Novoroční předsevzetí na rok 2019

Nikdy jsem si nedal žádné novoroční předsevzetí. Respektive – nikdy jsem ho nevyslovil nahlas (ani jsem ho nikam nepsal), ale v duchu jsem si stejně představil, co budu následující rok dělat, přičemž jsem si i něco málo slíbil.

Hodně lidí se dívá na předsevzetí jako na něco zbytečného. Říkají “na to, abys začal hubnout nepotřebuješ nový rok. Můžeš začít kdykoliv” a na konci ledna se vždycky všude mluví o tom, jak to lidi už vzdali a neuspěli. A obvykle jen proto, že dělají drobnou chybu – tj. nevytváří si návyk postupně, ale doufají, že ze dne na den přestanou kouřit, jíst sladkosti, brát drogy a tak dále.

Psychologicky to chápu – proč má člověk pocit, že v době, kdy se přehoupne rok z jednoho na druhý je ideální čas začít s něčím novým.

Osobně bych to neshazoval – zdá se mi fajn, že to lidi zkouší.

Já jsem se rozhodl, že chci příští rok víc číst. Dost jsem to tento rok zanedbával. Je fakt, že jsem rok započal čtením velice dlouhé, tlusté, odborně a složitě psané knihy “Hraniční porucha osobnosti” a zabralo mi cca 3 první měsíce se ní prokousat. Ale dala mi hodně.

Čtení je hrozně pěkná věc – miluju, když se hluboce ponořím od nějaké knihy a zapomenu na svět kolem sebe.

Chtěl bych číst víc v cizích jazycích. Je to sice trochu obtížnější, než čtení v češtině, ale taková ta neschopnost pochopit, co se v odstavci píše, kterou jsem měl ještě dva roky zpátky, už je pryč. Už dovedu číst a vím přesně co čtu. Chci tohle ještě zdokonalit. Nehledě na to, že spoustu knih v češtině vůbec neexistuje.

Chtěl bych hromadu dalších věcí – omezit sladkosti, víc se hýbat, být lepším člověkem, a tak dále – ale říkat tyhle věci nahlas moc k ničemu není 🙂 Chce to spíše strategii.

Teď přemýšlím, jaký byl rok 2018. Osobně bych ho hodnotil spíše pozitivně. Měli jsme křest knihy Anarchokapitalismus. Křest se povedl. Kniha se taky povedla. A dostal jsem i výtisk s věnováním od autora 🙂

Celý rok jsem poctivě chodil do posilky. V únoru se mi zlepšilo zdraví, takže mi doktor snížil dávkování léků na tlak a taky na dnu. WOW. V září jsem prodělal operaci kýly. To se taky obešlo bez nějakých větších komplikací…

Napsal jsem hromadu článků. Pro Mises.cz, pro Stoky svobodného přístavu, pro Svobodu učení… a tenhle blog se taky docela rozjel, i když nejsem tak dobrej ve psaní, jak jsem si myslel a nejsem s texty tolik spokojený, jak bych chtěl. Ale jsem překvapenej, že sem tam přibude i nějaký ten komentář. Nečekal jsem, že to tady vůbec bude někdy někdo něco číst, natož pak komentovat. Díky za komentáře – poctivě je čtu, i když né vždy reaguju 🙂 Někdy ani nevím čím reagovat.

Jinak jsem se dal ke Svobodným – takže jsem se stal součástí politiky a zjistil jsem, že svět politiky je skutečně dark and fucked up místo. Už toho lituju 😀

Chtěl bych, aby byl příští rok lepší. Popravdě, já se vždycky bojím každého nového roku. Vždycky, když je Silvestr, cítím jakousi vnitřní obavu z toho, co bude. Říkám si – co se zase stane další rok? Přežijeme ho všichni ve zdraví a štěstí? Nestane se něco zlého? Nevím, proč to tak mám, ale prostě to tak mám… Zajímalo by mě, zda to tak mají i ostatní. Hmm…

(Nehledě na to, že od ledna obvykle začnou platit nové zákony a příkazy odhlasované předchozí rok, takže probuzení se 1. ledna znamená vždycky probuzení se do větší a větší totality).

Každopádně tento rok mám důvod… se bát. Plánuji se postavil čelem několika věcem, kterým se léta vyhýbám, protože se jich bojím. Ještě nevím, jak přesně na to, ale už jsem si začal spřádat plány. Nebudu říkat o co jde, ale držte mi palce 😀

Takže, to je tak vše! A mé novoroční poselství? Dejte šanci anarchokapitalismu – je to skvělá filozofie, která dává smysl a vysvětluje mnoho věcí o našem světě. Nemusíte se stát anarchokapitalisty, stačí, když se na určité věci zkusíte podívat z jiného úhlu, než kdykoliv před tím. Podporujte Svobodu učení a Liberální institut. Dejte šanci kryptoměnám – Bitcoinu, Litecoinu, Moneru a tak dále. Jsou to úžasné a dechberoucí technologie. Užívejte života a nacházejte štěstí ve svém nitru. Buďte sami sebou, i kdyby se to ostatním lidem kolem nelíbilo (ale nikomu neubližujte). Snažte se více chápat druhé, méně suďte. Bojujte se svým strachem a naučte se smířit s věcmi, které nemůžete změnit. Hledejte cesty, jak změnit věci, které změnit můžete. Nebijte děti, nepodporujte stát, odmítejte EU.

Žijte a nechte žít

Hezký nový rok všem – Matthias 2018

2 Comments

1 Trackback or Pingback

Leave a Reply

Your email address will not be published.