Hospodské prndání

Nedávno mě můj otec poprosil, jestli bych mu nepomohl se dřevem. Vlastní totiž kousek lesa, kde může legálně kácet uschlé stromy a dělat si z nich dřevo na zimu. Takže jsme jako správní “vesničani” vyrazili na dřevo, sbírali, makali… A po práci přijel strýček, aby dřevo naložil na traktor. Oni se pak, unavení po práci, dali do řeči a započali to, co nazývám “hospodské prndání”.

Definice Hospodského prndání:

To je takové to, když si chlapi sednou k pivu a nadávají na všechno. Jak je svět nespravedlivej, zlej, všechno je o penězích, o zisku, všude samá globalizace, vše ovládá USA, politici hrabou, svět a dnešní mládež jde do prdele, za chvíli vše ovládnou muslimové a bla bla bla.


A tak probrali mnoho zajímavých témat – mimo jiné si postěžovali na to, jak je nespravedlivé, že sportovci berou víc, než takový dělník. Dělník totiž vytváří užitečné věci, zatímco sportovec vůbec nic. Ok, pochopil jsem, že tyhle řeči může ze sebe vypustit jen člověk nevzdělaný ekonomie. Konkrétně člověk, co nechápe “subjektivní teorii hodnoty”, ale dobře…

Pak si stěžovali, jak lidi čumí jen na sport typu tenis… ale nezajímají se o skutečný problémy, třeba, že je sucho apod.

V této chvíli už mě to začalo srát, takže jim říkám “Hele, budete ještě dlouho prndat, nebo už jedeme?”, přičemž se tvářili značně šokovaně a pohoršeně.

Jiná situace – mamka mě poprosila, abych dorazil do jejího zaměstnání a pomohl jí tam zprovoznit Wi-fi na ntb, což zahrnuje spoustu složitých technických věcí, jako je zadávání hesla apod. Tak jsem jako správný ajťák dorazil a během toho, co jsem to dělal, se začala s kolegou bavit a brzo se tento rozhovor transformoval opět do hospodského prndání o tom, jak je svět zlej, nespravedlivej… a uklízečky berou míň, než podnikatelé, což je špatně.


Uvědomil jsem si, že tohle dělá hodně lidí – pořád. Pořád hudrují nějaký proslovy. Jak se říká, že komentáře na novinky.cz nebo na Facebooku jsou žumpa, tohle je ta žumpa v reálném životě. V podstatě bych nad tím mohl mávnout rukou, říct si, že je to prostě něco, co lidi dělaj. Něco, co patří k běžnému každodennímu životu…

Jenže ne… Já nejsem povinnej to mít rád a trpět to ve své blízkosti (zvláště když jsem v situacích, ve kterých jsem jen proto, že po mně někdo něco chtěl). Připadá mi to pitomé, hloupé, na nic… Kdybych si to prndání nechali aspoň pro svůj blogýsek jako já… ale ne, oni to musí hustit do všech kolem.

Někdy se stává, že obsahově mají hospodské prndy v něčem pravdu. V něčem se trefí. Občas řeknou něco, co je prostě fakt. Jenže i hodiny, které nejdou, dvakrát za den ukazují správný čas.

A víte co? Pokud jste jeden z těch lidí, co neustále vedou sáhodlouhé dialogy o tom, jak je svět zlej, doporučil bych vám následující postup.

1) Zkuste na chvíli vypnout emoce. Přestaňte cítit vztek a nenávist k boháčům, politikům, hráčům tenisu, co berou víc, než všichni dělnicí ve fabrice dohromady… Zapomeňte na chvíli, že je nenávidíte. Nebo, že jsou věci, které nenávidíte… Prostě, zkuste tu nenávist do té úvahy nezahrnovat a odložte si to někam stranou.

2) A vemte nějakou z těch věcí, co vás serou. Třeba když má uklízečka plat sotva dvanáct tisíc, zatímco podnikatel bere stovku za týden… A zkuste se ptát… Proč to tak je? Jak tomu došlo? Má to nějaký smysl, který nevidím? Zkuste hledat odpovědi… ve vědě, v ekonomii, v sociologii, v psychologii… Přečtěte si knížku. Zeptej se lidí, co se tím zabývají léta. Nesnažte se tu situaci hodnotit jako špatnou nebo dobrou… prostě ji berte, jak je a zkoumejte ji.

Kdo ví, třeba dojdete k zajímavým objevům…

Důležité je také si nedoplňovat neznámé x vlastními teoriemi. To někteří hospodští pseudoexperti dělají… neví, proč něco nějak je, tak si vymyslí vlastní hypotézu, třeba “protože je to prostě na hovno a lidi jsou kurvy” nebo “podnikatelé berou tolik, protože jsou to svině!”… A místo toho pátrejte po skutečných příčinách.

3) Až budete mít dost informací, které vám dají kompletní (nebo prostě kompletnější) obrázek toho, co se vlastně děje a vy furt víte, že se vám to nelíbí… můžete se rozhodnout, co s tím…

Budete s tím bojovat? A jak? Můžete zkusit třeba osvětu – šiřte to na sociálních sítích. Založte si blog. Piště články. Natáčejte videa. Přednášejte. Napište knihu… Ne svět nebude lepší, když budete kričet “všichni jsou kurvíí!” v hospodě, nebo když jste rozvalení u televize jen v trenkách a máte pivo v ruce.

Pak možná svět bude zase o trochu hezčí místo… Pro všechny.

Anebo se na to vyserte a dál si jen s kamarádama prdejte o tom, jak je svět zlej, protože fotbalista vydělá za den víc, než učitel nebo hasič… Jenže – pak mě s tím aspoň neotravujte, protože popravdě… já na to nejsem fakt zvědavej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.