Obyčejný člověk versus intelektuál. A proč mě nebaví intoši

Když vezmeme všechny jedince v naší české společnosti a extrémně zjednodušíme jejich osobnosti, totálně aplikuje velkou míru generalizace a stereotypů, mohli bychom s určitou nadsázkou říct, že všichni lidi se dětí na hloupé a chytré.

Hloupí, nebo jak je nazývá Paroubek “obyčejní lidé”, jsou obvykle takoví ti běžní lidé, co chodí do hospody, koukají na hokej a fotbal, vyřvávají u toho, čtou bulvární tisk, pokud se jedná o muže, tak mají pivní pupek, hlasitě krkají a celodenně chodí doma v trenkách. Někteří jsou velcí vlastenci, poslouchají Ortel, dávají si vedle nicků české vlaječky na sociálních sítích a tak dále.

Tahle sorta lidí obvykle volí Zemana, Babiše, Okamuru, či jiné populistické kandidáty. Obvykle proto, že nesnáší EU, neboť uprchlíci, voe. Nadávají na dnešní nevychovanou mládež. A na celou dnešní dobu, kterou ovládli buzeranti a feministky a tak dále.

Psát o téhle sortě moc nemá cenu, protože už o ní bylo napsáno mnoho.

Dnes bych chtěl mluvit ale o druhé sortě. Sorta intelektuální. Intelektuálové jsou pochopitelně chytřejší, než “obyčejný člověk”, což se objektivně projevuje například:

1) Schopností vystudovat VŠ a mít titul
2) Naučit se alespoň jeden cizí jazyk
3) Jsou schopni otevřít a přečíst si knihu. A nemluvíme jen o brakové literatuře.
4) Dokonce zvládnou otevřít MS Word sesmolit nějakou tu úvahu, mít blog jako mám třeba já, psát relativně dobře česky (hlavně, co se týče gramatiky – někteří intoši si na gramatice obzvláště zakládají).
5) Dovedou vidět do politiky na trochu vyšší úrovni, než běžný průměr…

A tak dále a tak dále.

Zajímavé na tom je, že tyhle skupiny se pohybují v jakýchsi bublinách, takže se téměř nikdy nepotkají. Jedna má známá – těžká intelektuálka – třeba před lety napsala pro svůj blog článek o tom, jak došla k naprosto překvapivému zjištění: Navzdory tomu kolik lidí volí Babiše, ona osobně nezná ani jednoho člověka, který by ho volil. Není divu!

Proč ale mluvím o intelektuálech? Inu, chtěl jsem napsat o tom, jak mě serou, takže s chutí do toho…

Intelektuál o sobě ví, že je relativně docela chytrej. Jak by taky ne! Když se intelektuálové setkají v čajovně nebo v kavárně, kde řeší témata jako: “víra versus ateismus” nebo “dává filozofie Nietzscheho smysl?” popřípadě “Je Pluto stále planeta?”, tak se všichni vzájemně utvrzují a circlejerkují, jak jsou chytřejší, než “takovej ten hloupej průměr hospodských stréčků od vedle.”

Intelektuál si někdy myslí, že se vyzná v úplně každém tématu: politika, historie, ekonomie, fyzika, chemie, astrofyzika… A také, že jeho názor je vždy objektivní, nezaujatý a neemocionální. A protože je dost chytrý na to, aby sám sebe uměl přesvědčit pomocí mentální gymnastiky, že je objektivní, tak to obvykle dělá. A na základě toho bývá velice arogantní. Intoš bývá obvykle přesvědčen, že když je chytřejší, měl by o všem rozhodovat.

Na Twitteru se od intelektuálů dočtete poměrně často věci typu: “Ježiš, burani, křupani a tady táhle chátra zase volila Zemana/Babiše/Trumpa. Vzal bych jim volební právo.”

Když se svými intelektuálními kamarády řešíme různé témata, je tam ta arogance dost cejtit, někdy i nevědomky.

Téma: Povinná školní docházka, měla by se zrušit?

Názor intelektuála: No já nevím. Většina lidí je úplně blbá, nechají svoje děti u televize nebo lítat venku a brát drogy. Oni nechápou, jak je pro ně důležité mít znalosti dějepisu a zeměpisu a českého jazyka a tak dále… Navíc co když třeba nějaký těžce věřící budou doma učit svoje děti náboženské hovadiny?

Téma: Co takto referendum o vystoupení z EU? Nebo o přijetí eura?

Názor intelektuála: Zbláznil ses? Běžní lidé nemůžou rozhodovat o něčem tak důležitém! To můžou pouze odborníci, co mají znalosti. Navíc kdyby vyhráli, byl by pro konec pro ČR. V Reflexu psali, jak by nás ovládl Putin a/nebo Čína. To prostě nejde, aby támhle nějaká Máňa z Horní Dolní o něčem rozhodovala.

(A pak utíká s brekem si nastavit na Twitter EU vlaječku vedle svého uživatelského jména).

Touhle arogancí si bohužel pod sebou podřezávají větev a to obvykle vede k jejich prohře.

Příklad 1

Zeman a Babiš vyhráli každé volby. Intelektuálové strávili spoustu času nadáváním na Zemana, jaký je to buran, křupan, kokot, zmrd a kdokoliv nevolí Schwarzenberga/Drahoše je nevzdělaný, vylízaný debil z pomocné školy.

“Obyčejný člověk” má plné zuby poslouchání toho, jak je vypatlaný. Trpí alergii na herce, novináře či jiné VIP nadlidi, co jim opakují celý rok, jak jsou blbí a nemají volit Zemana. Takže se pak naserou a hodí to Zemanovi/Babišovi už jen z principu, aby to natřeli intelektuálům.

(BTW nepodporuju Babiše ani Zemana).

Příklad 2

V UK zvítězil Brexit. Proč? Protože lidi z UK už začalo srát, jak jim televize opakuje, že bez EU bychom se vrátili zpátky na stromy. Nebaví je poslouchat kecy celebrit. Nezajímá je, co myslí Ed Sheeran. Nezajímá Bono z U2. Nechtějí dělat to, co jim řekne herec nebo zpěvák nebo reportér v televizi.

Stejně jako tady EU nemá důvěru, protože běžným lidem je ukradený, co si myslí Tabery a co si myslí Hřebejk.

Kraus třeba prohlásil, že omezení svobod, které přináší EU, vypadají jako absurdní hovadiny, ale prý se nám tak jenom jeví, protože je nechápeme v celé jejich komplexnosti. To jen zaobalil do hezkých slov zase to samé: Pokud jste proti EU, jste blbí. EU je pro vaše dobro. Prostě jí věřte a tečka.

Příklad 3

Trump. Trump vyhrál, protože jeho potenciální voliči poslouchali celé měsíce totální shitstorm od intelektuálů. Prý, že jsou vidláci, redneci, nevzdělanci a tak dále. Herci z Marvel filmů natočili spot, kde jen opakovali, jak Trump dostane USA do sraček.

A opět, běžný lidi nezajímá, co si myslí Robert Downey Jr. nebo kdokoliv z těchto lidí. Už je to sere, když s nima někdo jedná jako s odpadem. Hlasy pro Trumpa jsou protestem proti intelektuálům.

Není divu, že se pro tenhle typ arogantních intelektuálů vžilo označení “lepšolidi”. Lepšočlověk odmítá buranský socialismus, jaký nabízí Babiš nebo Okamura. Lepšočlověk chce socialismus v kvádru, jaký nabízí TOP09, ODS nebo Piráti.

Intelektuální arogance každopádně zabíjí často i myšlenky, které jsou víceméně hezké – aspoň dle mého názoru. Myšlenka, že bychom měli lépe pečovat o naší planetu a životní prostředí, je fajn. Ale někteří intelektuálové to vedou stylem “kdo nechce zelený socialismus je hajzl, kterýmu nezáleží na naší planetě, a chce ji zničit!”, což postupně vedlo k vytvoření pojmu “ekoterorista”. Myšlenka, že bychom měli chránit zvířata je opět hezká, ale někteří to pozvedli na úroveň: “Kdo nechce zakázat kožešinové farmy, cirkusy, a ještě k tomu jí maso, je doslova Hitler.”

Bohužel to bývá problém i u anarchokapitalistů, mezi které patřím. My ankapové máme někdy sklony lidi dělit na “Ankapové” a “ti ostatní etatističtí hlupáci, co žijí v lžích a bludech”, což nám bohužel moc nepomáhá.

intelektuálové obvykle neví, co chtějí, což je další problém.

Intoš nesnáší komouše, minulý režim byl pochopitelně fuj. Člověk by řekl, že když se jim nelíbila rudá záře bolševiků, budou chtít co největší svobodu. Ale NOPE. Jen intoš dohejtuje komára, začne kritizovat kapitalismus, mlet o vykořisťování, peníze jsou zlo, bla bla a schvalovat různé nové zákazy, omezení, regulace s argumentem “ale nějaký pravidla jsou potřeba” apod.

Sice demokracie je nejlepší systém všech dob, který musíme chránit, ale typický xindl by neměl mít volební právo, protože to zase vyhraje Bureš. Volby přece nemůže vyhrát populismus.

Chceme svobodu slova! Ale nácky a putinovce nemůžeme nechat jen tak se vyjadřovat. To zase pravidla musí bejt!

Fuj, nesnáším ruskou a čínskou totalitu. Je hrozný, když velká silná vláda zakazuje lidem vše možné. Ale zase když tady stát zakáže kouření v restauracích nebo plastová brčka nebo střelné zbraně, tak to je dobře. Tyhle věci jsou špatné, áno?

Jsem pro-choice. Člověk by měl mít svobodu si dělat se svým tělem, co chce! Ale legalizovat drogy? To ti asi šplouchá na majáček!

Totalitní režimy byly velmi špatné. A proto bychom měli povinně na všech školách zavést předmět, kde se děti budou učit o totalitních režimech. (Aneb, proti totalitě bojujeme totalitním nařízením!)

Už dost té schizofrenie!

Posledním problémem intelektuálů je, že jsou zatraceně nudní. Stává se mi to často – projdu si rozhovory na DVTV, jestli je tam něco nového. První rozhovor s nějakým rejžou, hercem, politikem nebo něco takového… Celý rozhovor jen opakuje, jak je Zeman a Babiš zlo (ok, to už vím, dál?), jak je Putin a Čína zlo (hmm), jak bez EU nastane konec světa. Jak patříme na západ, ne na východ. Jak musíme chránit demokracii a svobodu. A další prázdná bla bla bla, které jsem slyšel už před tím tisíckrát.

Chvíli po tom, co jsem napsal tenhle článek na mě vyskočil tenhle rozhovor, jehož pointa je opět Babiš je zlej. Pana Honzáka neznám, takže jsem si vygooglil, kdo to je.
Vyskočilo na mě tohle pseudomoudro… Typické intelektuální bla bla o ničem. Nepleteme si nic s ničím.
Ještě na mě vyskočilo tohle. Jaký má smysl pořád říkat, že Babiš je špatnej? To ví i děti ve školce. Dál?
Další hejtování Babiše. Intoši nemají rádi Babiše, ale systém, který ho vytvořil budou bránit do posledního dechu.
A ještě na mě vybafl během týdne tento rozhovor s typickým “Všichni jsou blázni jenom já jsem letadlo” myšlením. Díky tomuto rozhovoru Babiš ztratil 36 % svých voličů, co?:D

Takže rada pro vás (“nás” protože já jsem koneckonců taky intoš) intelektuály? Už se vyserte na povyšování nad “blbou většinou”. Hejtováním si je nezískáte na svou stranu – naopak. Chcete-li změnit svět k lepšímu (a u většiny z vás se zdá, že možná chce), zkuste to jinak, než dáváním na odiv svou intelektuální převahu. A už si přiznejte, že jste emocionální, biased, broukpytlíci a brainwashed jako kdokoliv jinej.

1 Trackback or Pingback

Leave a Reply

Your email address will not be published.