Proč nemám rád Harryho Pottera

Přiznám se, že nemám rád Harryho Pottera. No co… každý holt máme jiný vkus a každého z nás baví něco jiného… To je v pořádku.

Knížky jsem nečetl – jen tu první. Ne sice, že by mě nebavila. Rowling umí psát docela čtivě. Jenže zároveň to nebyla žádná bomba.

Co se týče filmů, docela mě bavily ty úplně první. Ale pak se opakovalo furt stejný téma – začne se dít něco divnýho a ukáže se, že za tím stojí Lord Voldemort. Skončí to nějakou podivnou bitkou mezi Potterem a Voldemortem, kterou sice Voldemort prohraje, ale zase se mu podaří nějak uniknout a zmizet.

To začalo být trochu na jedno brdo. Později jsem se v těch filmech nevyznal vůbec, protože se do toho motala politika, kdy bejvaly různé zasedání rady starších a já prostě nepobral, jak to funguje. Jak vlastně v kouzelnickém světě fungují úřady, stát, jak je to celý udělaný… celý to spíše vyvolává otázky.

Když se ptám fanoušků, obvykle mi říkají “přečti si knihy, tam je to vysvětleno”, čemuž sice věřím, ale myslím, že je to irelevantní. Film má fungovat jako dílo samo o sobě. Takže fuck it.

Já vlastně ani nechápu, proč chce Voldemort za každou cenu zabít Pottera. Nebo spíš – proč je tak TĚŽKÝ zabít Harryho Pottera? Potter sice žije ve světě čar a kouzel, ale jinak je to normální obyčejnej smrtelník. A ubodat ho ve spánku není přece žádný problém. Nebo ho přejet autem někde na ulici. Nebo mu dát jed do jídla… Nebo si najmout snajpra. Nebo mu do pokoje nainstalovat granát tak, aby se pojistka vytáhla, když Potter otevře dveře.

Knížky ale číst nebudu – protože jednak nemám rád autorku. Je to typická levicová liberálka, co sice mluví o sociální pomoci chudým a potřebným, ale jinak vlastní hromadu přepychových baráků a bezdomovce v nich přespávat nenechává. Že darovala meloun EU je neodpustitelné. A že je podle ní PewDiePie nácek, protože užil slovo “negr” je už trochu úlet. Já osobně říkám slovo “negr” skoro denně, třeba když koukám na porno, občas zvolám “A hle, ten negr ho má jako kůň” a nácek rozhodně nejsem.

“Ale Matthiasi, že je autorka slepice neznamená, že není dobrá spisovatelka!”

Ano? No to je fakt, ale ještě je tu druhý důvod a to je fakt, že jsou podle mě daleko důležitější knihy, které musím přečíst. Třeba teď se chystám od Lidské jednání od Misese, což je něco, což je podle mě důležitá kniha, co přináší zásadní poznatky do ekonomiky.

Harry Potter je jen prostě fantasy knižní sága pro děti, která sice postupně začne být trochu dospělejší a temnější, ale furt je to pro děti.

Jenže hodně lidí z ní dělá strááášně důležitou ságu lidských dějin. Už několikrát jsem se setkal s názorem, že “Harry Potter je jedna z těch ság, který by si měl každý přečíst” a řadil HP mezi knihy jako je 1984 a Farma zvířat od Orwella a Na západní frontě klid od Remarqua nebo Zámek od Kafky.

Existují důvody, proč číst knihy jako je 1984 a Farma zvířat. Ty totiž popisují, jak vypadá totalita a/nebo diktatura. Na západní frontě klid zase otevřeně popisuje hrůzy válek. A Zámek zase kritizuje přemíru byrokracie.

Jaký důvod je ale číst Harryho Pottera? No, pokud nějaký je, dejte mi vědět…

Poslední věc – na internetu se šíří často názor, že dnešní mládež prý nečte… Už několikrát jsem narazil na nějaký blogový článek, co se nesl v duchu “jak ta dnešní mládež jen hraje hry a kouká do Facebooku, ale knihy už skoro nikdo nečte a čtenářů ubývá!”, což je podle mě teda naprostá kravina. Naopak si myslím, že určitá velká část mládeže čte Zaklínače a Písně ledu a ohně. A Eragon. A taky právě toho Pottera.

Všichni ví, že to mělo skončit takhle

Často se to píše na blozích různých mladých slečen, které jsou knihomolky. Obvykle, když na takový blog narazím, začnu pátrat po tom, co ona slečna vlastně čte, když se cítí být tak nadřazená svým vrstevníkům. Zabrousím do nějaké sekce “mé neoblíbenější knihy”, kde je to obvykle samý Potter.

Aha! Tak holky, když už si připadáte jako lepšolidi, protože čtete, zkuste číst i nějaké hlubší knihy, než jen Harry Potrat. Možná dokonce zkuste i něco nad rámec beletrie… Něco odborného, poučného. Až pak vás možná začnu brát vážně. Harry Potter fakt nejsou jediné knihy na světě, co existují. Zkuste někdy zapátrat po dalších. A ne, nemluvím o Hunger Games a Twilight.

Takže to jsou důvody, proč fakt nemusím HP… Jednu věc Rowlingové musím nechat. Umí napsat knihu tak, aby se prodávala. A proto si zaslouží být bohatá. Ok, sice můžeme spekulovat, jak moc jí pomohlo zfilmování, ale stejně…

Leave a Reply

Your email address will not be published.