Nerespektuji cizí názory. Proč bych taky měl?

Dnes bych chtěl mluvit o tom, jak nerespektuji cizí názory. Respektive jen některé a jen za určitých podmínek. Každopádně když něco takového řeknu, vždycky se setkám s překvapenými, šokovanými či odsuzujícími reakcemi. Slyšel jsem o sobě všechno možné – že jsem jako Hitler, že jsem zmrd, že nejsem skutečný demokrat (obvykle od lidí, co si naivně myslí, že uznávám demokracii). Případně někteří ví, že jsem anarchokapitalista, tak mi dávají najevo, že můj nerespekt k cizím názorům je silně v rozporu s myšlenou anarchokapitalismu jako takovou, což si nemyslím… Ale budiž!

Spoustu těchto reakcí plyne jen z nepochopení toho, co to nerespektování vlastně znamená v praxi. Popravdě nic moc – je to spíše vnitřní pocit. Rozhodně lidi s jiným názorem, než je ten můj, nebudu nijak trestat, zavírat do vězení, nebo je třeba mlátit nebo střílet kulometem… Jen jim otevřeně řeknu, že jejich názor je špatný (nebo si to jen budu myslet, když to nebude nutné říkat nahlas. Jako fakt, někdy je lepší myslet si svoje a odejít).

Druhý důvod je ten, že je v naší společnosti zažitá představa toho, jak musíme cizí názor respektovat, a navíc je spoustu lidí přesvědčených, že zrovna oni jsou ti tolerantní a respektující. Skoro každý o sobě prohlašuje, jak nemá problém respektovat, že někdo má na něco odlišný názor a dovede to prostě tak brát. Takovým lidem by teoreticky neměl vadit můj názor, že se cizí názor nerespektuje, protože by měli respektovat JAKÝKOLIV názor, včetně tohoto. Ale to už je příliš přísně logická úvaha 😀

Problémem s respektování cizích názorů je ten, že to lidé prostě nedělají, navzdory svému přesvědčení. Často si jen lžou, že jsou velmi respektující a tolerantní, aby se cítili dobře. Nicméně je to kognitivní disonance. Já si to každopádně radši přiznal, že cizí názor respektovat prostě neumím. Proč? Protože to je pravda.

Má reakce, kdykoliv mi někdo řekne nějaký idiotský názor a očekává, že ho budu respektovat.

Jakože, come on – fakt chcete respektovat každou blbost, se kterou někdo přijde? Takže co třeba názory:

1) Hitler byl fajn. Schvaluji jeho koncentráky a zabíjení Židů.

2) Deprese jakožto psychická porucha neexistuje. To jsou jen roupy lidí, co se nudí. Potřebovali by pořádnou práci. Fárat od rána do večera.

3) Holokaust se nikdy nestal. Je to výmysl.

4) Bít ženu, která neposlouchá muže, je správné. Žena má být poslušná.

Jakože WTF, chcete mi říct, že kdyby vám někdo řekl takovou sračku, tak reagujete slovy: „To je v pořádku. Naprosto respektuji tvůj odlišný názor, ale jinak nesouhlasím“ ? Samozřejmě, že ne. Ve skutečnosti si poklepete na čelo a doporučíte dané osobně otevřít nějakou knížku nebo navštívit doktora Chocholouška.

Kdykoliv někoho s jeho názorem pošlu k čertu a zjebu ho jako prase, tak dostávám vždycky tu samou stížnost, jak neumím respektovat cizí názor. Proč si myslím, že mám jediný správný názor na světě?

Inu, to, že mám jediný správný názor, si pochopitelně nemyslím, ale odmítám jakousi představu, že všechny názory jsou si rovny a zaslouží si stejnou míru uznání a respektu. NOPE.

Když budu mít nějaký názor, ke kterému jsem došel tím, že jsem si nastudoval nějaké materiály, udělal průzkum/research, pořádně nad tím přemýšlel, přečetl knihy, shlédl různá Youtube videa a dokumenty na dané téma, prošel si desítky různých materiálů a podívat se na to z všemožných úhlů, tak můj názor si zaslouží určitě větší respekt, než názor někoho…

…Kdo jen opakuje to, co slyšel v televizi nebo od kamarádů, ale odmítá si o tématu zjistit cokoliv víc.

Fakt nevím, proč by si názory měly být rovny, když někteří lidé jsou prokazatelné líní.

Už několikrát se mi stalo, že někdo z mého blízkého okolí říkal věci, které jsou fakticky nesmyslné. Třeba se vyjadřovali k ekonomii stylem, ze kterého jasně plynula nevzdělanost. Doporučil jsem jim konkrétní knihy od konkrétních autorů, které vysvětlují, jak to doopravdy funguje, byl jsem ochotný je jim i půjčit. Případně jsem jim doporučil odkazy na konkrétní články. A myslíte, že něco udělali? Že si někdy něco přečetli? Pořád je mám respektovat? Pro jejich lenost a neochotu? Pro to, že se nechtějí osvobodit ze svého Dunning–Kruger efektu?

Každopádně i člověk, který není odborník na nějakou oblast může mít svůj názor. Nemusím být klimatolog a vědec, abych mohl mít nějaký názor na globální oteplování. Nemusím být ekonom, abych mohl mít nějaký názor na ekonomické otázky. A tak dále.

Nicméně když už je můj názor neodborný, je fér říct: „Nejsem na dané téma odborník a popravdě se v daném tématu moc nevyznám, ale zastávám názor, že…“ nebo „Danou problematiku jsem nikdy příliš nestudovat a mé znalosti jsou spíše povrchní, ale…“ případně “Možná je to emocionální a mohu se mýlit, ale řekl bych, že….“ – pak si klidně takový názor zaslouží respekt.

Nicméně někdo, kdo opakuje to, co někde slyšel a říká to s naprostou sebejistotou jako odborník, ale nedokáže si to obhájit žádnými argumenty, si respekt nezaslouží. A čím větší kokotina to je a čím emociálněji se o ni pře, tím víc nemám důvod ho respektovat. Sorry, některý názory jsou prostě blbý a idiotský.

Vrátím se k tomu, jak většina lidí o respektu k cizím názorům lže. Většina lidí má pochopitelně nějaké výjimky pro to, co respektují. Třeba různé extrémistické názory, které zahrnují šílené myšlenky o tom, jak se má druhým ubližovat… To je pochopitelné, že to lidi nerespektují.

Ale ve skutečnosti je ta hranice nerespektu ještě daleko níže, takže v reálu druzí nerespektují i daleko nevinnější názory, než nějaké extrémistické nacistické komunistické věci. Zkuste někde veřejně třeba říct, že jste anarchokapitalista. Popravdě, lidé mnohdy neumí ani respektovat odlišný vkus („Ty posloucháš takový sračky? Bože! To snad ani není hudba.“ – kolikrát jste něco takového slyšeli, co?)

Co si myslím, že je ještě důležitější, než MÍT SVŮJ NÁZOR, je prostě a jednoduše nebýt úplný kokot. Třeba dejme tomu, že máte někde na vesnici malý obchůdek se zeleninou. No, a pak se stane, že nevydáte účtenku za 15 kč a dostanete likvidační pokutu za 20 tisíc, takže ji zaplatíte a můžete zavřít krám.

A dalšího dne to říkáte známému, co vám na to řekne, že on podporuje Babiše, schvaluje EET jako dobrou věc, a i když to má své mouchy, je OK, když máme mechanismus, co zabraňuje daňovým únikům.

Ok, je to sice jeho názor a má na něj právo, ale možná by mohl být tak trochu méně píčus, a zapojit spíše soucit, empatii a rozpoznat pomocí svých social skills, že to byla ta pravá chvíle, aby si svůj vylízaný názor nechal pro sebe, a místo toho psychicky podpořil člověka, co neprochází zrovna snadným obdobím.

Takže to je můj důvod, proč názory druhých lidí nerespektuji – respektive respektuji, když jsou podávány férovou cestou a s pokorou, mají hlavu a patu, případně někdo vynaložil jisté úsilí, aby daný názor měl. Pokud je to ale neskutečná kravina podána s velkou mírou broukpytlictví, tak si zaslouží akorát tak vyfuckovat.

2 Comments

 • Ellie Parrish says:

  Fajn že si to přiznáš, už na ZP šlo vidět, že neumíš přijímat názory, ale tady ti občas někdo vyjádří nesouhlas a chováš se jinak, neřekla bych že je to s tebou tak horký jak popisuješ

  U mě to funguje tak, že záleží v jaké formě dotyčný podává názor.

  1. Pokud je to ve smyslu generalizace např: všechny holky by měly nosit červenou rtěnku” tak sorry, ale to neberu jako názor, ale jako že dotyčná nemá ani kritické myšlení, jen mele píčovínu za druhou, co je správné podle ní. Takové lidi fakt neberu v potaz, ani to ve mě nic nevyvolává, jen je označím za jednoduché lidi
  2. Pokud někdo píše v subjektivní formě “mě vyhovuje to, já myslím že” prostě to nikdo nikomu nevnucuje, jen říká nahlas myšlenky
  3. Na fórech jsou diletanti, co už tě vyloženě chtějí setřít tím, že pokud nemáš argument, tak se tvůj názor nebere atd. To mě už sere, ne že bych s tím měla problém něco obhájit, ale prostě se to už vysoce lidí od bodu 2, jak se ti lidi k sobě chovají. Jde mi fakt jen o princip, než o samotný názor někdy, záleží
  4. Mám s tím problém taky, ale když se vložím do diskuse, tak se o ni opravdu zajímám i jinde, čtu téma atd, takže to nikdy není od věci co píšu a když už nevím, tak klasické věcné argumenty, na to ani nemusíš znát téma. Ale když čtu něco, co jde fakt mimo mě v duchu si řeknu “chcípni ty kurvo jedna” takže to aspoň přiznám sama sobě 😀 a pak si stejně najdu lidi, co to mají jako já viz konfirmační zkreslení

  Hele jako o mě s to říká na fóru taky na zp, že neumím přijímat názory a že se mnou není beztak řeč, ale tam jsou fakt dementi, takže ani není divu 😀

  • Matthias says:

   na zp se bohužel těžko drží, protože lidi jsou tam na sebe schválně hnusní 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published.