IQ testy

Asi dva roky zpátky jsem si zašel na IQ test do Mensy a vyšlo mi 132, což znamená, že se o celé dva body mohu stát členem Mensy. To jsem ovšem neudělal, protože … proč taky? Ale faktem je, že mi od té doby Mensa sem tam pošle nějaký dopis, kde mi vysvětlí, proč bych se členem stát měl a obvykle je k tomu i vyplněná faktura s členským poplatkem, kterou bych mohl jen vyplnit a poslat. Ale nope nope.

Každopádně jsem chtěl o IQ testech něco málo napsat, protože je hodně lidí vnímá jako něco špatného. Namátkou pár oblíbených frází, co slyším poměrně pravidelně, když přijde řeč na IQ testy.

– IQ o ničem nevypovídá, maximálně tak o schopnosti vyplňovat IQ testy.
– Lidi, co si zakládají na svém IQ jsou hlupáci. IQ je o ničem.
– IQ nevypovídá o inteligenci. Můžeš mí vysoký IQ, stejně jsi kretén.
– Jsou lidé, co mají IQ třeba 200, ale neumí si ani zavázat tkaničku.

A protože si myslím, že tyhle názory jsou celkem mimo, zkusím je tady vyvrátit.

Když se vyhnu slovu “IQ”, tak je evidentní, že lidé (ale i zvířata), mají schopnost chápat určité věci a hledat v nich logiku. Kupříkladu si koupíte nový mobilní telefon, který vůbec neumíte ovládat, ale když si s ním chvíli hrajete, tak metodou pokus omyl pochopíte jak funguje. To ostatně umí i zvířata. Pes třeba okouká, že lidé prochází dveřmi, a že u toho pokaždé stisknout kliku. Takže zkusí vyskočit a packou stisknout kliku jako ten člověk. Aspoň u velkých psů to tak bývá, že si naučí sami otvírat. Řešením je kliku vytáhnout a dát ji tam zpátky ve svislé poloze. I takové řešení je také projevem nějaké té inteligence.

Je také jisté, že každý má trochu jinou schopnost pochopit nějaký princip, či najít řešení nějakého problému. Dáte někomu do ruky hlavolam a on ho během chvilky vyřeší a někomu jinému to potrvá déle. A pak jsou tací, co na to třeba nepřijdou vůbec, pokud je nenakopnete.

Má tedy smysl tuhle schopnost měřit? No samozřejmě, protože, proč ne? U lidí obvykle měříte jejich výšku a váhu. Také můžeme třeba otestovat jejich hudební sluch. Máme soutěže, kde se porovnává rychlost, síla. Člověk si může vyrobit “metr” na cokoliv. Máme pěvecké soutěže. Máme různé talent show. Tak proč by nemohl někdo udělat způsob, jak změřit inteligenci? Třeba už jen proto, že je to prostě sranda?

IQ test je obvykle složen z nějakých obrázků a našim úkolem je zjistit, jaký u nich funguje princip.

Tenhle “nacistický” test je třeba jednoduchý. Koukáte a říkáte si “O co tam sakra jde?” a pak vám to dojde. Prostě někdo vzal první a druhý obrázek na prvním řádku a položil je na sebe. Čímž vznikl nějaký symbol (který je trochu tlustší). Na druhém řádku se stalo to samé, takže už teď víte, že to samé se stane také na třetím řádku. Takže správně bude možnost 2.

IQ test má obvykle 15-20 otázek a jejich obtížnost se postupně zvyšuje. A ten poslední je většinou nějaký totální mindfuck.

A nyní je čas vyvrátit některé podivné názory, které o IQ testu někteří zastávají.

“IQ vypovídá o ničem”

– IQ test především vypovídá o IQ. Můžete nesouhlasit s tím, že je IQ k něčemu dobré. Ostatně pokud třeba někdo vyhraje Superstar, můžete říct, že Superstar je na nic, a že člověk, který Superstar vyhrál se vám nelíbí a jeho hudební tvorba vám nic neříká. Však si klidně můžete udělat vlastní pěvecký pořad a dosadit tam vlastní porotu. A stejně tak si můžete vymyslet vlastní způsob, jak měřit inteligenci a vlastní stupnici hodnot. Nikdo vám nebrání.

“IQ vypovídá o schopnosti vyplňovat IQ testy.”

– Takže říkáte, že když dovedu odhalit princip/algoritmus nějakého složitého příkladu v IQ testu, tak nedokážu aplikovat stejnou schopnost někde jinde? Třeba pochopit, jak funguje nějaký složitý počítačový program nebo jak si složit nábytek, co mi došel z IKEA po částech? No samozřejmě, že ano. To je přece furt to samé. V tom IQ testu neřeším něco, co bych neřešil v reálném životě na denní bázi – čili, že se snažím pochopit to, jak něco funguje. S tím souvisí i ta oblíbená hláška o tom “že lidé s vysokým IQ si nedovedou ani zavázat tkaničky”, což je nesmysl, protože tkaničky a jejich fyzické vlastnosti odpovídají přesně problému, který řešíme v IQ testu. A když si někdo dovede v hlavě otočit nějaký 3D objekt v IQ testu, bude si nejspíše umět i zavázat tkaničky.

“IQ nevypovídá o inteligenci”

– To záleží jak si člověk definuje inteligenci. IQ je prostě schopnost najít algoritmus/princip v něčem. Pochopitelně to neukazuje jiný schopnosti, jako třeba schopnost něco obkecat, nebo schopnost se naučit cizí jazyk, nebo schopnost psát dobré povídky nebo schopnost dělat vkusné webové stránky. Ale rozhodně IQ při těchto věcech pomáhá.

“Lidi, co si zakládají na IQ jsou kreténi.”

– Prej i Stephen Hawking na otázku “jaké je vaše IQ?” v rozhovorech odpovídal “Nevím. Lidi, co řeší IQ jsou nuly.” nebo něco takovýho.

Tak jedna věc je lidem na potkání říkat: “Mám vyšší IQ, než ty! HEČ!”

A něco jinýho je prostě si ho jít ze zvědavosti změřit do Mensy, a pak tenhle zážitek sdílet jako zajímavou zkušenost.

Větší nula je spíše někdo, kdo má evidentně nějaký mindrák, a proto má potřebu pořád hystericky zpochybňovat IQ, IQ testy a napadá každého, kdo ho má vysoké “že jen machruje”.

“IQ test se dá natrénovat.”

– No jasně, že jo. No a co? To, že člověk si udělá IQ test 150x, až ho pak umí tak dobře, že mu vyjde nějaká hrozně vysoká hodnota neznamená, že IQ test je blbost. Znamená to jen čistě to, že si ten člověk tím tréninkem zvýšil IQ, protože mozek má schopnost plasticity. To je celé.

Existuje i nějaký vědecký experiment, kdy zkoumali mozek lidí při hraní Tetrisu a mozek člověka byl při prvním hraní daleko víc zatížen, než při dalším hraní. A čím více toho člověk odehrál, tím méně musel mozek zapojit. A proč? Protože mozek začal chápat, jak Tetris funguje a už se nepotřeboval tak namáhat.

Takže asi tak. IQ testy jsou hlavně zábava a zajímavost. Fakt nechápu ty ostré a nenávistné reakce, se kterými se občas setkávám. Hoďte se do pohody, o nic fakt nejde. Pokud souhlasíte, tak tenhle článek sdílejte mezi lidi, o kterých víte, že IQ testy odmítají a zaznívaly z jejich strany přesně ty argumenty, co jsem tu vyvrátil. 😉

5 Comments

 • Kurwa says:

  “Má tedy smysl tuhle schopnost měřit? No samozřejmě, protože, proč ne? U lidí obvykle měříte jejich výšku a váhu.”
  Proč ne je docela blbej důvod. Ale tak když Vás to baví…
  Jedinej člověk u koho měřím jakýkoli fyzický atributy jsem já. Zpravidla proto, abych věděl kolikátky si mám koupit body a kolik musím po Vánocích zase shodit. Výšku mi vždycky měřil jen doktor a vlastně vůbec nevím k čemu mu je.

  “A něco jinýho je prostě si ho jít ze zvědavosti změřit do Mensy, a pak tenhle zážitek sdílet jako zajímavou zkušenost.”
  Upřímně: Vy* jste chytrej člověk a víte to o sobě. Pokud si vy jdete udělat IQ test, jdete tam automaticky s tím, že Vás pochválej, že jste chytrej. Na čemž v principu není nic špatně, ale..
  Přijde mi že to je trochu jako chodit za kartářkou. Která mi sice neřekne že jsem chytrej, ale řekne mi, že za mý neuspěchy může osud nebo špatný postaveníé hvězd nebo tak.

  “To, že člověk si udělá IQ test 150x, až ho pak umí tak dobře, že mu vyjde nějaká hrozně vysoká hodnota neznamená, že IQ test je blbost. Znamená to jen čistě to, že si ten člověk tím tréninkem zvýšil IQ”
  Tedy, přišlo mi, že většina těch testů vyžaduje poměrně specifickej přístup, kterej se IMHO dá natrénovat bez toho, aby vyžadoval nějakej významnější růst inteligence obecně.

  _____
  *Mimochodem, je tohle ta část internetu, kde se vyká nebo tyká?

  • Matthias says:

   Tykat a vykat lze podle libosti.

   Jinan není pravda, že jsem šel na ten test s tím, že mi výjde, že jsem chytrej… já jsem si nebyl jistej, jak na tom jsem a čekal jsem i nízký výsledky

 • velkej Ká says:

  Ten názor, že IQ je schopnost vyplňovat IQ testy, je i můj, a je samozřejmě závislý na tom, jak se IQ v dnešní praxi měří. Nejde o to, že si sám přijdeš na nějaké zákonitosti v testech (ať už jsou to zde ukázané Ravenovy matice nebo nějaké jiné), jde o to, že se můžeš na testy cíleně připravovat a šprtat se algoritmy, které jsou známé a které už objevil někdo jiný. Např. znalost operace XOR používané v pozdějších otázkách Ravenových matic znamená dalších 10 bodů IQ, a v podstatě zadarmo. Stejně tak nějaké jednoduché algebraické grupy, dalších 10 bodů zadarmo. A pokud děláš IQ testy třeba každý týden, trénuješ to, tak dostaneš vyšší skóre, ale ještě to z tebe nedělá inteligentnějšího člověka, prostě se to jen šprtáš, ale furt je ten výsledek jen někde na nějakém papíře, není v tvém reálném životě, v tvém uvažování. Znám své IQ, patřím do stejné skupiny lidí jako ty, a myslím si, že tím pravým IQ testem je racionální zvážení členství v Mensa, stejně jako třeba zamyšlení se sám nad sebou a nad světem jako takovým. A zde vyjdou úplně jiná čísla. Je to jakási druhá strana stotřicítky.

 • matthias (off) says:

  Velkej Ká: Dovolím si trochu nesouhlasit.

  Šprtáním si taky zvyšuješ něco… nevím jestli po tom bude jakože chytřejší a moudřejší, ale prostě trénuješ šprtání, takže v tom budeš lepší

  stejně jako když házíš s míčem na koš, tak budeš postupně lepší – bych tenhle skill nezatracoval 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.