Poslední řada Game of Thrones bude sračka

Řekl jsem si, že když už všichni netrpělivě čekají na další řadu GOT, tak proč si to čekání nezkrátit nějakým tím článečkem. Každopádně nemusíte bejt zase tak netrpěliví, protože ta poslední řada bude úplně hrozná. Vlastně si myslím, že je lepší očekávat to nejhorší z nejhoršího možného, protože pak aspoň nebudete zklamaní. No, a když náhodou ta poslední řada bude dobrá, tak… okay. Nedá se na tom nic zkazit.

JINAK BACHA, NÁSLEDUJÍCÍ TEXT BUDE OBSAHOVAT SPOILERY.

Každopádně osobně považuju za nejlepší řadu tu úplně první. Možná je to tím, že první řada je přesně podle první knížky a nedělá žádný dementní změny, takže tak nějak nejlíp funguje.

Dobrým příkladem je scéna, kdy Starkové najdou mrtvého zlovlka a jelena. Hezké na tom je, že příběh je vyprávěn za pomocí symbolů a tahle dvě mrtvá zvířata jsou symbol pro nadcházející spor mezi Starky a Baratheony. Mimochodem, není divu, že znak Baratheonů je právě jelen. Cercei vlastně Robertovi nasazovala parohy, protože ho podváděla s Jaimem. Robert navíc žije ve lži, že jeho tři děti jsou fakticky jeho.

Anyway – Starkové následně zjistí, že zlovlk měl 5 štěňat. Ned je chce nechat pobít, ale John Snow poukáže na to, že jich je pět, stejně jako Starkových dětí. Tj. Sansa, Arya, Bran, Rickon a Rob. Zajímavá je taky scéna, kdy Theon vytrhne Branovi štěně z ruk se slovy “dej ho sem, já se od něj postarám” a vytahuje nůž, zatímco ho Rob zastaví. To nám říká dvě věci – za prvé Theon ke Starkům nepatří a obecně trpí krizi identity, jelikož nepatří ani ke své rodině na Železných ostrovech. Nepatří nikam – je to prostě outsider. A za druhé – je to předpověď toho, jak Theon později dobije Zimohrad (Winterfell), když se o něj bude starat jen Bran upoutaný na lůžko.

Když se pak všichni otáčí, že už jdou domů, tak najednou se objeví ještě jedno štěně. A hle… To nám napovídá, že John Snow není Stark, ale zároveň… vlastně možná je. Kdo ví?

První řada je však celkově “hluboká”, obsahuje spoustu zajímavých poučení, silné scény, skvěle napsané dialogy a prostě… mně se poprvé nelíbila. Mně se poprvé nelíbilo Game of Thrones obecně, ale postupně jsem po čase dospěl k tomu, jak suprová první řada je.

Druhá a třetí není o nic horší.

A čtvrtá, ta je prakticky možná moje nejoblíbenější, protože než začala čtvrtá, měl jsem dočtené všechny knížky, takže jsem se v ději a postavách maximálně orientoval a o to víc jsem si to užil. Mně celkově víc baví filmy a seriály, které znám jako knihu.

Jinak víte, co mám fakt rád? Psychologii postav. Jsou dobře napsané. Velké epické bitvy, drahé CGI efekty, boje jak prase… nic z toho mě nebaví tolik, jako když dvě postavy mezi sebou mají konflikty.

Za úplně nejlepší považuji scénu ze čtvrté řady, kdy se Cercei a Tywin pohádají. Cercei dojde za Tywinem s tím, že si odmítá vzít Lorase Tyrella za manžela, vzdát se svého syna Tommena a sere na to. Tywin její nářky zesměšňuje (“Ty si myslíš, že jsi první, kdo se musel vdát proti své vůli?”) a tak to jde dál, až Cercei vybuchne. (“Nedovolím, aby se to stalo. Radši spálím náš rod na uhel!” [a později pak spálí]). A Tywin se furt posmívá, když tu najednou Cercei vytáhne svou incestní aférku (“Je to pravda, co se říká o mně a o Jaimem”).

A najednou Tywin vypadá poprvé za celý seriál šokovaně, ublíženě, zmateně… Se slovy: “Nevěřím ti!” to odmítá. Cercei ho zasáhla na jeho citlivém místě.

Je to velmi intenzivní scéna. Cercei i Tywin jsou totiž postavy, které se s ničím neserou a mají u druhých lidí respekt. Je zajímavé sledovat, co se stane, když se střetnou mezi sebou. Každopádně na závěr sem můžu rovnou tu scénku hodit ve formě youtube videa:

https://youtu.be/ay_t-WLlXik

(sorry, že je to jen odkaz, ale u tohohle videa mi z nějakýho důvodu nefunguje embedding)

Problém nastal až u páté řady. Pátá řada se vydala dějově jiným směrem, než knihy + autor GRRM přestal se štábem spolupracovat… A následně šla kvalita seriálu celkem do hajzlu. Začalo to tím, že Littlefinger se rozhodl dát Sansu Boltonům, což se v knížce nestalo… To by ani tak nevadilo, kdyby to nebyla úplná píčovina.

Za prvé, Littlefinger je přece geniální stratég, který všechno ví předem, takže jak mohl být takový blb a udělal takovou kravinu? Jak mu mohlo uniknout, že Ramsay je psychopat, co rád mučí a zabíjí lidi a pod.? Navíc to celé působilo jako laciná zápletka, co nás měla zabavit na několik dalších dílů.

Divná byla taky bitva mezi Stannisem a Boltony. Vidíme velké pole, jak proti sobě jedou dvě armády a STŘIH, všichni mrtví, je po bitvě a Boltoni během vteřiny vyhráli. Ok, chápu, epizoda Hardhome sežrala všechen rozpočet, takže na tohle už nezbylo, ale stejně… vypadalo to odflákle. Brianne navíc zabije Stannise offscreen způsobem, místo toho, aby pomohla Sanse. Ve světě GOT mají tyhle špatné rozhodnutí své následky, ale pro Brianne to nemělo… Divné.

Šestá řada začala být ještě horší. Celá ta věc s Johnem naprosto předvídatelná a o ničem. Zápletka s Aryou v Braavosu byla úplně mimo z obrovská hromady důvodů, že člověk ani neví, kde začít. Plus výsledek je takový, že se z ní stala prakticky totálně neporazitelná bojovnice. V King’s Landing se celou řadu řeší High Sparrow. Trochu meh. Daenerys je na rozdíl od knížky 100% fire-resistant.

Ale dobrý…

No, a pak přišla řada sedmá. Totální paskvil, překombinované, uspěchané, dialogy úplně o ničem, logika šla do prdele, sem tam to bylo doslova “painful to watch”. Littlefinger a Varys byly na začátku zajímavé postavy – chytří manipulátoři, kteří tahají za nitky na pozadí, ale v posledních řadách se proměnili na jakési parodie sama sebe. Tyrion začal být hrozně nudnej a afektovanej. Dialogy mezi Sansou a Aryou jako by psal někdo na fetu. Cringe.

Musím ale říct, že je to pořád celkem zábavné, akorát z jiného důvodu, než na začátku. Ze začátku to člověka bavilo, protože to bylo dobrý, ale teď to baví spíše proto, že je to k smíchu.

Takže jak vidět, GOT šlo celkem dost dolů s kvalitou a právě proto nečekám, že by poslední řada mohla být dobrá. Spíše půjde ve stopách sedmé řady.

Nakonec vás ale můžu uklidnit – ono to v podstatě zase tolik nevadí a proč? Protože je to jen seriál 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published.