ale pouze v nejextrémnějších případech. A jsou to právě tyhle nejextrémnější případy, které jsou nejvíce vidět, nejvíce se o nich mluví a dostávají pozornost médií. Stejně jako ve filmech a seriálech se obvykle snaží dramatizovat, takže vykreslují postavy velice extrémně, např. Sheldon.

Spoustu autistů však nejsou na tom takhle extrémně a jejich problémy jsou daleko menšího rázu. Existuje lehká forma autismu, které se říká “Aspergerův syndrom”, a je založená na tom, že člověk dovede normálně komunikovat, i když je autista. Jméno vzniklo podle člověka, která danou věc u dětí objevil, popsal a zabýval se ní – Hans Asperger. Někteří to také používají jako synonymum pro “vysoce funkční autismus”, avšak mezi lidmi se “asperger” stále používá, takže whatever.

(Ne, že by “Aspergerův syndrom” a “Vysoce funkční autismus” byla synonyma, ale někteří to takhle chápou. Zároveň dodávám, že vysoce “funkční” neznamená, že je člověk v pohodě. Znamená to, že na něm druzí nemusí nic pozorovat, ale on sám může mít problémy, jako stres, izolovanost, deprese atd. Ještě je nutno dodat, že někteří pojem “Aspergerův syndrom” neuznávají vůbec a drží se prostě jen autismu).

Autismus je SPEKTRUM různých symptomů, což znamená, že máme několik vzorců chování naházených na hromadě a všichni “aspíci” si losují a na někoho padne tohle a na někoho zase tamto.

Pár příkladů:

Artur nesnáší davy lidí, neumí rozpoznat ironii, nadsázku, věci, které jsou myšleny obrazně, a když mu někdo řekne “zlom vaz”, tak si myslí doslova, že někdo chce, aby si zlomil vaz a Artur musí chvíli přemýšlet, než si uvědomí “Aha! To je jen slovní obrat.” Zkrátka je pro něj pracnější fungovat s lidmi, ale víceméně to zvládá, jen se sem tam stane nějaké nedorozumění a faux pas. Řekli byste, že je postižený a retardovaný?

Ingrid je velmi introvertní, čili nesnáší davy lidí, nerada se s druhými baví, raději tráví čas sama, ale když je to nutné, je schopná s druhými fungovat. Je pro ni jen velmi vysilující se s lidmi bavit. Nemá ráda zbytečné tlachání o ničem. Když kupříkladu potká kamaráda ze školy na ulici, vůbec neví, co mu říct, takže jen pozdraví a následuje trapné ticho. Ne, není postižená a retardovaná.

Aron je hrozně citlivý na určité zvuky a ostrá světla. Na všech fotkách z dětství se šklebí, protože mu vadí blesk z fotoaparátů. Díky tomu, že mu vadí zvuky nemá rád velké davy lidí, protože to je hluk, šum, noise, čili vyhýbá se tomu, jak to jen jde. Možná proto pořád nosí sluchátka, vychází jen večer nebo brzy ráno a nechodí na koncerty. Jinak ale není postižený, ani retardovaný.

Čeněk potřebuje mít svůj stereotyp, to znamená, že stává vždy ve stejnou dobu, ve stejnou dobu i chodí spát. V autobuse si sedí vždy na stejném místě. Vždycky ho velice rozruší, když ho někdo zasedne. Věci musí být přesně tak, jak jsou naplánované. Spontánní jevy jsou pro něj velice stresující. Ani Čeněk není retardovaný a mentálně postižený.

Tyhle čtyři postavy jsem si vymyslel, ale víceméně popisují autisty v takové té ne-extrémní formě, kdy dovedou docela fungovat i se svými symptomy. Mimochodem, všichni čtyři se čas od času někomu svěří s tím, že jim byl diagnostikován aspergerův syndrom. A téměř vždy lidé reagují: “Cože? Ne, ty nemáš aspergera, vždyť jsi úplně normální.” nebo “Blbost! Nevypadáš jako autista!”

Další věc jsou děti. Většina materiálů, knih, script, videí a téměř cokoliv, co se zabývá autismem se zabývá hlavně dětmi. Není divu, protože jsou to hlavně matky, které mají autistické děti, kdo vyhledává informace, jak to zvládnout. Autistické děti totiž mají různé výkyvy chování, složitou osobnost, zvláštní potřeby a někdo by řekl “jsou to rozmazlení uřvaní spratci.”

Mimochodem, i to vede k představě, že autismus je jakože nějaké vážné postižení, protože někteří lidé mají autisty v rodině a pokud je tenhle autista složitá osobnost, se kterou není snadné vyjít, tak si jejich okolí udělá na autismus negativní názor. A bohužel pak aplikují kolektivní vinu ve stylu: “Můj starší brácha byl autista a často míval záchvaty vzteku a občas se to lidi i báli” = “všichni autisté jsou přesně takoví, tak se jim raději vyhnu.”

Takže teď už máme představu o tom, co to autismus je. A nyní se můžeme pustit do konkrétních výroků MUDr. Doktora Matýse. S chutí jdeme na to. Jinak se omlouvám, pokud někomu vadí, že se bude často objevovat angličtina, ale bohužel spoustu zdrojů nejsou v češtině a spoustu odborných pojmů nemá český ekvivalent.

Výrok: Nezralé dítě s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění.

Je výrok pravdivý? Ano i ne.

Tady záleží hodně na tom, co se myslí slovním spojením “sociální cítění”. NĚKTEŘÍ autisté mohou mít zhoršené sociální cítění, což znamená, že hůř čtou gesta, hůř rozpoznávají pocity druhého z jeho tváře, hůře chápou tón hlasu a tak dále.

Znáte to – třeba na někoho omylem vylijete kávu a on si musí jít převléct kalhoty, protože je má od kávy. A vy se ho pak ptáte, jestli se zlobí a omluvíte se. A on, že nic, vše ok a usměje se. Člověk s dobrým sociálním cítěním však může rozpoznat v hlase a v očích jistou otrávenost a také si všimne, že úsměv je spíše vynucený, zdvořilý, ale neupřímný. Tyhle drobnosti někteří lidé s autismem nerozpoznají a vyloží si to tak, že opravdu je všechno v pohodě.

Nicméně problém je daleko hlubší. Myslím, že to, na co tady MUDr. Matýs narážel je nedostatek empatie. Někteří lidé stále věří již dávno vyvrácenému a dávno překonanému mýtu, že autisté nemají empatii.

Nutno podotknout, že empatie se dělí na dvě složky. Kognitivní empatie a afektivní empatie.

Autisté mají afektivní empatii, což znamená, že na ně působí, když je někdo v jejich okolí smutný, naštvaný a tak dále. Problémem je, že někdy neví, jak na to mají zareagovat, díky čemuž můžou vypadat lhostejně. Hluboko uvnitř však prožívají silné emoce.

Kognitivní empatie v zahraničí spíše zvaná “Theory of Mind” (Teorie mysli) je složitější druh empatie. Je to empatie založená na tom, že umíte pochopit příběh jiného člověka a podívat se na svět z jeho perspektivy.

Říká se, že děti do tří let schopnost teorie mysli nemají. Dokazuje to docela známý test, který se nazývá Sally-Anne test (také zvané “False-belief test”). Sally si hraje s míčem, a pak ho dá do bedny a odejde. Anne mezitím míč z bedny vytáhne a schová ho do košíku. Otázka: Kde bude Sally hledat míček, až se vrátí?

Děti ve třech letech nechápou, že Sally neví o přesunutí míčku a odpovídají, že v košíku. Ovšem ve čtyřech letech už odpovídají, že v bedně.

Říká se, že lidé s autismem nejsou schopni tenhle test splnit stejně jako ty tříleté děti, neboť nemají dostatečnou schopnost vcítění, avšak test je schopen zvládnout téměř KDOKOLIV.

Test vymyslel psychiatr, který se jmenuje While Baron-Cohen a vymyslel jich víc. Kupříkladu ještě existuje tzv. “The Reading the Mind in the Eyes”, kde dostanete fotky, kde je pouhý výřez očí a musíte hádat pocity dané osoby.

Testy While Baron-Cohena jsou však často kritizované, poukazuje se na celou řadu jejich nedostatků, a někteří je neuznávají vůbec.

Jedno je ale jisté – někteří autisté nejsou zrovna experti v teorii mysli a opravdu se neumí dostatečně vcítit do kůže jiného člověka. Nutno ale podotknout, že i neurotypický neautista má obvykle problém s teorii mysli. Někteří poukazují na fakt, že ani experti neumí předvídat, že někdo spáchá sebevraždu, že někdo vezme zbraň a provede teroristický útok a tak dále.

Empathy is a similar concept to theory of mind but slightly different in that it refers to the ability to infer another’s emotional state, or to “feel” what another must be feeling. Theory of mind, on the other hand, is the ability to understand and attribute a particular mental state to a certain behavior without necessarily feeling it or aligning oneself to that mental state.

Skvělá definice

Někteří psychiatři a experti na autismus poukazují na to, že autisté možné neumí číst v neurotypických lidech, ale neurotypičští zase neumí číst v autistech.

A pokud jde o nedostatek empatie u autistů, tak někdy paradoxně může nastat přesný opak – autista je tzv. hyperempatický, to znamená, že prožívá empatii a pochopení pro druhé daleko silněji, než neurotypický člověk.

Don’t ever assume autism researchers know what they’re doing.

The double empathy problem

The theory of mind myth

‘Mind blindness’ affects moral reasoning in autism

Pár článků k věci

Výrok: V každém případě je to vážná psychická porucha osobnosti a já u ní vidím všechny typické symptomy.

Je výrok pravdivý? Nepravda.

Slovní spojení “typické symptomy” trochu ignoruje fakt, že autismus je SPEKTRUM, ale budiž.

Navíc nemám dojem, že by se jednalo o “poruchu osobnosti”, protože autismus v seznamu poruch osobnosti uveden nikde není.

Viz oficiální seznam poruch osobnosti.

Výrok: Oni nerozpoznají, co je dobro a co je zlo. Oni nechápou, co je spravedlnost.
Výrok: . Jsou to pouze naučené a získané formulace, ale ne prožitek.

Jsou výroky pravdivé? Nepravda.

Nevím ani, co dodat jiného. Prostě ne. Nevím… Je to jako kdyby někdo prohlásil, že kůň umí lítat jako pták. Na to prostě můžu říct, že ne.

Výrok: Bere vše, co se mu řekne, naprosto doslovně.
Výrok: Když se podíváte na její umělou mimiku, přehnanou gestikulaci, nacvičené úšklebky, lpění na stejných slovech a větách, intonacích… Všimněte si, jak málem brečí a pak se to okamžitě srovná. To je typické pro autismus.
Výrok: Typické pro autisty je, že jsou schopni ocitovat celé pasáže o čemkoliv, co je jejich téma.

Jsou výroky pravdivé? Pouze někdy.

Jelikož je autismus SPEKTRUM, tak NĚKTEŘÍ autisté mohou mít tyto vzorce chování, ale někteří zase ne. Není to “typické” pro autismus, ale prostě je to něco, co se MŮŽE vyskytnout. Ano, někteří autisté mohou brát věci velice doslovně. Někteří můžou mít problém vyjádřit emoce, takže se snaží příliš a působí pak nepřirozeně. Ano, někteří jsou schopni citovat celé pasáže z paměti.

Výroky: Ale je to jen plochá intonace. Bez emocí. Emoce se totiž nikdy nemůžete naučit, ty buď máte nebo nemáte.

Je výrok pravdivý? MUDr. Matýs si plete autismus a psychopatii.

Člověk, který má otupené nebo žádné emoce se nazývá psychopat, ne autista. V této fázi rozhovoru na info.cz MUDr. Matýs přeskočil k této úplně jiné problematice, jako kdyby se nechumelilo a začal ji popisovat jako autismus.

V popisu zcela bezcitných lidí pokračuje dál: “Kolega Radkin Honzák to říká už dlouho, že nemocné sociopaty máme v nejvyšších politických funkcích.”

Jenže už dávno nemluví o autismu. Ví vůbec o čem mluví?

Výrok: protože 70 procent autistů je zároveň paranoidních

Je výrok pravdivý? Ano i ne

Číslo 70 % si vycucal z prstu, protože absolutně NEEXISTUJE žádná studie, která by něco takového tvrdila. Avšak některé studie, které jsem našel na Google Scholar skutečně tvrdí, že autisté mají v testech paranoie vyšší skóre.

Ale pozor, je tu hned několik ale.

Za prvé, paranoia autistů není ta stejná paranoia, kterou mají lidé s jinými duševními poruchami (jako je třeba schizofrenie), navíc to není symptom ale důsledek něčeho jiného.

Někteří autisté mají totiž horší sociální inteligenci (jak jsme si již 2x vysvětlili) a hůře čtou v druhých lidech. Někdy to vede k problémům, kdy je někdo podrazí, podvede a nějak jim ublíží, což by člověk s dostatečnou sociální inteligencí rozpoznal a včas se bránil, ale naivní autista může věřit v dobrý záměr druhého až do úplného konce.

Po tom, co má tuto špatnou zkušenost ale může naprosto otočit a přestane lidem kolem sebe důvěřovat, začne si dávat pozor a jakékoliv signály, kterým ze strany druhých nerozumí, si začne vykládat jako potenciální nebezpečí.

Pochopitelně 70 % nemuselo být myšleno doslovně, ale nejspíše chtěl MUDr. Matýs jen vyjádřit, že “většina autistů, se kterými se setkal, jsou paranoidní”, což by být pravda i mohla.

Ok, tím výroky z rozhovoru máme rozebrané.

Na závěr bych si ještě rád položil otázku:

Proč MUDr. Matýs říká takové věci a co tím vlastně sleduje. Je snad zlý? Lže záměrně, aby druhým ubližoval?!

Popravdě jsou daleko jednodušší vysvětlení.

Za prvé, MUDr. Matýs prostě a jednoduše nesleduje novinky. Dejme tomu, že se naučil něco ze script nebo z učebnic, které vyšly třeba před třiceti lety, ve kterých se můžete dočíst, že autisté nemají empatii a tak dále.

Kdyby pravidelně sledoval nové studie, nové poznatky a kupoval si novější knihy, tak by o tom, co už dávno neplatí, věděl.

Není však v jeho silách něco takového dělat. Musel by takto hlídat novinky pro obrovskou skupinu různých psychologických témat. Pravidelně zjišťovat, co se nového objevilo o schizofrenii, hraniční poruše osobnosti, obsedantně-kompulzivní poruše a tak dále.

Problémem ale je, že neprojevil pokoru. Měl zmínit, že některé jeho tvrzení mohou být zastaralé a dávno překonané. Jenže právě proto, že věří, že je expert s mnohaletou praxí a uznávaná osobnost, tak si přestal ověřovat všechna svá tvrzení a je už příliš utopený ve svém egu.

Za druhé, jeho pacienti jsou vesměs ti “horší” autisté. Jeho pomoc pochopitelně nebude vyhledávat někdo jen proto, že nemá rád davy lidí, nemá rád ostrá světla a proto, že neumí číst gesta. Jeho pomoc vyhledávají lidé s extrémnější formou autismu, kteří nejsou schopni fungovat v každodenním životě. Matýs je navíc soudní znalec, čili vidí často kriminálníky a tak dále.

Díky tomu tedy vznikl bias, že většina autistů jsou extrémní případy, většina je paranoidní, většina je neempatická a tak dále.

To je zhruba vše. Důvodem textu není na nikoho útočit, nikomu nadávat, jen sdělit fakta a hlavně uklidnit všechny ty, co mají potřebu na sociální sítě psát výkřiky o tom, jak autismus znamená být mentál, který si neumí sám dojít na záchod. Pokud vám to, co jsem napsal, dává smysl, tak neváhejte text sdílet. Pokud díky tomu přestane aspoň 1 člověk psát všude: AuTisMus Je PoStIžENí A rEtArDaCe, budu vědět, že to stálo za to.

Já chci, aby lidé přestali věřit v píčoviny (jinak to nazvat nejde). V píčoviny, že klinické deprese znamenají “člověk neví roupama coby, nudí se a potřeboval by práci”, že ADHD znamená “rozmazlený spratek, který potřebuje seřezat šňůrou od žehličky” a tak dále. Tyhle píčoviny musí vymizet. Teď, hned.

Díky za pozornost!

Na závěr nějaké ty videa k věci

Nathan Selove rozebírá Theory of Mind dopodrobna
Blogérka, která má autismus vysvětluje, s jakými problémy se kolem Theory of Mind potýká
Skvělá přednáška autistické youtuberky Sindy Katayama

2 Comments

 • Skvelý článok!
  Oceňujem množstvo energie, ktoré si do jeho vytvorenia vložil. Len ako skeptik veľmi neverím, že by ho čítali práve ľudia s mylnymi predstavami…
  Ale to je jedno, ja som si počítala a ostala zhrozena zo spomínaného psychiatra, že vôbec také chujoviny vypustil z úst

  • Matthias says:

   Musíš všechny lidi, co si myslí, že je to postižení, brutálně zaspamovat mým článkem 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published.