Lide.cz – staré dobré časy českého internetu

Nedávno jsem si tak vzpomněl na webovou stránku lide.cz a projela mnou vlna nostalgie. Někteří z vás si jistě vzpomenete, jak tahle stránka frčela. Pokud je ale mezi námi někdo, kdo si nevzpomíná, tak Lide.cz byla taková sociální síť (i když slovo “sociální síť” mají lidé spojený spíše s Facebookem, technicky řečeno lide.cz zcela splňují definici “sociální sítě”), kterou vlastnil Seznam.cz

Seznam byl tehdy docela populární díky reklamám v televizi (to se tehdy lidi na televize ještě koukali) a navíc se trefil do doby, kdy spoustu lidí poprvé objevovala internet. A tak si spoustu lidí vytvořilo emailovou schránku na Seznamu. V emailové schránce bejvávalo takové kouzelné tlačítko v rohu… stálo v něm prostě “chat” a každý věděl, že “chat” je místo na internetu, kde si lidé povídají přes online v reálném čase.

Kdo tedy na tlačítko klikl, byl nejenom přesměrován na lide.cz, ale automaticky se mu tam založil profil, který vzal data z emailu (uživatelské jméno, pohlaví, věk atd.) a narval je do profilu právě na lide.cz.

A tak se většina lidí stala členy téhle populární sociální sítě, které konkuroval také xchat a libimseti.cz a podobné služby, které všechny naráz někdy v roce 2010 totálně drtivě zničil příchod Facebooku 😀

To jsou voni!! Lidé cé zet!

Lide.cz každopádně obsahovaly řadu služeb, jako je seznamka, slibovaný chat, diskuzní fóra, blogy, srazy a tak dále. Částečně to také bylo propojené se službami hry.cz a také spoluzaci.cz (kteří nedávno zanikli).

Proč ale o tom mluvím? Já jsem ten web v podstatě naprosto nesnášel a zároveň miloval. Objektivně řečeno byl hrzóóózně špatný po všech stránkách. Byl to totální bizár nesmyslně fungujícího webu. A proč? Uvedu pár příkladů… Tak kupříkladu každý člověk měl profil, jehož vlastní funkce byla jakási takási propagace své osoby. Mohli jste tam něco o sobě napsat, vložit fotky…

Nicméně – člověk tam o sobě nemohl napsat skoro nic. Sekce pro vlastní text byla omezená na 250 znaků a zbytek o sobě člověk sdělil klikačkou. Kupříkladu tam byla sekce “koníčky” a následoval seznam několika koníčků typu “posezení s přáteli” a “hudba”, kterou jste mohli vyplnit zatrháváním checkboxů… Nebo “oblíbená barva” a opět hromada checkboxů s barvama.

Má oblíbená barva:

 • červená
 • modrá ✔
 • žlutá
 • černá
 • bílá
 • zelená

Takže 90 % všech profilů, které jste navštívili obsahovaly o lidech důležité informace jako že mají rádi modrou a baví je posezení s přáteli. To je přesně ten důvod, proč bych někomu na seznamce psal, LOL.

Chat tehdy vypadal nějak takhle.

Kdo měl v profilu fotku, tomu jste ji mohli hodnotit známkou od jedné do pěti, kdy jedna byla, že se vám líbí a pět, že se vám nelíbí (a zbytek něco mezi). Na základě toho měl pak člověk v profilu číslo, které představovalo průměr celého hodnocení (btw spoustu lidí, pokud jste jim dali pětku, vám pak poslali vzkazy, kde vám hrozili smrtí za to, že jim kurvíte průměr – ještě štěstí, že byly omezené do 500 znaků :D). Problémem hodnocení bylo však to, že bylo… prostě a jednoduše úplně k ničemu. Většina lidí měla pochopitelně hodnocení kolem trojky, což je obvykle průměr, který dostanete, když máte hromadu čísel v rozsahu od jedné do pěti. Nehledě na to, že to číslo říkalo tak akorát kulový.

Jo a ještě mě v souvislosti s profily napadla jedna taková věc – totiž, mohli jste tam nahrát neomezený počet fotek, ale limit byl 2 MB. To se na dnešní dobu může zdát velice málo, ale tehdy stačilo… Ale právě proto, že nebylo omezený, jste mohli těch fotek nahrát třeba tisíc – stačilo je hodit do formátu .gif a udělat je menší. Ony pak měly třeba 10kb… Mně se takhle podařilo nahrát asi 900 náhodných fotek – umím si představit výraz každýho, kdo tehdy navštívil můj profil 😀 Zvláště když všichni měli obvykle tak jednu, až dvě fotky.

Já jsem chodil na lide.cz dělat spíše bordel… Na úplném začátku tam byla velice benevolentní pravidla a tresty za bordel skoro neexistovaly. Mohli jste někoho poslat do p*če, vyhrožovat lidem smrtí a někam nahrát porno. Tresty skoro žádný. Většinou až si vás všiml nějaký vyšší admin. První BAN, který jsem dostal šel obejít prostým smazáním cache a cookies. Pak to přestalo fungovat. Po čase implementovali silnější BAN. Ten byl natolik silný, že když jste ho dostali a na stejném PC se pak přihlásit třeba váš kamarád, dostal ho taky… A pak ho zdědil pro svůj PC atd. Šířilo se to jak virus a přišla hromada stížností ve stylu “nic jsem neprovedl a mám ban! Jak to?”, které však vůbec nikdo neřešil (admini obvykle zprávy a emaily úplně ignorovali. Případně lidem odepisovali, aby šli dopiče).

Takhle to nějak vypadalo, když jste dostali banán

Jednou jsem natolik trollil, spamoval a dělal bordel, až mi admini profil úplně smazali. Obnovit ho však byla otázka vteřiny (přes kouzelné tlačítko “chat” v emailové schránce). Jak vidíte – lide.cz obsahovaly několik funkčních chyb, které byly natolik šáhlé, že si je pamatuju do dnes.

Kromě chatu, kde všichni pořád dokola psali “pokecá někdo?”, “pokecá někdo?!” se vyskytovala i diskuzní fóra. Diskuze měly stromovou strukturu (tj. každá další reakce byla odsazená až do osmé úrovně, kdy text byl hafo “zmáčknutý” + čáry na monitoru ukazovaly kdo reagoval na koho). To je podobný jako to má kupříkladu dnešní Reddit. Ovšem bylo to zoufale nepřehledné a nepoužitelné. Docela ok, když ta diskuze byla malá, ale jakmile se rozjela větší, už nevíte kdo reagoval na koho a co se tam vlastně děje.

Některé diskuze byly naprosto mrtvé (první příspěvek z roku 2002, druhý z roku 2006 a nic dalšího). Jiné byly natolik živé, že když jste tam něco postovali, dali F5, tak se váš příspěvek okamžitě utopil v hromadě jiných a zmizel někde na straně 25 z 654664564.

To bylo dáno tím, že diskuze byly rozdělené do kategorii. Chtěli jste diskutovat o filmu Pulp Fiction? Byl schován v “Kultura a zábava -> Filmy -> Pulp Fiction”, a zde je ten problém… Diskuze o Pulp Fiction byla mrtvá… proč? Protože kolikrát za den vás asi tak napadne, že si chcete zadiskutovat o filmu Pulp Fiction?! Oproti tomu diskuze “Společnost -> politika -> levice versus pravice” frčela na speedu.

Profily později dostaly “motivy”… ale pořád byly useless

Pamatuji si ještě, jak se začalo mluvit o tom, že plánují inovovat profily, aby vypadaly lépe a moderně. Tehdy nějaký admin zveřejnil screenshoty, jak designéři plánují, že lide.cz budou vypadat. Víte co? Mně se tyhle návrhy hrozně líbily! Design, funkčnost, nápaditost… prostě mě to zaujalo. Když nad tím přemýšlím, tenhle návrh předběhl svou dobu a vypadal trochu jako to, co dneska má Instagram nebo Facebook.

Bohužel to nakonec neklaplo. Místo toho se zavedlo několik úplně bizarních věcí. Jednak “vzhledy”, kdy jste si mohli vybrat z několika motivů, jak bude vypadat váš profil (všechny byly hnusný) a fotky dostaly nově možnost třídit do složek a navýšila se kapacita (výsledkem byl nepřehledný a nepoužitelný chaos v galeriích).

Trochu jsem pátral, proč nenasadili navrhovaný koncept profilů, který se mi líbil a místo toho přišel takový cancer… od adminů jsem se dozvěděl, že to byl “jen návrh” a nic víc.

Tady jsem se pokoušel trochu trollit v roce 2011. To už to tehdy na lide.cz začalo chcípat

Co však byl největší bizár – většina lidí na lide.cz volala po tom, že chtějí možnost komentářů v profilech. Tj. něco jak má Facebook dnes – komentování statusů, fotek, aktivit atd. Proč to lidé chtěli docela dávalo smysl. Vlastníci lide.cz návrh vyslyšeli, avšak nepochopili správně, takže místo komentářů zavedli tzv. “nástěnku”. Každý profil tedy obsahoval pod sebou obrovskou nástěnku (což je něco jako dneska Facebooková zeď).

Tahle nástěnka byla vzhledově naprostý kentus a co víc, bylo v ní povolené HTML bez omezení. Klidně jste mohli naprogramovat script, který způsobí přesměrování na nějaký zavirovaný web – tehdy žádná ochrana prostě neexistovala.

Spoustu lidí si tam vložila za pomocí < embed > nějaký hudební přehrávač ve flashi, který začal automaticky přehrávat na plné kule. Výsledek? Když jste náhodou někomu vlezli na profil, málem jste si ukákli, když to začalo řvát.

Jo, a mimojiné nástěnka neměla omezený počet znaků, takže jste tam mohli copypastnout třeba celou Bibli.

Ok… co se stalo s Lide.cz dál? Facebook je zničil – většina lidí přešla z lide.cz na Facebook. Lide.cz začal zastarávat – ujel mu vlak… Ještě v roce 2010 to byl web, kde třeba nebyl ani implementovaný Ajax (takže každá akce způsobila reload celé stránky), žádné SSL šifrování… nic… Začalo to tam hnít, umírat.

Tvůrci si řekli, že takhle to dál nejde. A tak lide.cz úplně překopali do jiného webu, který funguje do dnes. Lide.cz mají v současné době docela hezký minimalistický vzhled (avšak je z něj cítit jistá znepokojující míra kýče). Je tam strašně moc spamu, diskuze jsou plné bordelu a evidentně se tam o to nikdo nestará…

Přesto se ale zdá, že to tam pořád nějak funguje… jsou tam stále nějací aktivní uživatelé…

Ale ty časy, kdy tam chodil každý a byl tam totální brutální bordel, flejmy, trolling (i když se tomu tak tehdy neříkalo)… tyhle věci už vodnes čas. Jo jo.

Ostatně jak se zdá, tak stále funguje i web http://libimseti.cz/ (a má už 25 let stále stejný vzhled), stejně jako se zdá, že stále funguje https://www.xchat.cz/. Heh! Znáte někoho, kdo tyhle weby používá i dnes? Zřejmě musí pořád generovat nějaký zisk, že je nikdo nevypne, co? Pozoruhodné 😀

Takhle to na lide.cz vypadá teď – spam plný nářků “vraťte nám staré dobré lide.cz”, který nikdo nepromazává.

2 Comments

 • ellie says:

  Když jsem dostala první noťas do ruky, tak jsem taky chodila na Lidé.cz
  Ale kdysi bylo i IN líbím se ti, řekla bych že si tyto dvě seznamky konkurovaly, ale na libko jsem nechodila moc. Kdysi byl IN i ICQ a skype, opět dvě konkurence. Ale faktem je, že prostě všechny jmenované sítě krachly díky FB, takže opadlo už vše.
  Jistě, vždy se najde nějaký aktivní uživatel, ale obecně to je mrtvé. Vlastně jsem si řekla, jestli se najde ještě něco lepšího než FB a dnes je to Instagram, co má dnes skoro všechny funkce na světě a FB už pomalu krachne. Ten IG je pochopitelně více “vyhajpovaný”

  Obecně seznamky jako lide a dalších x, vyloženě ti, co hledají vztah na seznamkách pokládám za zoufalce. Ale jak píšeš byly tam i chaty, fóra – tak to bylo fajn, ale neměla jsem moc dobré mínění o Lidech. Málokdo se tam našel, kdo by si chtěl psát normálně ze strany chlapů 😀

  By jsi mohl napsat hate článek na Zpovědnici hele 😀 v tom bych tě maximálně podpořila. 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published.