Jak jsem začal zkoumat vesmír #MyAnotherAutisticHobby

Vesmír je zajímavý.

Já jsem vždycky věděl, že zajímavý, ale nikdy nebyl tak úplně mou vášní.

Jednou ale někdo na Twitteru sdílel video, které ukazovalo, jak by obloha vypadala, kdybychom vzali měsíc a nahradili ho jinou planetou z naší sluneční soustavy. A když byl měsíc nahrazen Saturnem a následně Jupiterem, přišlo mi vtipné, jak obrovské tyhle planety jsou. Jasně, člověk ví, že jsou velké, ale ten kontrast byl prostě… WOW.

Kdybychom Měsíc nahradili jinou planetou… LOL

A tak jsem začal vyhledávat a číst informace o vesmíru, kdykoliv jsem měl volnou chvíli. Před tím jsem neměl úplně představu o tom kolik toho lidé o vesmíru vědí, ale po tom, co jsem něco málo načetl, jsem zjistil, že furt toho o vesmíru moc nevíme.

Například jsem se několikrát setkal s číslem, které je údajně velikost vesmíru. Později jsem ale zjistil, že číslo 93 miliard světelných let je ve skutečnosti velikost vesmíru… který jsem zatím prozkoumali. Tj. maximum, které dovedeme vidět teleskopy. Jak je ale veliký doopravdy nikdo neví. Někteří si myslí, že je nekonečný. Podle vědců je však konečný, ale nemá hranici. To zní trochu jakože je to v rozporu, ale Einstein to ve své knize “Teorie relativity” vysvětlil asi takhle:

“Představte si 2D panáčka na povrchu 3D koule. Povrch koule není nekonečný, ale nemá žádnou hranici. Panáček se může nekonečně pohybovat na povrchu koule, ale koule má konečný spočítatelný povrch.”

(A to ho necituji, ale parafrázuji… On to pochopitelně vysvětlil daleko lépe).

Každopádně kolik vesmíru jsme prozkoumali? Třeba je to 97 % a už dál nic moc není. A nebo je to 0.0001 % a vesmír je ještě kurevsky mega brutál velikánský. Nicméně pravda je taková, že se hrozně těžko definuje, co je to vlastně “konec” vesmíru, nehledě na to, že se neustále zvětšuje stejně jako když nafukujete balónek.

Jupiter!

Čert vem celej vesmír. My toho moc nevíme ani o tom, co se všechno nachází jen v naší galaxii. Naše galaxie, která se jmenuje “Mléčná dráha” je velká 100 000 světelných let. Je na ni odhadem něco kolem 200 až 300 miliard hvězd. Až půjdete dneska ven, podívejte se na Slunce (ale jen na vteřinku, jinak oslepnete)… a teď si představte, že takových velkých ohnivých koulí je jen v naší galaxii dalších 300 miliard.

Nehledě na to, že Slunce patří v porovnání s jinými hvězdami jako je Vega, Rigel nebo UY Scutti, k těm nejmenším. Astronomové ho dokonce považuji za “trpasličí hvězdu”.

UY Scuti… velká poletující mrdka ve vesmíru.

UY Scuti je největší hvězda, kterou astronomové zatím objevili. Kdybychom do ní chtěli nasypat Zeměkoule a vyplnit tak celý její objem zeměmi, vešlo by se jich tam 6 kvadrilionů a 489 trilionů. Kdybychom ji v naší sluneční soustavě vyměnili za Slunce, dotýkala by se (téměř) Saturnu.

A to furt mluvíme o věcech v naší galaxii. Co leží mimo ni v podstatě moc nevíme. Nejbližší galaxie k té naší je galaxie Andromeda. Ta se k nám postupně přibližuje a podle všeho se časem tyto dvě galaxie spojí v jednu. Jádrem naší galaxie je veliká černá díra jménem Sagittarius. Předpokládejme, že Andromeda má taky uprostřed černou díru a ta se s tou naší přitahují k sobě. Až se tyhle galaxie spojí v jednu, vznikne galaxie zcela nová jménem Milkdromeda.

Za dvě miliardy let lidé (budou-li stále existovat) uvidí na obloze Andromedu takhle blízko.

Pokud jste si pomysleli “wow! Nezpůsobí srážka dvou galaxii totální multikill?” tak odpověď zní ne, protože “galaxie” je ve skutečnosti spoustu prázdnýho prostoru.

Ještě jednu věc jsem chtěl zmínit. Naše Slunce drží pohromadě planety jako je Země, Mars, Venuše, Jupiter, Uran, Neptun a … ok, Pluto můžeme počítat taky 😀 Tuhle soustavu místních planet nazýváme “Sluneční soustava” (Solar System). Existují však planety ještě mimo naši sluneční soustavu.

Tyhle planety se nazývají exoplanety a vědci už jich našli něco přes 4000. Jelikož je jich hodně, dostávají často jména podle teleskopu, který je našel + číslo (např. Kepler-9d). Některé tyto exoplanety jsou extrémně zajímavé. Pamatujete na film “Vodní svět” s Kevinem Costnerem? Tak to není zase takové sci-fi. Ve skutečnosti cca 1/3 veškerých planet, které jsme zatím objevili, jsou velké vodní koule. Vědci je obvykle označují jako “Ocean planet“. Moc byste si ale nezaplavali, protože hodně z nich má teplotu kolem 300 °C. Existují také planety, na kterých je třeba až 2000 °C. Existuje také skupina planet, které se nazývají “horké Jupitery” (hot Jupiter).

Horký Jupiter (hot Jupiter)

To mě vede k otázce… Může existovat život i na jiných planetách? Osobně se domnívám, že klidně může. A nemusí se jednat o ufouny, jak je známe ze sci-fi filmů. Ale klidně na nějaké exoplanetě mohou být nějaké organismy. Však proč by ne?

Takže jak vidíte, vesmír je skutečně zajímavý 🙂 Je pochopitelně možné, že jsem napsal i hromadu nepřesností a někteří mě budou opravovat. Inu, takovej je život.

Ale dost už teorie. Jestli to někoho zaujalo, mohl bych příště popsat praxi. Tj. jak jsem si koupil teleskop a začal jsem pozorovat vesmír na vlastní bulvu.

A na závěr mé oblíbené video o vesmíru, které porovnání postupně velikosti různých vesmírných objektů:

1 Comment

  • ellie says:

    Ber to laidsky co napíšu, moc tomuto tématu nerozumím.

    Sama věřím, že existují mimozemšťané i ufouni. A mimozemšťan nemusí být ufo, ale něco, co se zdaleka nepodobá člověku ani UFO. Může to být třeba energie, neumím to popsat, ale viděla jsem nějaké dokumentární filmy třeba jak “energie” cestuje časem a když se ji někdo dotkne, tak člověk převezme nějakou informaci v podobě šifer a čísel. To zase přijde zajímavé mně. Mnoho svědků a i vědců to nazývá “my z budoucna” nebo něco na ten smysl. Já jsem asi blázen, ale fakt takovým věcem věřím a mám z toho maximální respekt. Samozřejmě je o tom nespočet dokumentárních filmů na YT, hlavně jak svědci vypovídali a mě to přijde hodně zajímavé. Takže si myslím že existuje “život” na jiných planetách nebo ve vesmírném prostoru, ale nemusí to být jako dýchací tvor s očima, ale i jiné existence. Na ufo věřím, věřím i na jiné podobné bytosti až to hrůzu nahání. Ne nadarmo vznikají o tom i filmy nebo kreslené filmy, myslím že to má hodně něco do sebe a klidně to, co můžeme vídat ve filmu může existovat. Klidně mrkni na takové filmy na YT, traduje se, že může existovat i stroj času 😀

1 Trackback or Pingback

Leave a Reply

Your email address will not be published.