Mít jediný správný názor Aneb Calm The Fuck Down Cunts

Je tu jedna věc, která mě v poslední době trochu děsí, protože jí všude kolem sebe vidím. Jedná se o to, že musíte mít JEDINÝ SPRÁVNÝ NÁZOR na různé věci, jinak máte problém.

Představte si, že vlezete na diskuzní fórum komunistů. Co můžete očekávat, že tam najdete? No pochopitelně komunisty. A co se stane, když jim tam budete psát, že jsou úplně blbí? Pošlou vás do hajzlu, smažou/zablokujou profil a tečka.

To je ale naprosto v pořádku. Název slibuje přesně to, co dostanete. Vy předem víte, že je to politicky zaměřené fórum a bude mít politický obsah zaměřující se nějakým konkrétním směrem. Stejně tak na fórech anarchokapitalistů můžete očekávat anarchokapitalistický obsah. Na fórech milovníků Donalda Trumpa bude zase spoustu chvály na… wait for it… Donalda Trumpa.

Představte si ale, že vlezete na diskuzní fórum, které nemá s politikou nic společného. Třeba je o… videohrách! Jo, videohrách! Milujete videohry, tak se přidáte, když tu najednou… PUF – objeví se sem tam nějaký politický spam. Třeba nějaký anti-trump nebo pro-trump post… A místo toho, aby ho admini hned smazali, tak má dokonce podporu. Nebo se vyskytne nějaká (anti)kapitalistická narážka.

Zní to hrozně?

Občas chodím na reddit.com, kde prokrastinuju nad různými diskuzemi. A děje se to tam často. Reddit.com obsahuje takzvané subreddity. Máte třeba rádi králíčky? Tak můžete navštívit subreddit na adrese www.reddit.com/r/rabbits. Máte rádi seriál Game of Thrones? Tak to můžete začít odebírat www.reddit.com/r/gameofthrones.

Všechny posty, které se tam objeví se dají tzv. downvotnout nebo upvotnout… Upvote, když souhlasíte, Downvote, když nesouhlasíte. Jednoduché.

A teď si představte, že vlezete do /r/funny, abyste si prošli vtipné obrázky a memes, když tu BUM – Hate na Trumpa. A má hromadu upvotes, velkou podporu a všichni vyjadřují souhlas. Kdokoliv vyjádří nesouhlas, je ihned downvotnutej. Čili je tu vidět, že nesnášet Trumpa je jediný správný názor.

Jdete na /r/vegan, abyste se mrkli na nějaké veganské recepty a hle – je tam post, který ostatní lidi burcuje k tomu, aby podepsali petici, která požaduje od EU, aby zavedla povinné označování veganských jídel přímo na obalu. Kdokoliv nesouhlasí – ihned dowvotnutý (a pokud je těch downvotů víc, příspěvek se skryje). Musíte souhlasit, jinak nejste vítáni.

V některých subredditech je totiž nutné mít něco jako “jediný správný názor” a “jediný správný pohled na svět.”

Musíte nesnášet kapitalismus. Musíte milovat Gretu Thunberg. Musíte hejtovat Jordana Petersona (setkal jsem se s případem, kdy jednoho uživatele vykopli ze subredditu /r/ADHD, protože zároveň přispíval do /r/jordanPeterson).

Mimochodem, tyhle jevy jsou docela známé a označují se někdy slovy “echo chambers” a “circlejerk” 🙂

Proč je to ale problém?

Reddit.com má uživatelé z celého světa – ze Švédska, Portugalska, Turecka, Itálie a tak dále. Nicméně drtivá hromada uživatelů je z USA (nebo obecně z toho tzv. “Západu”, což zahrnuje třeba i UK).

A to, jaké názory jsou “jediné správné” je často odraz toho, v jakém stavu je západní společnost.

Bohužel, jak se zdá, je zaměřena hodně antikapitalisticky a požaduje hodně regulací, zákonů a velkého státu.

Ale to není ani tak sám o sobě problém, jako spíše to, že opačný názor se zásadně nepřijímá.

A mně se tohle prostě nelíbí. Já třeba nemám žádný pevný názor na globální oteplování, protože nemám ani žádné znalosti, nic jsem o tom nečetl a tak dále. Ale každého, kdo je skeptik, se hned všichni snaží umlčet.

Občas mám pocit, že lidi v USA se chovají čím dál podivněji… Když se tady v ČR konaly prezidentské volby, tak se lidi pochopitelně hádali, občas i docela ostře – ne, že ne. Ale rozhodně se tu nedělo to, co v USA, když vyhrál Trump. Ne, lidi tu nelítali kvůli Zemanovi po ulici a nezapalovali popelnice, neničili výlohy obchodů. Ne, nepadali na kolena a nedostávali šílené záchvaty vzteku.

Kdo by neznal tohohle chlápka, co dostal hysterák, protože jmenovali Trumpa prezidentem. Etatismus je prostě nebezpečné náboženství.

Někteří odpůrci Trumpa dokonce jeli do Hollywoodu a zničili jeho hvězdu na chodníku slávy.

Já osobně fanoušek Trumpa nejsem. Trump mě sere kvůli celé řadě různých hodně levicových rozhodnutí, včetně zavádění cel na import z Číny, hejtování videoher a tak dále. Je toho spoustu.

Ale chovat se jako opice… to fakt není řešení. Jsem rád, že tohle v ČR není. Možná, je to tu taky trochu ostrý, ale zatím kvůli Zemanovi lidi nic neničili. Možná je to náš český humor, který nám pomáhá si z věcí spíše dělat prdel, než chytat hysteráky. Kdo ví?

Podobné ostrosti dosahuje také Brexit. A opět, když vidím Čechy se dohadovat kolem EU členství a Brexitu, je to sice ostrý, ale stále ještě v normě. Nedávno jsem ale třeba našel na Twitteru příspěvek, který oponoval Brexitu.

Stálo v něm doslova jen “Brexiteers are stupid” a to je celé… A dál? Spoustu lajků, spoustu sdílení. Rozklikl jsem tenhle post a našel reakce. Reakce byly ostré, nenávistné, volaly po krvi, chtěli smrt brexitářů. Někteří připhostoshoppovali Borisu Johnsnovi a Nigel Farageovi hákový kříže všude možně, přáli jim smrt a schvalovaly milkshake útok na Nigela (někdo na Nigela hodil na ulici milkshake).

Jakože jo, my Česi taky máme svoje. Na Paroubka lítaly vajíčka, že jo… Prezident to málem schytal “softwarovou kuličkou” (sic!), ale stále mi – čistě pocitově – připadá, že jsme normální. Nebo aspoň normálnější. Když ale opustím český internet a zabloudím do UK nebo USA, začínám vidět něco jako naprosté šílenství. A to mě děsí. To mě hodně děsí.

A já doufám, že tenhle “mindset” nedojde sem. Bojím se, že je to ale jen otázkou času. Bojím se, že tenhle způsob myšlení se tu mezi mladými lidmi brzy stane normou.

Možná jsem zbytečně hysterický. Možná je to, co si myslím totálně sci-fi ale… Nechci budoucnost, kdy mi někdo dá pěstí za to, že nebudu podporovat EU. Nechci, aby po mně lítaly milkshakes kvůli svému politickém přesvědčení. Nechci, abych byl prohlášen za nácka a rasistu, když řeknu, že jsem libertarián (to se mi na Twitteru od lidí z USA už stalo btw). Chci říct, že jsem skeptický vůči globální oteplování nebo že chci slyšet argumenty z obou názorových proudů, aniž by se na mě snesla spoušť nadávek, urážek a možná i přiletěl milkshake. Chci mít možnost říct, že nesouhlasím se zelenou politikou Grety Thunberg, aniž bych byl nazván šíleným alt-right, co je mu lhostejný osud naší planety.

Chci, aby se kurva všichni konečně uklidnili!

1 Comment

  • ellie says:

    :D:D tenhle článek mě pobavil.
    Máš pravdu, že nemá cenu chodit tam, kde je cílená skupina. To je jako, kdybych šla na esoterický blog a budu tam hejtit celou tu filosofií a čtenáře, že jsou padlí na hlavu. To je jako by jsi šel do železářství pro mléko, nepochopí tě tam. Takže to nemá ani cenu a lepší je si najít své lidi, aby podpořili tvojí filosofií, dělám to taky a je mi hned líp.

    Ale mlátit se za to, ničit věci atp je extrém. Na druhou stranu možná mám i pochopení. Si představ že ti někdo vnucuje názor. Třeba ty nenávidíš komunismus a budou lidi, co ti budou vnucovat, že za komunismu bylo fajn, byly byty, práce a nevím co všechno. To zase slýchávám já. Mojí výhodou je, že mě politika nezajímá, proto jsem k tomu benevolentní. Ale tebe by to nasralo a představ si ještě k tomu, že si někdo, kdo je hoooodně chytrý najde fakt dobré argumenty, aby tě setřel. Nevěřím, že by jsi byl chladný 😀 ale zase ničit věci okolo atd, to už radši ty nadávky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.