Sorry lidi, ale demonstrace jsou úplně na hovno. Vysvětlím proč…

Každou chvíli všude možně čtu o tom, jak lidé byli zase demonstrovat. Vytvořili si transparenty a vyrazili na Václavák (v případě Prahy) nebo na Svoboďák (v případě Brna) si pořádně zahulákat a zamávat vlajkou. Nedávno zase. Milion chvilek pro demokracii zorganizovali nějaký pochod Prahou proti Babišovi.

Demonstrovalo se vždycky – proti vládě Nečase, Rusnoka, Sobotky a teď Babiše. Demonstruje se proti Zemanovi, pro Zemana, proti EU, pro EU, proti různým zákazům, anebo pro různé zákazy a tak dále.

Já jsem nikdy na žádné demonstraci nebyl, takže jsem si říkal, že je to jen akce, kam se někteří chodí vyblbnout jak na koncert. Naštěstí jeden můj blízký kamarád na demonstrace chodí pravidelně (ale nedemonstruje, jen pozoruje) a vysvětlil mi, že někteří lidé jsou opravdu zoufalí a chtějí změnu. Budiž tedy, názor jsem trochu přehodnotil. Chápu to jako určité gesto, vyjádření nesouhlasu…

Je fakt, že vidím v demonstracích jedno pozitivum. A to je fakt, že lidi nedrží hubu, neposlouchají fanaticky vládce a dávají najevo, že se jim to nelíbí. Tím ale výčet pozitiv končí.

Já jsem přesvědčen, že demonstrace jsou totiž na hovno, ničemu a nikomu nepomáhají a lidi by s nimi měli přestat. Ostatně, děsí mě ještě jedna věc.

Před nějakou dobou jsem viděl reportáž z nějaké demonstrace, kdy se reportérka ptala demonstrantů, proč tam jsou a co jim vadí. A byla to NAPROSTÁ HRŮZA, protože kromě “Babiš je STBák” a “Babiš je svině” atd., tam padala přehlídla úplně blbých nudných prázdných frází o ničem, jako třeba DeMoKrACiJe a SvObOdA a taky LePší SySTéM jSmE ZaTíM NeVyMySlEli a taky SvObOdA JeDnOhO kOnČÍ tAm, KdE ZaČíNá SvObOdA DrUhÉhO a další bla bla bla bla bla.

Co lidi jako čekají? Že si zademonstrují a Babiš rezignuje a vypadne z politiky? Ha Ha, ten má lidi úplně v píčí. Je mu je úplně ukradený, co si lidi myslí.

Snad mě Tiscali nezažaluje za krádež jejich fotografie lol

Dost ale nadávání na demonstrace a nyní si povíme, co na rozdíl od hulákání na náměstí skutečně mění naši společnost k lepšímu, a pokud ji člověk skutečně měnit chce, tak by to měl dělat.

1) Je nutné celoročně dřít

Jsou lidi, co se jim nelíbí, jak některé věci ve společnosti jsou, takže se téměř na plný úvazek věnují různým aktivitám. Například spolek Svoboda učení – nelíbí se jim povinná školná docházka, osnovy sestavené papalášem a úplně zcestný školní systém, jaký stát vytvořil. Takže o tom píší články, dělají přednášky, besedy, účasní se diskuzí, točí videa na Youtube, pořádají různé akce a prakticky tomu obětují všechen svůj volný čas.

Nebo takový Urza chce šířit anarchokapitalismus, takže místo toho, že kouká celý den na Netflix, tak přednáší v DeCentrále, vydal knihu, na které jsem mu pomáhal a teď pracujeme na další. Děláme toho hodně. A je to popravdě někdy nevděčná práce, kdy to pár lidí osloví, ale většina mě pošle někam do prdele.

Ale je to lepší, než nedělat nic.

A vy si opravdu myslíte, že svět změníte tak, že se jednou zvednete od televize a zahulákáte si na náměstí? To je velmi líná představa a známka neochoty skutečně něco dělat, sorry.

2) Začněte u sebe

Chcete změnit svět k lepšímu? Tak musíte začít u sebe.

Pokud se vám nelíbí, že někteří papaláši mají velkou moc – třeba jako Babiš – tak musíte přestat podporovat jejich moc. A jejich moc podporuje celá řada věcí – někdy přímo, někdy nepřímo.

Proč má Babiš moc?

Přímo: Někteří lidé pro něj volili, podporují ho, šíří svůj pozitivní postoj k jeho osobě mezi další lidi.

Nepřímo: Kdokoliv podporuje jakoukoliv větší moc státu nepřímo podporuje lidi jako Babiš. Chcete zakázat kouření v hospodách? Ok, ale to dává státu větší moc, protože má další věc, která se stala jeho záležitostí, o které může rozhodovat, sledovat ji, trestat ji, kecat do ní. Najednou může udělat pokuty hospodám, kde se kouří, může provádět kontroly. Aby tyhle věci mohl dělat, potřebuje víc peněz, víc úředníků, víc úřadů – jednoduše: víc moci.

Jste pro povinnou školní docházku a škola by měla být státní podle vás? Ok, ale pak stát může rozhodovat co se bude učit, jak se to bude učit a prakticky má moc nad vašimi dětmi. Učí se tam poslušnosti, a že cokoliv stát dělá, je svaté. Výsledek: Škola vytváří další generaci voličů Babišů a podobných.

A čím je stát mocnější, tím snadněji se vyšplhají po žebříku moci lidi jako Babiš.

3) Vzdělávejte se

Myslím si, že svět se teoreticky může stát daleko lepším místem, kdyby se lidé vzdělávali. Nejlepší je pokládat si otázky jako:

 • Pokud mám pocit, že je na současné situaci něco špatně, tak co to přesně je a proč?
 • Jak k takové situaci vlastně došlo? Jaký mechanismus je motorem, který udává do pohybu sled událostí, jehož výsledkem je třeba vláda jakou máme?
 • Je demokracie skutečně dobrý a funkční systém? Co když to tak není? Co když existuje někde nějaký lepší?
 • Co můžu osobně udělat pro to, abych to všechno změnil?
 • Jsou věci, které mi připadají špatné, opravdu špatné? Co když se ve všem mýlím? Co kdybych si vyhledal třeba knihy někoho, kdo na věc má odlišný pohled a dal šanci jeho argumentům?
 • Je skutečně můj pohled neomylný? Co když se na svět dívám celou dobu úplně ze špatného úhlu a všechno je jinak?
 • Potřebujeme vůbec, aby nám někdo vládl a říkal, jak máme žít?

A pak hledat odpovědi na tyhle otázky všude možně, být otevřený… To je podle mě cesta, jak věci změnit. Ne neustále číst Reflex, vyřvávat o demokracii a čekat, že stát s příštími politiky začne konečně fungovat. Vzdělaní lidé jsou pro stát hrozbou, proto populisté často cílí na idioti, kteří neumí počítat a věří nereálným slibům.

Pokud souhlasíte s tím, co píšu, budu rád, když tohle pošlete každému, kdo pravidelně navštěvuje demonstrace.

3 Comments

 • Michal says:

  Takže hejtuješ demonstrace, ale ještě jsi na žádné nebyl.
  Teď jsou každou chvíli tak tam zajdi a napiš aspoň jaké to je 😀

  Reportáž z televize bych určitě nebral jako statictický vzorek. (Kdyby do reportáže dali normální lidi tak to nikoho nezajímá)

  Btw já na demonstraci taky nikdy nebyl, ale těžko to hejtit když jsem tam nebyl.

 • Ellie Parrish says:

  Jj, s tím bych souhlasila. Na tobě a Urzovi se mi fakt líbí, že pro to opravdu něco děláte aktivně a nesedíte jen na fóru a poučujete lidi, jak by měla politika vypadat, tak jak to dělají pasivní diskutéři. Osobně na politiku nejsem, ale umím to ocenit 🙂

  A k té demonstraci, přijde mi to jako emoční výkřiky, a hysterismus. Prakticky se tím nic nedocílí.

 • Kateřina says:

  Já si myslím, že každý by měl dělat, co považuje za smysluplný a nehanit to, jak se projevujou ostatní. Navíc je možný přece dělat obojí, demonstrovat a začít u sebe a nějaký konkrétní věci měnit. Já na demonstrace chodím a zároveň se snažím svět měnit i svojí prací – podporuji svobodnou volbu v oblasti porodnictví. A na demonstracích potkávám své známé, kteří jsou podobně aktivní jako já a snaží se ve svých životech o změnu – architekti, učitelé, sociální pracovníci…, vzdělávají se, začínají u sebe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.